Karmienie ryb które są w stawie
Ogród

W jaki sposób karmić ryby w stawie?

Karmienie ryb w stawie wymaga kierowania się kilkoma ważnymi zasadami. Ryby stawowe potrzebują diety bogatej w różne składniki odżywcze. Takim pokarmem mogą być różnorodne ziarna, karmy ze sklepów akwarystycznych, rośliny oraz zooplankton przeznaczony do karmienia narybku. Jak robić to w sposób, który będzie dla ryb bezpieczny i komfortowy?

Karmienie ryb stawowych – czas

Przed rozpoczęciem przygody z hodowlą ryb w stawie warto zapoznać się z ważnymi informacjami w tym zakresie. Po pierwsze, ważnym faktem jest to, że ryby w naszym klimacie wymagają dokarmiania tylko w określonych miesiącach – z reguły od przełomu kwietnia i maja do października. Jest to spowodowane tym, że ryby w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza przestają żerować. Z kolei na początku wiosny stawy obfite są w pokarmy naturalne, dlatego nie musimy dodatkowo dokarmiać ryb.

Dawkowanie pokarmu

Zapewnienie równowagi rybom to bardzo ważna kwestia. Dlatego powinniśmy dostosować ilość pokarmu do wielości narybku oraz jego wieku. Dla ryb mierzących około 10 cm zaleca się podawanie granulatu do 10% masy ich ciała. Dla ryb rocznych wartość ta będzie wynosić około 3%, zaś dla dwuletnich 2%. Największą ilość pokarmu powinniśmy podawać w okresach najcieplejszych. Zaleca się jednak zwrócić uwagę na miesiąc sierpień, ponieważ wysokobiałkowy pokarm w połączeniu z wysokim odczynem wody może prowadzić do martwicy skrzeli.

Czym karmić ryby w stawie?

Najczęściej jako pokarm dla ryb stawowych wybiera się zboża, kukurydzę oraz paszę granulowaną. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, dobrze tolerowanymi przez ryby zbożami są jęczmień, pszenica oraz żyto. Ryby uwielbiają także kukurydzę, a jej racjonalne podawanie wpływa na wzrost zwierząt. Karpie dobrze tolerują niskiej jakości zboża. Zaś młodemu narybkowi, w przypadku niedoborów zooplanktonu, możemy podawać śrutę sojową. Z kolei granulat jest polecany w diecie ryb ze względu na dużą zawartość białka. Taka karma pomaga w zagęszczeniu obsady. Dobrej jakości karmy dla ryb stawowych znajdziemy w renomowanych sklepach zoologicznych oraz akwarystycznych. Paszę w granulacie dostosowujemy do wieku narybku. Młode ryby powinny być karmione granulatem o wielkości do 0,5 milimetra, zaś dorosłe mogą otrzymywać granulat o wielkości do 3 milimetrów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.