Ogród

Trawa ozdobna na skarpę

Zagospodarowanie skarpy to częste zmartwienie właścicieli działek na terenach górzystych. Zresztą niewielki uskok ziemi może się trafić nie tylko tam.

Specyfikacja skarpy

Ze skarpą jest trochę problem bo trzeba określić jej etiologię, jeśli jest ona pochodzenia antropogenicznego bo ktoś nasypał hałdę ziemi i jej nie utwardził to jej ruchomość jest znaczna. Za to w rejonach górzystych często trafiają się osuwiska, szczególnie w miejscach pozbawionych roślinności.

Sposoby na wzmocnienie skarpy

Oprócz specjalistycznych metod wzmacniania skarp za pomocą gwoździowania czy kotwienia, mniejsze z nich można wzmacniać przez odpowiednie zagospodarowanie. Od razu zaznaczam, że wykładanie ich kratką betonową to syzyfowa praca, ale jak ktoś lubi to czemu nie. Za to jednym z najtrwalszych sposobów na zabezpieczenie skarp to zasadzenie na niej odpowiednich roślin.

Rośliny do sadzenia na skarpach

Jest kilka gatunków roślin, które na skarpach rosną i korzenią się bez większych przeszkód. Część z nich jest też ozdobna.

Trawy ozdobne wysokie

Wbrew pozorom trawa ozdobna wysoka nadają się do sadzenia na skarpach. Dobrze tam czują się miskanty. Mają mocny system korzeniowy, który stabilnie utrzymuje masy ziemi w miejscu.

Róże rabatowe

Niskie gatunki róż także dobrze rosną na skarpach. Nie wymagają one dużo zabiegów pielęgnacyjnych i są dość odporne na choroby.

Wierzba

Na skarpach gdzie są źródła ładnie się przyjmie i rośnie wierzba. Jednak trzeba się liczyć z tym, że to jest roślina ekspansywna oraz wysoka. Za to takie tereny można zagospodarować pod wierzbę energetyczną.

Jałowiec

Skarpy z ekspozycją południową oraz wybitnie suchym gruntem to idealne stanowisko dla jałowca. Szczególnie odmian silnie rosnących i płożących się. Można go komponować razem z różą rabatową oraz berberysem i irgą.

Berberys i irga

Te dwa krzewy to jedne z najlepszych propozycji. Można je oczywiście zestawiać zarówno z jałowcem jak i różą. Przy tym są bardzo dekoracyjne zimą. Poza tym stanowią rezerwuar pożywienia dla ptaków zimą co jest bardzo istotne dla tych które zimują u nas.

Skarpa nie przekreśla od razu działki. Umiejętnie ją gospodarując można wykorzystać jej atuty do urozmaicenia ogrodu. Mając skarpę należy zadbać o dobry odpływ wody opadowej, aby nie tworzyły się przed nią kałuże.

2 komentarze

  1. Fajny patent. W życiu bym nie pomyślała, że skarpę można wzmocnić trawą. Podejrzewam tylko, że ta skarpa nie może być zbyt duża.

  2. Skarpa do obsadzenia trawą nie może być zbyt wysoka. Moim zdaniem takie lekkie zniesienie jakie zostaje po wyrównaniu powierzchni pod dom idealnie się nadaje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.