Żywopłot z tui
Ogród

Pielęgnacja tui

Właściwie tuje to są żywotniki. W naszych ogrodach popularne są żywotniki zachodnie, które sadzone są często jako żywopłoty. Jednak piękne zielone krzewy wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Wymagania tui

Żywotniki zachodnie są zimotrwałe i ogólnie odporne na większość chorób i szkodników. Jednak warto przeczytać jak pielęgnować tuje aby dobrze rosły warto dobrze przygotować im miejsce.

Gleba

Pod tuje najlepsza jest gleba lekko wilgotna. Jeśli chodzi o pH to powinno ono być lekko kwaśne do obojętnego.

Stanowisko

Odnośnie stanowiska to tuje nie należą do wybrednych roślin. Dlatego z powodzeniem możemy sadzić je w miejscu zarówno cienistym jak i w pełnym słońcu. W przypadku wyboru tego drugiego stanowiska pamiętajmy o podlewaniu młodych sadzonek w trakcie suszy aby dobrze się zakorzeniły.

Ciecie tui

Cięcie żywotników nie jest trudne, jednak trzeba robić to regularnie. Są trzy terminy ciecia tui.

Wiosną na przełomie marca i kwietnia, a najpóźniej do połowy maja skracamy jednoroczne gałązki o kilka centymetrów.

Latem, a dokładniej to w miesiącu czerwcu skracamy tegoroczne odrosty. W przypadku dużych powierzchni do cięcia dobrze jest się zaopatrzyć w specjalne nożyce do żywopłotu. Po pierwsze będzie cięcie o wiele równiej wyglądało po drugie nie zmęczymy się tak.

Ostatni raz należy ciąć tuje w sierpniu. Na tyle wcześniej, aby nowe odrosty mogły dojrzeć przed zimą. Istotne jest nieprzekraczanie tego terminu, cięcie w miesiącach jesiennych skutkuje powstawaniem nowych odrostów, które są delikatne i łatwo przymarzają. Następnie przebarwiają się i wygląda to bardzo nieestetycznie.

Problemy z tujami

Często po zimie tuje mają pozasychane gałęzie i wyglądają na zabiedzone. Należy też pamiętać o podlewaniu ich przed zimą aby nie dopadła je susza fizjologiczna. U roślin zimozielonych transpiracja trwa cały rok. Dlatego są bardziej narażone na wysuszenie niż te zrzucające liście na zimę.

Nawożenie tui

Nawożenie tui może sprawiać początkującym problem, najbezpieczniej robić to wiosną, druga dawka w czerwcu a trzecia do końca sierpnia aby nowo wyrosłe gałązki urosły bez problemu i odpowiednio zdrewniały. Nie nawozimy przed zimą.

Pielęgnacja tui nie jest trudna, jednak przestrzeganie terminów oraz wykonywanie zabiegów jest tego priorytetem. Należy pamiętać o odpowiednim pH gleby, aby utrzymać je na poziomie i nawadnianiu tym bardziej przed zimą.

One comment

  1. Jak do tej pory to widzę, że wszystko robiłam prawie dobrze. I faktycznie moje tuje są całkiem całkiem. Chociaż bałam się, że po kilku latach „wyłysieją”, ale jest ok.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.