Liliowiec ogrodowy
Ogród

Jakie byliny kwitną latem

Lato często jest ukazywane jako pięknie kwitnące ogrody i łąki. Jednak po prawdzie wygląda to trochę inaczej.

Kwitnący ogród

Większość rośłin kwitnie wiosną i na początku lata aby mieć czas na dojrzenie nasion. Przez to w środku lata możemy mieć deficyt ładnych kwiatów w ogrodzie. Dlatego warto wiedzieć jakie byliny kwitnące wieloletnie są najładniejsze właśnie latem aby mieć w ogrodzie kwiaty przez cały sezon.

Kwiaty kwitnące latem

Jest jednak kilka ciekawych gatunków bylin, które nie tylko ładnie wglądają ale też zdobią ogród latem. Oto kilka gatunków, które warto mieć w ogrodzie:

  • liliowce
  • clematisy
  • wiciokrzewy
  • hortensje

Opis poszczególnych gatunków bylin

Wybrane rośliny należą do bylin wieloletnich. Z czego część z nich to są pnące, które nadają się zakrywania altan, murków czy ogrodzeń.

Liliowce

Są to wdzięczne kwiaty, które wyglądają bardzo ładnie nawet jak nie mają kwiatów. Ich długie liście tworzą okazałe kępy, z których wyrastają w lipcu kielichowate kwiaty. Z babcinych ogrodów możemy znać pospolitego liliowca pomarańczowego. Jednak te kwiaty posiadają wiele odmian, różniących się zarówno wielkością jak i kolorem. Do tego warto zaznaczyć, że jest to kwiat, który wiele wybacza niewprawnym ogrodnikom.

Clematis

Jednym z moich ulubionych kwiatów jest clematis. Jest to pnącze, które nie rozrasta się zbyt mocno. W sprzyjających warunkach lubi pokazać co potrafi. Posiada kwiaty w kształcie gwiazdy w odcieniach od bieli po ciemny fiolet i bordo. Potrzebuje do rośnięcia miejsca słonecznego i zacisznego. Jakkolwiek jest z nim trochę zachodu ale żaden kwiat nie kwitnie tak okazale i wytrwale.

Wiciokrzew

Jest kilka odmian wiciokrzewu, naturalnie na terenie Polski występuje wiciokrzew przewiercień. Lubi gleby raczej ubogie, lekko wilgotne i słoneczne. Jego kwiaty może i nie są okazałe ale ich zapach wieczorami obłędny. Warto go sadzić w duecie z clematisem albo różą.

Hortensje

Gatunki i odmiany hortensji to temat rzeka. Dlatego może podam jakie typy:

  • bukietowa;
  • pnąca;
  • ogrodowa;
  • drzewiasta zwana też krzewiastą.

Ogólnie są to kwiaty do cienia. Mają podobną kolorystykę kwiatów jak clematisy. Są odmiany osiągające zarówno małe jak i imponujące rozmiary.

Jak widać jest naprawdę ogromna ilość kwiatów, które rozweselą ogród w trakcie wakacji. Nie muszą to być wcale wymagające gatunki. Także są propozycje zarówno do zacienionego ogrodu jak i do pełnego słonecznego blasku. W dobrym sklepie ogrodniczym na pewno potrafią nam doradzić co i jak dobrać.

One comment

  1. Uwielbiam liliowce, mam ich kilka w ogrodzie, a docelowo będzie dość okazała kolekcja. Przynajmniej taki mam zamiar. Te kwiaty są jednymi z najładniejszych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.