Podlewanie ogrodu
Ogród

Nawozy długo działające – dlaczego warto je stosować?

Na rynku znajdują się zarówno nawozy krótko działające, jak i długo działające, takie jak Substral. Ich użycie uzależnione jest od rodzaju roślin, a także długości działania. Dla roślin doniczkowych stosuje się zwykle nawozy w płynie. Wymaga to częstego użycia, nawet co kilkanaście dni, dlatego nie każdy się na nie decyduje. Z kolei w przypadku ogrodu sprawa jest prostsza, gdyż dla wielu gatunków roślin można stosować nawozy długo działające.

Nawozy długo działające przeznaczone do stosowania na trawnikach – oszczędność czasu

Nawozy długo działające, np. Substral można dopasować do różnych rodzajów i gatunków roślin. Również wypielęgnowany trawnik może być zasługą zastosowania dedykowanego nawozu Substral. Trawnik można nawozić od marca do października. Niemniej jednak najlepiej czynić to wiosną w marcu bądź w kwietniu. Nawóz Substral o przedłużonym uwalnianiu umożliwia nawożenie trawnika maksymalnie 2 razy w roku, co jest dużą oszczędnością w stosunku do tradycyjnych nawozów granulowanych, które trzeba stosować co miesiąc. Dlatego zarzut dotyczący nieopłacalności tego typu nawozów nie jest zasadny, gdyż jeśli weźmie się pod uwagę oszczędność czasu, to zdecydowanie bardziej się opłaci ich stosowanie.

Piękne krzewy różane – dłuższe i bogatsze kwitnienie

Odpowiednia pielęgnacja róż nie raz zajmuje bardzo wiele czasu. Konieczne jest odpowiednie nawożenie, aby zapewnić im możliwość wzrostu oraz bogatego kwitnienia. Dzięki długo działającym nawozom Substral krzew różany otrzymuje potrzebną dawkę składników odżywczych stopniowo uwalnianą i tu jest klucz do pięknego wyglądu krzewów. Nie tylko wzmacniany jest system korzeniowy, ale również krzew dzięki dostępowi do składników odżywczych z każdym rokiem wypuszcza więcej pąków, a kwiaty dłużej cieszą oczy i później następuje przekwitanie. W przypadku zwykłych granulowanych nawozów, stosowanych w znacznie częstszych cyklach, istnieje ryzyko przenawożenia, na które róża jest wyjątkowo czuła. W wyniku tego krzew może zacząć po prostu marnieć. Stosowanie nawozów Substral eliminuje ten problem, gdyż nawóz znajduje się w specjalnej otoczce i jest stopniowo uwalniany do gleby. Po jego wysypaniu roślinę się podlewa. Taki zabieg konieczny jest również w przypadku okresów długotrwałej suszy.

Iglaki zawsze idealne – większa ilość minerałów przyswajanych przez rośliny

Nawozy długo działające dostarczają nawet 85% składników odżywczych do roślin, podczas gdy zwykle granulowane nawozy stosowane częściej zaledwie 30%. To kolejny powód, dla których warto je stosować. Nawozy, takie jak Substral są doskonałym wyborem również do pielęgnacji drzew iglastych w ogrodzie. Stosuje się je cyklicznie w okresie wegetacji oraz rzecz jasna przy sadzeniu i przesadzaniu roślin. Po zmieszaniu nawozu z warstwą ściółki roślina pobiera tyle składników odżywczych, ile potrzebuje. Uwalnianie mikro i makro elementów zależne jest od stopnia wilgotności gleby. Przy większej wilgotności i temperaturze uwalnia się więcej składników odżywczych.

Nawożenie bez szkody dla innych gatunków roślin i łatwość rozprowadzenia nawozu

Nawet, jeśli rośliny rosną blisko siebie w przypadku mineralnych nawozów długo działających można je stosować bez szkody dla sąsiadujących gatunków. Granulki posiadają jednolity skład chemiczny zapewniający równomierny wzrost roślin. Nawozy Substral wymieszane z warstwą podłoża, na głębokości do 20 cm, zapewnia optymalne zasilenie rośliny w składniki odżywcze, które pobiera przez korzenie włośnikowe. W sytuacji gdy roślina jest już posadzona nawóz dostarcza się do niewielkich otworów przez które dostają się do systemu korzeniowego rośliny.

Stosowanie nawozów długo działających właściwie pozbawione jest wad. Do uwalniania większej ilości nawozu potrzebna jest zarówno wysoka temperatura, jak i wilgotność gleby. To warunki, w których roślina najszybciej się rozwija, zatem potrzebuje również odpowiedniej dawki nawozu. Pochłanianie przez rośliny większej ilości granulatów sprawia, że nie zanieczyszczają środowiska, tak jak zwykłe. Warto zatem sięgać po nawozy Substral.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.