Kobieta trzyma w dłoni kulke ze styropianu elewacyjnego
Budownictwo

Jaka jest najpopularniejsza grubość styropianu elewacyjnego?

Artykuł partnera.

Odpowiednio ocieplony budynek to gwarancja ciepła w zimowe wieczory oraz chłodu w letnie dni. Właściwa termoizolacja pozwala też zaoszczędzić sporo energii i tym samym pieniędzy. Kluczowy staje się wówczas wybór styropianu, który powinien cechować się określonymi parametrami i grubością.

Grubość styropianu a izolacja

Konkretna grubość styropianu elewacyjnego musi zostać określona już na etapie projektowania. W zależności od miejsca jego grubość będzie się od siebie różnić. Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były styropiany o grubości od 8 do 10 cm. Obecnie przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest styropian elewacyjny 15 cm. Należy jednak pamiętać, że grubość to zaledwie jeden z kilku parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przed złożeniem hurtowego zamówienia.

Styropian pełni funkcję głównie termoizolacyjną. W praktyce oznacza to, że wybór zakupowy jest ściśle powiązany z charakterystyką energetyczną budynku. Warto pamiętać również o tak kluczowych kwestiach, jak stan techniczny budynku, kształt bryły czy umiejscowienie okien i drzwi. W większości przypadków wystarczy jednak styropian o grubości od 12 do 15 cm oraz współczynniku przewodności cieplnej na poziomie 0,040 lambda.

Elewacja a styropian w praktyce

Ściany zewnętrzne elewacji mogą być pokryte styropianem o grubości ok. 15 cm. W budynkach, gdzie istnieje wiele systemów energooszczędnych, można pokusić się o grubsze płyty do 20 cm i więcej. Popularnością cieszą się tutaj głównie tzw. styropiany grafitowe oraz białe.

Na zakupy najlepiej udać się do renomowanej hurtowni styropianu lub skorzystać z usług online. Zazwyczaj w sklepach internetowych wiele produktów budowlanych można kupić w znacznie niższych cenach. Niestety, nie wszystkie z nich są właściwie opisane, dlatego też zawsze należy sprawdzać oznaczenia na styropianie. W większości sytuacji w zupełności wystarczy klasyczny materiał EPS, ale na rynku dostępne są również droższe materiału w postaci np. styropianu XPS. 

W razie jakichkolwiek niezgodności dostarczonego towaru z ofertą produkt można bez problemów zwrócić bez podania przyczyny. Zaleca się, aby nie robić zakupów tego typu na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych, gdyż można paść ofiarą oszustwa. Hurtowe zamówienia składa się wyłącznie w sprawdzonych i polecanych hurtowniach internetowych.

Podsumowanie

Grubość styropianu elewacyjnego zależy od wielu czynników, ale najczęściej mowa tutaj o klasycznej grubości 15 cm. Nie każdy typ styropianu będzie się nadawać do wykorzystania w ocieplaniu elewacji, bo na rynku jest szeroki wybór styropianów podłogowych.  

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/styropian-elewacyjny-c-1/grubosci-styropianu-c-35/styropian-elewacyjny-15-cm-c-43/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.