Zbiorniki na wodę deszczową pozwalają na ponowne wykorzystanie wód opadowych, a co za tym idzie – generują nie tylko korzyści finansowe, lecz także przyczyniają się do mniejszego zużycia wody z sieci wodociągowej, przekładając się tym samym na dobro planety. Aby dobrze spełniały swoją rolę, muszą charakteryzować się najwyższą jakością. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu zbiornika na deszczówkę? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
Rodzaje zbiorników na deszczówkę
Podstawowym kryterium, na podstawie którego można wyróżnić dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę, jest sposób montażu. Pierwszym, a jednocześnie najpopularniejszym typem zbiorników są modele naziemne, które umieszczane są najczęściej bezpośrednio przy ścianie danego budynku. Dostępne są one w wielu wariantach, różniących się od siebie zarówno pojemnością, jak i wyglądem, bowiem niektóre z nich spełniają także funkcje dekoracyjne. Ponadto wszystkie z nich mogą zostać doposażone w akcesoria ułatwiające eksploatację, m.in. króćce, zawory, a nawet filtry do wody. W ofercie profesjonalnych producentów zbiorników – takich, jak firma MiM Zbiorniki – dostępne są także zbiorniki podziemne. Montowane są pod ziemią, głównie ze względu na bardzo dużą pojemność, dlatego też idealnie sprawdzą się w miejscach o wysokim zapotrzebowaniu na wodę, np. w gospodarstwach rolniczych.
Najważniejsze parametry zbiorników na wodę deszczową
Najważniejszą cechą, która powinna wyróżniać każdy zbiornik na deszczówkę, jest szczelność. Decyduje o niej materiał wykonania, którym najczęściej jest polietylen – tworzywo sztuczne, które cechuje się odpornością na działanie wysokiej temperatury, korozji czy promieniowania UV. Ponadto zbiorniki na wodę deszczową często produkowane są przy zastosowaniu metody rotoformowania. Jest to sposób na tworzenie wyrobów z jednej lub dwóch części materiału, dzięki czemu gotowy produkt nie posiada połączeń, które mogłyby ulec rozszczelnieniu podczas eksploatacji. Przed zakupem zbiornika warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym na rynku rozmiarom, a następnie dobrać pojemność do indywidualnego zapotrzebowania na wodę w gospodarstwie. Warto pamiętać, że nie może być on ani za duży, ani za mały. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jego kształt, który powinien być precyzyjnie dopasowany do przydomowej infrastruktury. Dzięki wykorzystaniu polietylenu, zbiorniki na wodę deszczową są wyjątkowo lekkie, dzięki czemu ich transport oraz odpowiednie ustawienie nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Tylko szczelny i odpowiednio dobrany zbiornik umożliwi wygodne i komfortowe magazynowanie oraz użytkowanie wody deszczowej, dlatego jego zakup powinien być dobrze przemyślany. Ważne jest, aby pochodził on od zaufanego i rzetelnego producenta, który oferuje wyłącznie wysokojakościowe, certyfikowane modele zbiorników.