Podłączenie grzejnika od dołu
Budownictwo Dom Wnętrza Wyposażenie domu

Jak podłączyć grzejnik i jakie są rodzaje podłączeń?

Grzejniki to nieodłączne elementy każdego pomieszczenia. Pełnią zasadnicze funkcje użytkowe. Ogrzewają nasze pomieszczenia w zimne noce i dnie. Producenci zachwalają nam różne modele, które poza funkcjami użytkowymi stanową ciekawą dekorację każdego wnętrza. Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje grzejników: dekoracyjne oraz płytowe.

Grzejniki — opis ogólny

Każdy z nich działa na takiej samej zasadzie, co ich poprzednicy — grzejniki żeliwne. Jednakże nie szpecą pomieszczeń i są bardziej dyskretne. O estetyce samego grzejnika świadczy także wygląd instalacji. Dobrze wykonane podłączenia, bez zbędnych wystających elementów, jest klasą w samą w sobie.

W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo zamontować grzejnik. Dodatkowo opowiemy o rodzajach nowoczesnych przyłączeń kaloryferów. Zachęcimy Państwa do wymiany starych żeliwiaków na nowe grzejniki płytowe.

Zachęcamy do przeczytania naszych porad ekspertów!

Proste wskazówki na temat wymiany żeliwnych kaloryferów

Znane z domów naszych babć i dziadków żeliwne kaloryfery dostarczają nam wiele wspomnień. To na nich suszyliśmy swoje pierwsze zdobycze lasu -grzyby. Niekiedy były dobrą inhalatorem dla pakuneczków z czosnku na różne typy przeziębienia. Kaloryfer był miejscem grzewczym dla dziadka na bóle ze stawami. Te wspomnienia warto zachować jedynie we własnej pamięci, ale nie na ścianie.

Zmiana starego grzejnika na nowy nie jest czymś nad wyraz skomplikowanym. Jednakże na etapie wymiany mogą pojawić się pewne trudności. Standardowe urządzenia żeliwne, mogą posiada różne typu przyłączeń, które w wyniku upływu czasu zostaną nadszarpnięte korozją lub innymi zanieczyszczeniami.  Z czasem w grzejnikach może dojść do uszkodzenia grzałki. W przypadku starszych modeli żeliwnych proces ten jest nieodwracalny. Jedynym ratunkiem jest zakup grzejnika z nową grzałką.

Etapy wymiany żeliwniaków na grzejniki terma — krok po kroku

W pierwszym kroku konieczne jest spuszczanie wody z grzejnika. Można tego dokonać ręcznie, m.in. odkręcając śrubinkę, a całość wody zlać do miski. Część czynnika grzewczego można spuścić mechanicznie. Wodę odprowadzimy przez zawór spustowy przy kotle, gromadząc ją w zbiorniku lub wężem bezpośrednio do kanalizacji. Oczyszczenie grzejnika powinno odbywać się przy zabezpieczonej podłodze. Do tego celu można użyć folii budowlanej, starych szmat itd. Do samego odkręcania śrubunków potrzebuje klucza nastawnego lub stałego z elastycznym dopasowaniem szczęk. Ważne, by odkręcić dwa rodzaje śrubunków — jeden na odwrocie, a drugi na zasilaniu.

Demontaż grzejnika żeliwnego — krok po krok

Przyszedł czas na ostateczne pozbycie się starego elementu. Jego ściągnięcie jest stosunkowo łatwe. Stare grzejniki są najczęściej przymocowane na specjalnym stelażu wiszącym. Jedynie, co musisz zrobić to ściągnąć ciężką konstrukcję ze ściany. Czasem pojawiają się lekkie schody. Prosty typ instalacji posiada tzw. uchwyt śrubowy. Jest on trudny do usunięcia. W tym przypadku warto posłużyć się tężyzną fizyczną i trudną do odkręcenia śrubę- zwyczajnie oderwać. Stare uchwyty w łatwy sposób usuniesz poprzez wycięcie ich szlifierką kątową. Miejsca z odpadającym tynkiem warto zamaskować np. poprzez ponowne tynkowanie lub doklejenie płyt z karton gipsu.

Montaż grzejników i sposoby ich przyłączenia — analiza

Ściany schną i przygotowują się na dalsze etapy montażu. W tym czasie warto wybrać sposób łączenia nowych grzejników terma. W zależności od modelu nowego elementu grzewczego należy wziąć pod uwagę stary typ instalacji.

Montaż grzejnika
Źródło: Freepik.com

Do wyboru mamy aż 3 metody przyłączenia grzejników:

  • Przyłącze krzyżowe — to połączenie grzejników charakterystyczne dla starego budownictwa. W tego rodzaju konstrukcji woda jest odprowadzana dołem grzejnika, a doprowadzana górą. Połączenia krzyżowe dotyczą najczęściej długich pomieszczeń.
  • Przyłącze boczne jednostronne — do odprowadzania wody z grzejnika stosuje się tzw. króćce. Są one umieszczane w bocznej części grzejników. Jest to sposób montażu charakterystyczny dla żeliwnych grzejników c.o. Jest to rodzaj nieinwazyjnego połączenia grzejników, który możemy dowolnie wykorzystać przy wymianie grzejnika – nie uszkadza rury i nie wymaga przeróbki instalacyjnej.
  • Przyłącze podłogowe (dolne) – to rodzaj podłączenia grzejnika od dołu. Jest cechą charakterystyczną dla nowego budownictwa. Umożliwia podpięcie pod grzejnik modnego ogrzewania podłogowego. W tym modelu woda jest odprowadzana po prawej stronie grzejnika. Istnieją także modele z lewostronnym lub środkowym odprowadzaniem wody.

Poza rodzajem przyłącza na stan grzejnika wpływa stan techniczny rur. Jeśli są to przyłącza stalowe, możemy być pewni, że wszelkiego typu modyfikacje są niewskazane. Za jedyny wyjątek uznaje się stan dawnego gwintu na rurach. W celu bezpiecznego sprawdzenia należy zdjąć półśrubunek od strony grzejnika i wykorzystać go do nowego podłączenia.

Naszej uwadze nie może umknąć rozstaw rur. Na szczęście nowoczesne grzejniki płytowe posiadają rozstaw rur na poziomie 500 mm. Musimy uwzględnić odległość rur przyłączeniowych od ściany. W tym celu warto zadbać, by podłączenie grzejników do instalacji miało kilkanaście centymetrów odstępu. Za pomocą korekty doklejonego tynku można uratować całą sytuację. Niektórzy fachowy zalecają zastosowanie mimośrodowego podejścia.

Przymiarki grzejników płytowych wraz z montażem

Montaż grzejników płytowych jest jednym z najłatwiejszych sposobów mocowania. Ten rodzaj grzejnika opiera się na specjalnych uchwytach, które wystarczy jedynie przesuwać. Na początek warto zamontować grzejnik na sucho. Dzięki czemu dopasujemy go odpowiednio do naszych podłączy. Jeśli podłączenie grzejników od dołu nie styka z rurami, można je podnieść na płytach z karton-gipsu. Różnice te nie mogą jednak przekraczać 3-4 cm. W innych przypadkach musimy wykonać mimośrodowe podłączenie z dwóch kolanek i łącznika o odpowiedniej długości, z materiału dostosowanego do rodzaju rur.

Kiedy orientacyjnie udało nam się dopasować grzejnik terma do rur, przyszedł czas na mocowanie uchwytów. Proces ten wymaga dość dużej precyzji. W domu możemy zastosować różnego typu mocowania. Wielkość oraz typu zależą do zakupionego urządzenia.

Montaż grzejników aluminiowych

Grzejniki wykonane z aluminium są podwieszane na tzw. hakach. Czasem do kaloryferów wykorzystuje się metalowe wsporniki. Podłączanie grzejników na hakach nie jest wygodnym rozwiązaniem. Do stabilnego mocowania grzejników terma może posłużyć obrys. Jest to stworzony z pionowych punktów – złączeń członów grzejnika oraz linii poziomych – odległości od linii obrysowej do wysokości, na jakiej osadzenia uchwytu.

Moment podłączenia grzejników do konsoli jest znacznie prostszy. Przyłączamy uchwyt do skrajnych przyłączeń żeber, przy czym mierzymy odległość górnego uchwytu do linii obrysowej.

Przy zakładaniu haków możemy posłużyć się deską założoną prostopadle wzdłuż osi grzejnika. Podłączenie w postaci haku grzejnika zaczepiamy od dołu. Ustawiamy go poziomo częścią osadzaną w ścianie. Odległość między liniami na płycie wyznaczają wysokość grzejnika. Są także położeniem osi haka, co będzie wskazywać miejsce jego usytuowania względem obrysu.

W trakcie mocowania warto dostosować uchwyty do danego rodzaju podłoża. Pełna cegła i beton nie pogardzą kółkami montażowymi. Do cegły szczelinowej oraz pustaków różnej maści przydarzą się specjalne mocowania. Należą do nich m.in.:

  • Haki — w ilości 4 sztuki na jeden grzejnik rozmieszczamy na 2 albo 3 łączeniu segmentów od końców i wkręcamy na ustaloną wcześniej głębokość.
  • Konsole — w ilości 2 sztuki na grzejnik przytwierdzamy przez owalne otwory. Następnie zawieszamy grzejnik i sprawdzamy prawidłowość ustawienia.

Uchwyty grzejników płytowych powinny być osadzone w odległości 15 cm od obu końców. Tak oto przeszliśmy przez cały proces zamiany grzejników żeliwnych na nowe. Cały artykuł to ogólny opis poszczególnych etapów procesu. Aby nieco powiększyć swoją wiedzę warto skorzystać z rad producentów grzejników. Z pewnością doradzą oni na temat rozwiązań technologicznych w grzejnikach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.