Ogród skalny z iglastymi krzewami i drzewami
Ogród

Krzewy iglaste zimozielone do ogrodu

Krzewy iglaste z reguły są zimozielone, jednak natura ma kilka wyjątków. Modrzew nie jest wyjątkiem w tej rodzinie. Natomiast reszta zachowuje igły przez cały rok i tylko na bieżąco je wymienia.

Jakie krzewy iglaste zimozielone wybrać

Zanim zdecydujemy się jakie krzewy iglaste do ogrodu będą się najlepiej nadawały, warto zapoznać się z najbardziej polecanymi efektownymi odmianami.

Tuje

Tuje inaczej żywotniki mają kilka ciekawych niskopiennych odmian, które efektownie wyglądają w ogrodzie. Do takich należy na przykład Aurea Nana o pięknym jasnozielonym kolorze czy szmaragdowa tuja Mr Bowlin Ball. Ciekawie też prezentuje się żywotnik olbrzymi odmiany Whipcord. Ten krzew tworzy rozbudowaną szeroko rozpostartą koronę ze zwisającymi cienkimi pędami.

Cyprysiki

Cyprysiki w naszych ogrodach to zazwyczaj właśnie krzewy. Wśród nich wyróżnia się na pewno cyprysik groszkowy Sungold o pięknych jasnozielonych zwisających pędach. Na uwagę zasługuje również piękny cyprysik groszkowy Curly Tops o ślicznych srebrzystych igłach. Efektownie wygląda, zwłaszcza na tle ciemnej roślinności cyprysik japoński Tsatsumi Gold. Tworzy koronę o pokroju częściowo zwartym z gałązkami dolnymi płożącymi się, a górnymi zwisającymi.

Jałowce

Jałowce to również wspaniałe krzewy i drzewa iglaste zimozielone do ogrodu. Warte uwagi są gatunki płożące, idealnie nadają się do zadarniania rabat oraz umacniania skarp. Dużo można się spodziewać po takich odmianach jałowców płożących jak Pronce of Wales, Ice Blue, Blue Chip czy Wiltoni. Jałowce bardzo dobrze sobie radzą w miejscach słonecznych i na glebach gorszej jakości. Są to również jedne z najlepszych roślin do ogrodów żwirowych i kompozycji z trawami.

Świerki

Świerki występują w naszym kraju naturalnie, a w ogrodach chętnie je sadzimy. Nie tylko jako te największe drzewa, ale też wybieramy niskie odmiany tego gatunku. Warte naszej troski są takie piękności jak świerk kłujący Waldbrunn czy świerk pospolity Echiniforms. O pięknym, kulistym pokroju jest też świerk czarny odmiany Nana jak i biały odmiany Alberta Globe.

Cisy

Cisy to jedne z wielu długowiecznych drzew, a także krzewów. Jak chociażby odmiana Repandens tworząca rozpostartą na boki płaską formę. Cisy najlepiej rosną na glebach średnio zwięzłych i dość wilgotnych, za to tolerują dobrze półcień. Aurea decora to kolejna odmiana cisa zaliczanego do okrywowych. W przeciwieństwie do poprzedniej rośnie dość zwarcie, nadaje się do formowania.

Ogród w stylu japońskim
pixabay.com

Sosny

Sosna w ogrodzie to nie tylko wzniosłe drzewo, z powodzeniem może to być niewielkich rozmiarów krzew. Chociażby pierwsza z brzegu pochodząca z naszych gór kosodrzewina. Osiąga wysokość docelową do około 1,5 metra i prawie 2 metry szerokości. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Efektownie wygląda też kępa jaką tworzy sosna górska odmiany Maghus. Wartościową odmianą o dekoracyjnych, bardzo długich igłach jest wolno rosnąca sosna Schwerina. W ciągu dziesięciu lat osiąga wysokość zaledwie 1,5 metra. Pokrój tej odmiany sosny raczej jest kolumnowy niż krzewiasty, jednak z uwagi na wzrost także umieszczamy ją w tym zestawieniu.

Jodły

Wśród jodeł również znajdziemy ciekawe propozycje krzewów iglastych do ogrodu. Jodła koreańska odmiany Green Carpet rośnie jako niewysoki krzew o kopulastym pokroju. Kolejna propozycja warta uwagi to odmiana Ice Breaker. Jej srebrzyste igły zebrane na krótkich i zwarcie rosnących pędach tworzą bardzo efektownie wyglądający krzew.

Doceniamy urok krzewów iglastych zwłaszcza zimą, kiedy większość liściastych nie ma się czym zaprezentować poza czystymi pędami. Rośliny iglaste nie zrzucają liści przed zimą, u szpilki są wymieniane cały czas, natomiast nowe pędy wyrastają wiosną. Problem polega na tym, że ta rotacja jest bardzo powolna i toksyny kumulują się w drzewie, co się objawia nadmiernym opadaniem igieł albo usychaniem krzewu. Dlatego też drzew i krzewów iglastych zimozielonych nie warto sadzić w miejscu narażonym na zanieczyszczenia pyłami i toksynami.

Źródła:

  • Katalog roślin, praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Warszawa 2016

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.