Moskitiera na okno
Wyposażenie domu

Moskitiera na okno – co musisz wiedzieć?

Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie również okres upałów i ciepłych nocy. Właśnie wtedy pojawia się potrzeba uchylenia lub otworzenia na oścież okien, by przewietrzyć mieszkanie i wprowadzić nieco świeższą atmosferę. Jednak pojawiają się wtedy inne problemy – komary, muchy, mrówki czy inne insekty. Już nie potrzebujesz żadnych płynów, sprayów i środków – wystarczy moskitiera na okna, o której więcej przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Moskitiery w oknach – rodzaje

Na pewno warto orientować się z jakimi typami rolet okiennych na owady możesz mieć do czynienia. Pierwszą z nich i najprostszą wersją moskitier są zwykłe siatki do założenia na oknach za pomocą rzepów. Jest to najtańsza alternatywa, ale niestety najsłabsza w skuteczności, ponieważ rzepy bardzo często się odklejają, siatki nie są trwale przyczepione to oka, a co za tym idzie istnieje możliwość, że owady i tak dostaną się do środka.

Następnie mamy najczęściej do czynienia z moskitierami ramkowymi, które są o wiele trwalsze i równie proste w montażu. Wystarczy zamówić odpowiedni wymiar według profilu okna i ramkę z moskitierą można przyczepić na zewnętrznej stronie za pomocą sprężynowych uchwytów. W ten sposób można je w bardzo szybki sposób zdjąć i założyć z powrotem. Oczywiście, możesz też zdecydować się na ramkowe moskitiery montowane na stałe, lecz jest to już pewne ograniczenie.

Kolejno wśród moskitier na okno znajdziesz wersję zwijaną, która przypomina z wyglądu roletę. Montowane są w kasecie na zewnątrz do ościeżnicy lub wnęki okiennej. Ich materiał wykonania również odpowiada roletom materiałowym, lecz jest na tyle cienki i gęsty, że nie przepuści żadnych insektów do mieszkania. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ możesz moskitiery zrolować i rozwinąć, kiedy chcesz. Nie trzeba zdejmować ich na okres zimy, a mogą prezentować się również estetycznie i dopasować do elewacji Twojego domu.

Moskitiera na okno – montaż

W zależności od rodzaju moskitiery, na którą się zdecydowałeś, musisz zamontować je w odpowiedni sposób. Przykładowo przy samych siatkach nie potrzebne jest wyjątkowe przygotowanie, ponieważ wystarczy odmierzyć szerokość i wysokość okna, wyciąć siatkę i przykleić rzepy do wewnętrznej części okna – i gotowe!

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda podczas montażu moskitier profesjonalnych, gdzie konieczne jest dokładne wymierzenie profilu okna – jak tego dokonać? W pierwszej kolejności trzeba wymierzyć światło ramy okiennej, czyli przy otwartym oknie i od zewnętrznej strony. Należy sprawdzić długość pionu i poziomu, a następnie zmierzyć grubość ramy (w przypadku moskitier ramkowych) i jej uszczelki. Musisz zebrać pomiary w 3 miejscach:

  • na skrajnych częściach ramy;
  • na środku ramy.

Podczas montażu musisz kierować się wytycznymi producentami i załączoną instrukcją – konieczne może być docinanie ramy na odpowiednią długość. Dopiero potem można przystąpić do wycięcia siatki i włożenia w gumowe uszczelki. Ostatnim krokiem będzie umocowanie zawiasów z uchwytami i zawieszenie moskitiery ramkowejPamiętaj jeszcze, by na koniec wyregulować śruby – dokręcić je lub poluzować w zależności od ułożenia się ramy w oknie.

Nie brzmi to zbyt skomplikowanie, ale jeśli nie masz na to czasu lub kompletnie nie znasz się na majsterkowaniu, lepiej zgłosić się o pomoc do profesjonalistów, którzy zrobią to błyskawicznie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.