Kolorowa lampa
Wnętrza Wyposażenie domu

Kolor lampy, który pasuje do wybranego wnętrza – na to zwróć uwagę!

Funkcjonalność oświetlenia to podstawa, jednak nie możemy zapominać o konstrukcji, stylistyce i kolorystyce wybieranych lamp. To od tego bowiem zależy klimat, spójność aranżacji oraz to, jak czujemy się w danym wnętrzu. Jak dobierać kolorystykę, aby pasowała do poszczególnych pomieszczeń i ich wystrojów?

Graj kontrastami

Modne dziś wnętrza urządzane w bieli, szarościach i dodatkach czerni, stają się uniwersalne, spokojne, choć nie brakuje im charakteru. Aranżacje, które chętnie wybieramy do swoich wnętrz, opiewają także na pastelowe barwy, głównie beże, zielenie, róże czy odcienie niebieskiego. Są subtelne, dodają uroku, a przy tym nie przytłaczają domowych wnętrz. Jednak mogą sprawiać wrażenie zbyt bladych, a niekiedy nawet ponurych. Gdy w aranżacji zabrakło miejsca na wyraziste dodatki, taka kolorystyka bywa odbierana jako mdła i nijaka. Jak temu zaradzić?

Warto zabawić się kontrastami. Zwyczajne, jasne i stonowane wnętrza dają ukojenie, są spokojne, harmonijne, ale potrzeba im wyrazistych dodatków, mocnych barw. Najlepiej zastosować je pośród oświetlenia, aby nie zagracać pomieszczenia kolejnymi dekoracjami, za to podkreślić jego funkcjonalność i estetykę.

Z kolei do aranżacji, w których dominują żywe barwy, rzucające się w oczy, należy dobierać uniwersalne oświetlenie. Mogą to być ciekawe pod względem konstrukcji lampy, eleganckie, luksusowe nawet, jednak w kolorach, które nie zwracają na siebie uwagi. Tutaj liczy się ich funkcjonalność, ewentualnie detale dodające uroku, lecz nie nadmiar odcieni.

Najmodniejsze odcienie w sezonie 2020

2020 rok przyniósł nam modę na odcienie niebieskiego. Możemy z tego skorzystać, choć niekoniecznie decydując się na błękitne, lazurowe czy szafirowe lampy. Postawmy na niebieską ścianę, tę główną, aby stanowiła tło. Do tego dopasujmy lampy z naturalnych surowców, drewniane bądź ceramiczne. Uroku będzie dodawać również papierowe oświetlenie, ponadto nada wrażenia większej lekkości. Im ciemniejsza barwa na ścianie, tym bardziej stonowane i neutralne powinno być oświetlenie.

Ten sezon kusi nas nie tylko odcieniem Pantone, ale i barwami natury. Te zaś doskonale łączą się z designem biofilnym, który ubóstwia wręcz lampy drewniane. Wybór mamy niemały – plafony, lampy wiszące, kinkiety. W ten sposób możemy stworzyć nie tylko spójną, ale i niezwykle ciekawą aranżację. Światłem podkreślić atuty wnętrza, wydobyć głębię kolorów, a nawet zamaskować niedoskonałości architektoniczne.

Proporcje pomieszczeń

Kolorystyka to nie tylko kwestia estetyki. Oświetleniem w różnych barwach można poprawić proporcje wnętrz, uczynić je wizualnie większymi, bardziej przestronnymi, innym zaś razem przytulniejszymi. Jasne barwy powiększają, ciemne pomniejszają. Do tego światło skierowane ku górze podwyższa optycznie pomieszczenia, a ku dołowi – obniża.

Dobierając oświetlenie do domowych wnętrz, zwracajmy baczną uwagę na kolorystykę. Uwzględniajmy nie tylko własne gusta i aranżację, ale również funkcje, jakie będą spełniać poszczególne barwy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.