Tuje w ogrodzie
Ogród

Jakie tuje wybrać do ogrodu?

Tuje to bardzo popularna roślina w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Można z nich stworzyć piękne żywopłoty, urozmaicić rabaty i udekorować solitery. Jakie gatunki i odmiany tui warto mieć na działce? Jak wykorzystać tuje w aranżacji ogrodu? Oto kilka cennych porad i wskazówek o wyborze i pielęgnacji tui.

Dlaczego warto mieć tuje w ogrodzie?

Zastanówmy się przez chwilę, dlaczego właśnie tuje są tak popularne w ogrodach i na działkach, praktycznie w całej Polsce i wśród naszych sąsiadów? Te drzewa czy krzewy cechują się bardzo dekoracyjnym wyglądem. Dzięki temu można wykorzystać ich potencjał podczas aranżacji ogrodów. Jednak to nie jedyna zaleta tui. Są to również bardzo łatwe w uprawie rośliny, w dodatku odporne na szkodniki i choroby, a także na mróz. Przez wzgląd na to, jak mało wymagające są to rośliny, każdy niedoświadczony ogrodnik może z powodzeniem hodować je w swoim ogrodzie.

Tuje znalazły swoje zastosowanie zarówno w małych ogrodach, jak i ogromnych działkach. Wszystko za sprawą mnogiej liczny odmian i gatunków, które cechują się różnym pokrojem i wysokością wzrostu. Tuje karłowate i te o zwartym pokroju można wykorzystać nawet w niewielkim przydomowym ogródku, gdzie zapewnią nam nieco prywatności. Ponadto, tuje dają również wiele możliwości, jeśli chodzi o aranżację dużego terenu zielonego.

Tuje – odmiany i gatunki

Można wyróżnić kilka odmian tej odpornej rośliny:

  • żywotnik zachodni,
  • żywotnik olbrzymi,
  • żywotnik wschodni,
  • żywotnik pośredni,
  • żywotnik koreański,
  • żywotnik japoński.

Tuje w ogrodzie – możliwości aranżacji

Tuje są roślinami iglastymi, które mają wszechstronne zastosowanie w naszych ogrodach i na działkach. Po kupnie sadzonek, które w sprzedaży dostępne są przez cały sezon, można posadzić je w wybranym miejscu. Tuje sprawdzą się jako żywopłoty, zarówno nieformowane jak i formowane. Są to rośliny bardzo dobrze znoszące przycinanie, co pozwala na zachowanie zwartego i gęstego pokroju. Gęsto posadzone tuje zapewnią prywatność i intymność oraz mogą być elementem aranżacji ogrodu. Warto wspomnieć, że zapewnią ochronę przed brudem, kurzem i spalinami z zewnątrz. Można posadzić je zarówno przy ogrodzeniu, jak i tworząc zaciszny kąt w głębi ogrodu.

Pamiętajmy o regularnym nawożeniu tui w okresie wzrostu i wegetacji. Zapewnimy im tym samym odpowiednie składniki odżywcze, co przełoży się na zdrowy wzrost i lepsze zabarwienie rośliny. Najlepiej sprawdzi się tradycyjny nawóz do iglaków. Aby go zakupić, polecamy sklep ogrodniczy online.

źródło zdjęcia: freepik.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.