Życie ekologiczne niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko osobistych, ale również globalnych. Dzięki ekologicznemu życiu zmniejszamy wydatki, poprawiamy kondycję planety. Przyczynia się ono do zwiększenia zdrowia ludzi z całego świata. Im więcej osób żyje ekologicznie, tym lepszy stan planety, a także mniej chorób cywilizacyjnych. Ekologiczne życie jest możliwe zarówno na wsi, jak i w mieście. Wymaga wprowadzenia kilku zmian trybu życia. Nie są one radykalne i nie wymagają wielu poświęceń. Korzyści z nich wynikające są nieocenione. Ten poradnik pokaże, jak żyć ekologicznie i na tym korzystać.
Jak żyć ekologicznie? Co to znaczy, że mniej znaczy więcej?
Podstawową zasadą ekologicznego życia jest ponowne wykorzystywanie dóbr. Im mniejsza eksploatacja planety, tym większa szansa na jej odrodzenie. Ponownie można wykorzystywać wszystko. Im mniej rzeczy kupujemy i wyrzucamy, tym mniej musimy ich produkować. Zmniejsza to nie tylko ilość wykorzystanych surowców, czy wytworzonych śmieci i toksycznych substancji. Zmniejsza to także ilość wydanych pieniędzy. Zamiast wyrzucać, przerabiaj, staraj się wykorzystać ponownie. Zacznijmy od ubrań. Jeszcze kilka lat temu ubrania służyły nam dłużej. Dziś przyszła moda na ubrania, które po kilku noszeniach wyrzucamy. Przez to firmy produkują dużo ubrań, o mniejszej jakości. Nie tylko wykorzystują one cenne surowce, przede wszystkim wodę.
Produkują też wiele zanieczyszczeń. Ten proces możemy powstrzymać poprzez ponowne wykorzystywanie ubrań. Zanim zdecydujesz się na wyrzucenie czegoś ze swojej szafy, pomyśl, czy nie możesz tego przerobić.
Być może Twoje ubranie przyda się komuś innemu?
Czy ze starego podkoszulka nie możesz zrobić torby na zakupy wielorazowego użytku?
Staraj się myśleć o tkaninach jako o czymś, co można wykorzystywać do ostatniego momentu. Przerabiać, przeszywać, łatać dziury, barwić. Myślimy, że nie wypada dwa razy założyć tej samej sukienki na różne przyjęcia. To nieprawda. Taką sukienkę możemy odmienić dodatkami albo dobrymi zmianami krawieckimi. Można to zrobić u profesjonalnej krawcowej albo nauczyć się robić to samemu. Dzięki temu zyskamy nową pasję. Zamiast zarywać noce w pracy, żeby zarobić na nową sukienkę, możesz nauczyć się przerobić starą sukienkę na zupełnie nową. Ubraniami można się też wymieniać. To doskonały sposób na wdrożenie eko rozwiązań.
W mieście funkcjonuje wiele różnych grup, które umożliwiają i ułatwiają wymienianie się ciuchami. Czasem można na tym dodatkowo dorobić. W spodniach zrobiła się dziura? Wystarczy ją załatać. Można na nie naszyć zabawną naszywkę. Dzięki temu spodnie staną się osobiste i wyjątkowe. Ty nie kupisz nowych. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze. Nie zanieczyścić planety i nie wykorzystasz jej cennych surowców.
Po pierwsze zmiana nawyków
Najważniejsza jest zmiana nawyków. Ważne, aby uczyć dzieci jak żyć bardziej ekologicznie. Im więcej osób będzie starało się żyć bardziej eko, tym większy sukces odniesiemy. Najważniejsze jest ograniczenie produkcji trudnych do usunięcia oraz niemożliwych do recyklingu śmieci. Segregowanie śmieci jest bardzo ważne. To właśnie ono umożliwia ich ponowne wykorzystanie. Nie wszystko jednak możemy wykorzystać ponownie. Plastik jest takim produktem. Staraj się go unikać.
Jeśli jednak wybierasz plastik, to tylko taki, który nada się do recyklingu. Szklane butelki wyrzucaj do odpowiedniego kosza albo oddawaj do sklepu. Wtedy zostaną one ponownie wykorzystane. Lepsza od plastikowej torby, jest torba papierowa. Najlepsza będzie torba uszyta ze starego podkoszulka. Jeśli już masz jakieś plastikowe woreczki, to staraj się ich używać ponownie. Nigdy ich nie wyrzucaj, jeśli do czegoś jeszcze się nadają.
Sposoby przemieszczania się i zakupy
Jeszcze kilka lat temu samochód był dobrem ekskluzywnym. Dziś na jedną rodzinę przypada kilka samochodów. Wsiadamy do auta, gdy jedziemy do pracy, na zakupy, a nawet na spacer do lasu. Wsiadamy do samochodu, aby dostać się na siłownię. Przez to produkujemy dużo zanieczyszczeń, które zwiększają toksyczność powietrza. Cierpi na tym planeta, nasze ciała, zdrowie.
Staraj się używać auta tylko wtedy, gdy go naprawdę potrzebujesz. Do pracy możesz jeździć rowerem, elektryczną hulajnogą albo elektrycznym skuterem. Wybierając rower, dodatkowo wspomożesz pracę swojego organizmu. Sport to zdrowie. Zamiast dojeżdżać autem na siłownię, codziennie jeździj rowerem do pracy. Zaoszczędzisz czas, pieniądze. Nie będziesz musiał stać w korkach, wdychać toksycznych spalin. Staraj się nie latać samolotami, jeśli nie musisz. Ograniczenie emisji spalin jest jednym z fundamentów ekologicznego życia. Zacznij od drobnych zmian. Jeśli wybierasz się do sklepu, to pójdź spacerem. To łączy się z kolejną zasadą.
Nie warto bowiem kupować produktów na zapas. Robienie dużych zakupów często kończy się wyrzucaniem jedzenia. Kupuj na bieżąco. Tylko to, czego potrzebujesz i tylko to, co na pewno wykorzystasz. Jeśli nie chcesz nosić ciężkich zakupów, to zamontuj na rowerze koszyk. Wybieraj lokalne targi. Zrezygnuj z wielkich supermarketów. Kupuj produkty lokalne i sezonowe. Egzotyczne owoce wzbogacają naszą kuchnię. Ponosimy jednak za to wysoką cenę. Taki owoc musi do nas dotrzeć, a droga jest długa. Zamiast egzotycznego owocu, który został wyprodukowany na drugim końcu świata, wybierz jabłko z ogrodu sąsiada. Jeśli masz za dużo owoców i widzisz, że zaczynają się psuć, pomyśl o ich wykorzystaniu. Możesz zrobić konfitury, soki, a nawet nalewki i wino. Lepiej zimą popijać owocowe wino, niż wyrzucać owoce na śmietnik.
Używaj wielokrotnie. Poradnik
Nie tylko ubrań można używać wielokrotnie. Można to robić z prawie każdym produktem. Z fusów po kawie można zrobić domowy peeling. Dzięki temu nie wyrzucamy fusów, nie musimy kupować nowych kosmetyków. Nie tylko nie produkujemy kosmetyków, ale też nie produkujemy plastikowych opakowań, które długo się rozkładają. Peelling z kawy działa prawdziwe cuda. Chcesz zjeść rano owsiankę? Zalej płatki owsiane wodą, zostaw na kilka godzin. Najpierw uzyskasz mleko owsiane, a płatki wykorzystasz jako przekąskę. Dzięki temu unikniesz kupowania mleka w sklepie.
Zanim cokolwiek wyrzucisz, pomyśl, czy nie możesz tego wykorzystać. Masz plastikową butelkę? Możesz z niej zrobić doniczkę na kwiaty. Dzięki temu nie tylko nie dorzucisz dodatkowych śmieci. Nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na nową doniczkę. Jeśli nie potrafisz czegoś wykorzystać, to spróbuj znaleźć kogoś, komu to się przyda. W mieście jest wiele grup, w których ludzie wymieniają się przeróżnymi rzeczami. Masz do wyrzucenia stare opony? Może ktoś zrobi z nich kwietnik. Opakowania po kosmetykach możesz wykorzystać jako pudełka na różne rzeczy. Wystarczy je odpowiednio przyciąć i udekorować. Butelka po szamponie może stać się organizerem na przybory dzieci. Odpowiedź na pytanie, jak żyć ekologicznie jest dość prosta. Staraj się mniej zużywać i wykorzystywać tak bardzo, jak tylko się da.
Bardziej ekologiczne życie a wykorzystanie wody. Poradnik
Bardziej ekologiczne życie wymaga od nas również oszczędności. Dotyczy to szczególnie wody. Staraj się przede wszystkim jej zużywać jak najmniej. Podczas mycia zębów zakręcaj kran. Naucz tego swoich dzieci. Zamiast kąpieli, weź prysznic. W wodzie po kąpieli w wannie możesz wymoczyć pranie. Jeśli na ubraniach są trudne plamy, to wymoczenie ich w wodzie po kąpieli, pomoże w ich usunięciu. Staraj się zbierać deszczówkę. Znacznie trudniejsze jest to w mieście. Możesz jednak wystawić na balkon zbiornik.
Dobrym pomysłem jest wystawienie kwiatów albo podlewanie ich zebraną deszczówką. Do podlewania kwiatów można wykorzystać też wodę z gotowania. Woda po niektórych warzywach ma dodatkowo cenne składniki, które wspomogą wzrost roślin. Podczas mycia naczyń zakręć kran. Ciągłe wylewanie wody podczas mycia prowadzi do jej nadmiernego zużycia. W wielu miejscach na świecie wodę z kranu można pić. Lepiej wybierać taką wodę, niż wodę w plastikowych butelkach. Sam staraj się zmieniać nawyki i ucz dzieci, jak żyć bardziej eko.