Beton dekoracyjny urzyty na schodach zewnętrzych
Budownictwo

Beton dekoracyjny na schody zewnętrzne – hit czy kit?

Schody to jeden z najważniejszych, ale i najbardziej wymagających elementów każdego domu. Odpowiedzialne są nie tylko za komfort użytkowania i bezpieczeństwo, ale również całą estetykę wnętrza czy posesji. Zarówno schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne wymagają użycia odpowiednich materiałów i jest to wybór, który należy dokładnie przemyśleć. Schody zewnętrzne coraz częściej wykonuje się z betonu dekoracyjnego – czy to dobry pomysł?

Schody zewnętrzne z betonu dekoracyjnego

Od schodów zewnętrznych wymaga się znacznie więcej niż od tych, które znajdują się we wnętrzu. Dzieje się tak dlatego, że muszą być tak samo bezpieczne, komfortowe w użytkowaniu i wytrzymałe, ale narażone są na znacznie bardziej ekstremalne warunki, w tym przede wszystkim pogodowe. Muszą poradzić sobie między innymi z takimi czynnikami jak wilgoć czy bardzo niskie temperatury, znacznie łatwiej mogą też ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Tym bardziej ważne jest, aby do ich budowy wybrać materiał, który będzie wpisywał się w te potrzeby. Obecnie coraz częściej wykonuje się je z betonu, który posiada wszystkie te zalety.

Do budowy schodów zewnętrznych nadaje się tylko beton architektoniczny, dekoracyjny. Jeśli użyjemy do tego celu zwykłego betonu konstrukcyjnego, to musimy liczyć się z tym, że bardzo szybko schody mogą wymagać wymiany. Odmiana architektoniczna odznacza się znacznie lepszą wytrzymałością, a schody wykonane z niego są odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Do tego zapewniają maksimum bezpieczeństwa, jeśli chodzi o możliwość poślizgnięcia się na nich. Przy tym są bardzo atrakcyjne wizualnie.

Moda na beton dekoracyjny – hit czy kit?

Materiał ten idealnie wpisuje się w nowoczesne minimalistyczne i loftowe trendy w aranżacjach zarówno wnętrz, jak i posesji na zewnątrz. Bardzo łatwo również dopasować go w prawie każdy preferowany styl. Dzięki temu stał się on niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym. Czy o wyborze tego materiału decyduje tylko moda i za jakiś czas przesyt tym materiałem sprawi, że stanie się on już nieco obciachowym materiałem? – Nic na to nie wskazuje, choćby z tej przyczyny, że jest niezwykle praktyczny, a także dekoracyjny. Poza tym z jego pomocą można stworzyć naprawdę piękne otoczenie posesji, a do tego trwałe. Wpływ ma na to szeroki wybór faktur i kolorów. Warto również dodać, że jest to materiał, który nie należy do najtańszych, a przy tym dość wymagający – wątpliwe więc raczej, aby wszyscy się na niego decydowali.

Tak więc schody zewnętrzne z betonu dekoracyjnego mogą powstać praktycznie wszędzie, jeśli tylko na taki wybór zdecyduje się właściciel posesji. Świetnie sprawdzą się zarówno na tych prywatnych o nowoczesnym designie, jak i klasycznych. Beton dekoracyjny idealnie komponuje się także ze starszymi budynkami, którym chcemy nadać loftowy charakter. To także materiał, który z czasem jeszcze bardziej szlachetnieje, więc nie musimy się obawiać, że po kilku latach nam się opatrzy – wprost przeciwnie – stanie się niebanalnym elementem naszej posesji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.