Mol
Dom Po godzinach Wnętrza

Skuteczne sposoby na mole ubraniowe

Mole ubraniowe z całą pewnością nie są mile widziane w naszych domach. Ich obecność może skutkować wieloma szkodami. Niestety, kiedy się już pojawią, ciężko jest się ich pozbyć. Niemniej jednak jest możliwe. Wystarczy tylko zapoznać się z tym jakie są skuteczne sposoby na to, aby pozbyć się moli. O tym można przeczytać w poniższym artykule.

Jak odróżnić mole spożywcze od moli ubraniowych?

Mole ubraniowe nazywane są też molami odzieżowymi, ale tak naprawdę są to mole włosienniczki. Są małymi motylami, które żerują wyłącznie na odzieży. Przede wszystkim na materiałach pochodzenia zwierzęcego np. wełnie, czy futrze.

Mole ubraniowe mają brązowoszary odwłok oraz żółte skrzydła. Ich ciała nie przekraczają 11 mm długości. Również ich skrzydła mogą osiągnąć taką rozpiętość. Mole z reguły żerują w nocy, w okresie wiosny i lata. Rzadko mogą pojawić się w naszej szafie, czy garderobie zimą lub jesienią. Dorosły mól odzieżowy nie żyje dłużej niż miesiąc. Jednak złożone jaja i larwy rozwijają się dłużej. Zanim larwa przeistoczy się w dorosłego osobnika, może minąć nawet 2 lata.

Największe szkody naszym ubraniom wyrządzają właśnie larwy. Dorosłe mole swoje krótkie życie przeznaczają na rozmnażanie. Larwy żywią się tkaninami. Najbardziej dla nich atrakcyjne są naturalne materiały pochodzenia zwierzęcego. Jednak nie pogardzą też tkaninami z dodatkiem wełny. Mogą żerować również na dywanach, piórach lub sierści zwierzęcej. Molom ubraniowym sprzyja brud. W takim wypadku mogą żywić się również sztucznymi materiałami, które zostały poplamione np. potem, czy sokiem. Nieprawdą jest to, że mole mogą pojawić się tylko w domu, w który panuje nieporządek. Mogą one bowiem wejść przez okno lub drzwi. Istnieje też możliwość, że domownicy przyniosą je na starych ubraniach, meblach tapicerowanych albo w pościeli.

Czym żywią się mole?

Mol ubraniowy
Źródło: pl.wikipedia.org

Wiele osób myli mole ubraniowe z molami spożywczymi. Jednak te drugie żywią się wyłącznie produktami spożywczymi. Głównie interesują je suche pokarmy np. kasze, mąki, ryż. Dlatego też najczęściej można spotkać je w kuchni, gdzie mają stały dostęp do pożywienia i możliwość rozmnażania się. Mole spożywcze charakteryzują się podłużnym, brązowoszarym ciałem, które osiąga do 1 cm długości. Natomiast larwy są żółte lub jasnokremowe.

Mole w domu rozmnażają się bardzo szybko. Jaja składają na tych samych pokarmach, które stanowią główne źródło ich pożywienia. Larwy często zagnieżdżają się w zakamarkach szuflad lub za szafkami, gdzie w spokoju mogą przeistoczyć się dorosłego mola. W odróżnieniu od tych odzieżowych, spożywcze w naszym domu mogą pojawić się w ciągu całego roku. Często ich obecność wynika z nieświadomości domowników, którzy przynieśli jaja owada wraz z zakupami. Mogą żerować już w produktach na półkach sklepowych. Larwy są na tyle silne, że mogą przegryźć opakowanie, w którym znajduje się dla nich atrakcyjny przysmak.

Domowe sposoby na zwalczanie moli ubraniowych

Mole ubraniowe mogą pojawić się nawet w idealnie wysprzątanym domu. Dla nich najistotniejsze jest to, co znajduje się w naszych szafach. Na początku mole budują gniazda. Zakładają je w miejscach stosunkowo bezpiecznych i łatwym dostępem do pożywienia, czyli w szafie, pod dywanem, czy nawet w poduszce z pierzem. Aby pozbyć się moli, potrzebna jest spora cierpliwość i ogrom pracy. Samica może złożyć nawet 200 jaj, które szybko przemienią się w larwy szkodliwe dla naszej odzieży.

Oto kilka sposobów na to, jak zwalczyć mole odzieżowe

  1. Znalezienie gniazda. Unicestwienie jednego, czy kilku osobników nie sprawi, że problem zniknie. Najpierw należy więc zlokalizować jego źródło, którym jest właśnie gniazdo. Najprostszym sposobem będzie gruntowne przejrzenie szafy oraz innych mebli, w których znajdują się ubrania lub pościel. Następnie konieczne będzie podjęcie decyzji o tym, co zrobić z odzieżą.
  2. Te ubrania, które nie nadają się już do użytku, trzeba wyrzucić, a najlepiej zutylizować. Wyrzucenie ich do kontenera nie jest skutecznym sposobem na to, aby pozbyć się moli.
  3. Odzież, która nie została zniszczona lub można ją naprawić, trzeba wyprać bardzo dokładnie. W kolejnym kroku wysuszyć oraz włożyć do woreczka i zamrozić na kilka dni. Po tym zabiegu należy wyprać ubrania ponownie.
  4. Po wysuszeniu prania dobrze jest wyprasować odzież. Mole nie znoszą wysokich temperatur, więc jeżeli jakimś sposobem larwa utrzymała się na ubraniu, to prasowanie powinno pomóc w pozbyciu się jej.
  5. Przed ponownym umieszczeniem ubrań w szafie, należy ją dokładnie wymyć. Doskonale sprawdzi się woda z detergentami lub octem. Warto wcześniej sprawdzić, czy dany mebel można myć specjalistycznymi środkami, tak aby nie uległy zniszczeniu. Po dokładnym wysprzątaniu szafy konieczne jest jej wywietrzenie.
  6. Niewskazane jest wieszanie ubrań blisko siebie, ponieważ jest to idealne siedlisko dla moli. Lepiej rozwieszać je luźno zabezpieczyć przy pomocy pokrowców antymolowych.
  7. Doskonałym sposobem, aby ostatecznie zwalczyć mole odzieżowe, jest zastosowanie octu z olejkami eterycznymi. Owady są bowiem wyczulone na mocne zapachy. Skuteczna jest, chociażby lawenda, eukaliptus, czy cytryna.
  8. Na koniec należy dokładnie odkurzyć mieszkanie. Szczególnie te miejsca, gdzie mogą zbierać się drobinki sierści i włókien, czyli szafy, dywany, meble tapicerowane, wykładziny, skrzynie na pościel, czy listwy.

Jakie zapachy pomogą pozbyć się moli?

Jak wspomniano wcześniej, molom przeszkadzają silne zapachy. Dlatego też producenci zawieszek przeciwmolowych wykorzystują je w produkcji. Do najbardziej skutecznych można zaliczyć:

  • Przyprawy, które można znaleźć praktycznie w każdej kuchni. Dodawane do potraw nadają im smaku, a włożone do szafy mogą pomóc pozbyć się moli. Trzeba zastosować oczywiście te, które mają intensywny zapach np. mięta, goździki, ziele angielskie czy szałwię. Najlepiej sprawdzą się świeże lub suszone produkty. Wystarczy wyłożyć je na dnie szafy lub włożyć do woreczka, lub innego materiału, który nie będzie blokował wydzielania aromatu.
  • Cytrusy są kolejnym zapachem, który może pomóc zwalczyć mole odzieżowe. Suszona lub świeża skórka z cytryny skutecznie odstraszy szkodliwe owady. Podobnie jak w przypadku przypraw można ją wyłożyć na dnie szafy lub zawiesić w woreczku.
  • Lawenda jest najbardziej znanym odstraszaczem moli. Poza tym pięknie pachnie, więc jej obecność w szafie na pewno będzie miała pozytywny wpływ na nasze ubrania.
  • Kasztany także mogą pomóc. Włożone do szafy spowodują, że mole nie będą chciały gniazd.
  • Zapach świeżego druku również odstrasza mole. Można więc wyłożyć gazety na dnie szafy lub półkach.
  • Olejki zapachowe też mają silny zapach i można zastosować je w miejscu, gdzie mogą pojawić się mole. Warto wybrać taki olejek, którego aromat nie będzie nam przeszkadzał, ponieważ na pewno pozostanie na ubraniach.

Ogólnodostępne środki przeciwmolowe

Jeżeli domowe sposoby zawiodły bądź nas nie przekonują, można zastosować bardziej radykalne kroki. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które skutecznie pomagają pozbyć się moli. Jednym z nich są wcześniej wspomniane zawieszki o zapachu, który będzie odstraszał owady. Popularne są także kulki na mole i kulki naftalinowe. Niestety zapach naftaliny jest dość specyficzny i ciężko jest go później wybawić z ubrań. Kolejnym środkiem na mole są spraye, których należy używać w trudno dostępnych miejscach oraz szafie. Niewskazane jest stosowanie sprayów w pobliżu ubrań, ponieważ mogą zostać zniszczone.

Można także skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się zwalczaniem moli. Choć jest to dość kosztowne rozwiązanie, to na pewno najskuteczniejsze i przede wszystkim bezpieczne. Zarówno dla domowników, jak i zwierząt domowych.

Profilaktyka

Jeżeli w naszym domu nie pojawiły się mole, to można profilaktycznie zabezpieczyć się przed ich obecnością. Ubrania wykonane z materiałów pochodzenia zwierzęcego przechowywać w pokrowcach antymolowych. Częściej wietrzyć szafę. Nie zaszkodzi też zrezygnować z przynoszenia do domu starej odzieży, chyba że wcześniej została wyprana lub wystawiona na niskie bądź wysokie temperatury.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.