Wyczyszczone aluminiowe meble ogrodowe stoją na tarasie przed domem
Ogród

Jak dbać o meble ogrodowe z aluminium? Podpowiadamy!

Ekskluzywne meble aluminiowe prezentują się wyjątkowo stylowo. Wyróżnia je oryginalny, modny design, a przy tym są solidne i odporne na kaprysy pogody. Aluminium jest lekkie, dlatego łatwo możemy przenosić i przestawiać meble, tak, aby było nam najwygodniej. Jeśli wyposażyłaś już swój taras, balkon lub ogród w meble z aluminium, z pewnością przekonałaś się, jak fantastyczne to rozwiązanie. Z kolei jeśli dopiero planujesz zakup wyposażenia na nowy sezon, meble ogrodowe aluminiowe są zdecydowanie warte Twojej uwagi. W każdym przypadku, w pewnym momencie pojawia się jednak w naszej głowie pytanie, jak dbać o meble z aluminium. Aby niezmiennie doskonale wyglądały i służyły nam z powodzeniem przez lata. Mamy w tym zakresie kilka cennych wskazówek.

Czyszczenie mebli z aluminium

Trzeba przyznać, że meble ogrodowe z aluminium są wygodne w użytkowaniu pod absolutnie każdym względem. W związku z tym, że są lekkie, łatwo je przestawiać. Wysokiej jakości aluminium pokryte proszkową farbą antykorozyjną sprawia, że nie musisz chować wyposażenia pod zadaszeniem, gdy nagle zmieni się pogoda i spadnie deszcz. W końcu meble ogrodowe z aluminium dostępne są w wielu modelach oraz wariantach – interesujących i zapewniających maksymalny komfort wypoczywania. Wygląda więc na to, że nie mogło być inaczej także w kwestii czyszczenia mebli.

Kurz, plamy z jedzenia, czy napojów, piasek z dziecięcej piaskownicy, tłuste zabrudzenia z olejku do opalania – wszystko to stanowi codzienność podczas użytkowania mebli ogrodowych. Okazuje się jednak, że dobrze dobrany materiał wyposażenia pozwoli nam szybko uporać się w zasadzie z każdym rodzajem zabrudzeń. Jak to jest w przypadku aluminium? Jak czyścić meble wykonane z tego właśnie materiału?

Otóż wystarczy sięgnąć po miękką ściereczkę i wodę, ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Meble przecieramy na mokro, potem na sucho i… gotowe! Pokrowce poduszek, czy siedzisk można najczęściej zdjąć i wygodnie wyprać w pralce. Wybrane tkaniny są dodatkowo w pełni wodoodporne (np. olefin) co jeszcze bardziej ułatwia zadanie.

Konserwacja

Wybierając ogrodowe meble aluminiowe nie troszczysz się szczególnie o posezonową konserwację wyposażenia. Nie musisz więc kupować specjalnych impregnatów i poświęcać swojego czasu i energii na dodatkowe prace, tak jak ma to miejsce np. w przypadku mebli z drewna. Standardowo zaleca się, aby zabezpieczyć meble aluminiowe sprayem ochronnym do metalu / aluminium – najlepiej przed sezonem i po jego zakończeniu. W ten sposób zyskujemy pewność, że sprzęt w doskonałej kondycji przeczeka zimę i świetnie prezentując się „wejdzie” w kolejny okres wiosenno – letni.

Co zrobić z ewentualnymi rysami, czy przetarciami na meblach?

Wyposażenie ogrodu wykonane z aluminium jest wysoce odporne na działanie promieniowania UV, opady deszczu i śniegu, działanie wody z basenu, a także na uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania, czy obijanie podczas przestawiania mebli. Za sprawą wysokiej jakości materiału zabezpieczonego dodatkowo specjalną farbą antykorozyjną, meble są trwałe i nie szkodzą im kaprysy pogody. Czasem jednak zdarzy się, że na powierzchni stołu, czy krzesła pojawi się rysa – powłoka proszkowa zostanie uszkodzona. Co wówczas możesz zrobić?

Delikatne, płytkie zarysowania najprościej będzie wypełnić specjalnym mleczkiem czyszczącym do mebli z metalu. Pamiętaj, aby nadmiar preparatu usunąć, a mebel wytrzeć w naprawianym miejscu do sucha. Jeśli uszkodzenie powłoki antykorozyjnej jest mocniejsze, miejsce pozbawione farby należy najpierw dokładnie oczyścić z ewentualnych zabrudzeń. Następnie zetrzyj papierem ściernym uszkodzoną warstwę farby i zastosuj w to miejsce specjalną farba do aluminium.

Ogrodowe meble aluminiowe po sezonie – przykryć, schować, czy pozostawić na tarasie?

Meble z aluminium to wyposażenie całoroczne, dlatego nie trzeba chować mebli na czas jesieni i zimy. W niektórych przypadkach mogłoby to być nieco kłopotliwe, np. jeśli wyposażyliśmy nasz taras w przestronny narożnik, fotele i stolik. Trudno znaleźć miejsce w domu, a nawet w garażu na przechowywanie takiego sprzętu, prawda? Dobrą wiadomością jest zatem, iż meble aluminiowe mogą stać na zewnątrz przez cały rok.

Co jednak z dodatkowym zabezpieczeniem mebli? Czy należy je przykryć? Otóż pokrowce nie są konieczne, z pewnością jednak bardzo praktyczne. Osłonią wyposażenie przed kurzem i w ten sposób przed nowym sezonem meble nie będą wymagały tak starannego czyszczenia. Innym dobrym pomysłem będzie owinięcie mebli folią stretch. Każde z wymienionych rozwiązań na pewno przedłuży trwałość sprzętu. Jeśli chcesz, aby zachował on doskonałą kondycję przez lata, z pewnością warto poświęcić nieco czasu na takie właśnie zabezpieczenie mebli przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Zanim pozostawisz swoje meble ogrodowe na tarasie, pamiętaj o ich dokładnym wyczyszczeniu, ewentualnej naprawie zarysowań, o której wspomnieliśmy wcześniej, oraz o zastosowaniu sprayu ochronnego do aluminium.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.