Umyta elewacja domu
Dom

Sposoby na samodzielne mycie elewacji

Elewacją, według podstawowej definicji tego pojęcia, nazywa się zewnętrzną ścianę budynku, razem ze wszelkimi jej elementami.

Czym jest elewacja? Jakie są rodzaje elewacji?

Elewacje dzielone są na rodzaje ze względu na stronę, w jaką są zwrócone. W taki oto sposób wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje elewacji, czyli zewnętrznych ścian budynku:

  1. Frontowa, czyli ściana położona od ulicy.
  2. Tylna, czyli ściana położona przeciwnie do ściany frontowej.
  3. Boczna, czyli po prostu ściana bądź ściany położone z boku budynku, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż przód znajduje się na ulicy.
  4. Ogrodowa, znajduje się tam, gdzie znajduje się ogród. Nie wszystkie domy jednak posiadają elewację ogrodową, ponieważ nie wszystkie z nich posiadają sam ogród.

Sposoby czyszczenia elewacji — elewacja

Czyszczenie elewacji domu jest zajęciem, które potrafi dać naprawdę sporo satysfakcji. Same rezultaty czyszczenia domu potrafią być szokujące i znacząco zwiększyć wartość samego budynku. A to wszystko dzięki zwykłemu pozbyciu się zalegającego brudu na ścianie domu czy innej budowli.

Z jednej strony, czyszczenie elewacji budynku jest zwykłym dbaniem o budowlę. Jednak z drugiej strony, może to także zapobiegać szkodliwym efektom zalegających nieczystości. Jednym z przykładów niechcianych skutków zalegającego brudu będzie zatrzymywana przez nieczystości wilgoć, która wspomaga rozwój szkodników, a te z kolei niszczą stopniowo cegłę.

Czyszczenie elewacji powinno zostać przeprowadzone w sposób delikatny i przy użyciu odpowiednich środków. Takimi czynnościami zwykle zajmują się profesjonaliści. Cena ich usług jednak nie zawsze jest odpowiednio dostosowana do portfela. Można jednak zrobić to na własną rękę. W jaki sposób i jakich produktów użyć, by uniknąć wyrządzenia niepożądanych szkód? Należy dowiedzieć się przede wszystkim o czyszczeniu elewacji krok po kroku.

Mycie elewacji silikonowej, mycie kostki, krok pierwszy

W pierwszym kroku należy określić rodzaj zabrudzenia elewacji. Poniżej znajduje się lista podstawowych zabrudzeń elewacji, które są najczęściej spotykane oraz sposoby, w jaki sposób można się pozbyć zabrudzenia.

Mech

Mech, czyli zielony nalot na zewnętrznej ścianie budynku. Skąd się bierze? Otóż najczęściej jego powstawanie jest uwarunkowane zatrzymaną wilgocią.

W jaki sposób zatem można pozbyć się takiego rodzaju zabrudzenia na ścianie elewacji silikonowej, czy podczas czyszczenia kamienia? Czym czyścić elewacje? W tym przypadku, do czyszczenia kamienia, czy też elewacji silikonowej, a nawet mycia dachów, można skorzystać, a nawet zalecane jest, by skorzystać z myjki parowej. Z pewnością każdy słyszał o myjce parowej karcher. Wystarczy dodać do wody odpowiedni środek czyszczący.

Jest to sposób na czyszczenie elewacji silikonowej w sposób nieagresywny. Nie naruszy zatem struktury zewnętrznej ścianki budynku.

Biały nalot

Kolejnym rodzajem zabrudzenia, występującego dość często na budynkach jest biały nalot. Aby jednak w odpowiedni sposób móc sobie z nim poradzić, należy najpierw zrozumieć, skąd w ogóle się bierze i co go powoduje.

Biały osad pojawia się na skutek rozpuszczenia soli, jakie zawarte są w zaprawie murarskiej. Następnie, w kolejnym kroku sole wymywane są poprzez wilgoć czy deszcze na powierzchnię budynku. W ten właśnie sposób tworzą się białe zacieki na elewacji silikonowej.

Gromadzeniu się wilgoci we wnętrzu ściany zewnętrznej, a tym samym pojawianiu się na niej białego nalotu, sprzyja nieodpowiednia wentylacja.

W jaki sposób można pozbyć się tych białych osadów?

W pierwszym kroku należy zabezpieczyć ścianę przed tym, co powoduje biały osad z soli. Czyli należy ją uszczelnić oraz zabezpieczyć przed wilgocią. Powinno się także zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz ściany oraz użyć odpowiedniej zaprawy.

Jeśli już jednak powstały białe zacieki, trzeba się ich pozbyć, by odzyskać ładny i estetyczny wygląd domu.

W jaki sposób można tego dokonać? Z białymi osadami można sobie poradzić, czyszcząc je specjalnym środkiem chemicznym lub stosując piaskowanie, lub śrutowanie. Te dwa ostatnie sposoby są jednak stosunkowo agresywne i mogą uszkodzić ścianę. Dlatego zaleca się, by najpierw zacząć od pierwszego sposobu na pozbycie się zabrudzenia z elewacji silikonowej, czy czyszczeniu kamienia bądź kostki. Środek chemiczny można dodać do myjki parowej bądź ciśnieniowej i w ten sposób zacząć można nawet mycie dachów.

Kurz

Elewacje budynków znajdujących się w pobliżu ruchliwej ulicy bądź ulic są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, W szczególności należy do tego rodzaju zanieczyszczeń kurz.

Bez względu jednak na położenie domu oraz budynki czy ulicy w najbliższym sąsiedztwie, budynek zawsze będzie wystawiony na ekspozycję do wiatru oraz na deszcz. Wiatr bowiem przenosi większość zanieczyszczeń i chcąc nie chcąc osadzają się one na elewacjach budynków.

Kolejnym nieuniknionym powodem zabrudzeń znajdujących się na ścianach zewnętrznych budynków są warunki atmosferyczne. Do takich warunków należy przede wszystkim deszcz. Wraz z deszczem na elewacji osadzają się wszelkiego rodzaju zabrudzenia unoszące się w powietrzu. Niestety nie można się przed tym w żaden sposób zabezpieczyć. Jedynym rozwiązaniem dla takiej sytuacji jest po prostu regularne czyszczenie budynku z zewnątrz.

W jaki sposób można radzić sobie z tego typu zabrudzeniami?

Czym czyścić elewację w takim przypadku? Niezależnie czy chodzi o mycie kostki brukowej, mycie dachów, czyszczenie kamienia czy mycie kostki, należy rozpocząć od najdelikatniejszych sposobów. Czyli znowu do akcji wkroczyć powinna myjka i delikatne środki chemiczne. W ten sposób powinniśmy sobie z tym problemem poradzić.

Plamy trudne do usunięcia

Do plam trudnych do usunięcia zalicza się przede wszystkim plamy z oleju, czy smaru. Należy się ich szybko pozbyć. Nie tylko dlatego, iż wpływają takie plamy niekorzystnie na wygląd samego budynku, co jest zgodne z prawdą. Również dlatego, że takie plamy mogą wżerać się w elewację. Będzie to powodem powstania niedających się już usunąć trwałych śladów.

Czym czyścić elewacje w przypadku takiego rodzaju zanieczyszczenia? Najlepsza na takie sytuacja będzie gorąca woda oraz odpowiednie środki chemiczne, które poradzą sobie z tłuszczem.

Mycie elewacji, krok drugi. Czym czyścić elewacje, by jej nie zaszkodzić?

Podczas czyszczenia kamienia czy mycia kostki brukowej należy pamiętać o tym, że nie wszystkie metody czyszczenia są odpowiednie dla każdej powierzchni.

Dlatego, konieczne jest, by zwrócić uwagę na rodzaj zabrudzonej elewacji i odpowiednio dobrać narzędzie oraz środki, którymi ma zostać wyczyszczony budynek.

Beton oraz cegła wytrzymają prawdopodobnie każdy rodzaj czyszczenia. Jednak takie materiały jak materiały miękkie i porowate mogą zostać uszkodzone. Wymagają one bardziej delikatnego podejścia do kwestii czyszczenia z zabrudzeń.

W tym przypadku para wodna lub łagodne środki chemiczne są najbezpieczniejszymi metodami.

Mycie elewacji, krok trzeci

Sposoby na czystą elewację
Źródło: Pexels.com

Po wybraniu metody czyszczenia zaleca się najpierw poćwiczyć na części ściany, która nie jest tak widoczna. Na przykład, podczas czyszczenia myjką ciśnieniową, można przetestować rezultat najpierw używając niewielkiej ilości ciśnienia. Następnie powoli zwiększając siłę, jeśli to konieczne. Warto jest także pozwolić ścianie odpocząć przed kontynuacją. Wystarczy jeden dzień. Takie sprawdzenie metody czyszczenia kamienia, elewacji czy mycia kostki brukowej ma na celu dobranie odpowiednich narzędzi, środków chemicznych, a także ciśnienia. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć odpowiedź na pytanie: czym czyścić elewacje, by jej przypadkiem nie uszkodzić?

Mycie elewacji, krok czwarty. Wskazówki dotyczące różnych metod czyszczenia:

Czyszczenie parą jest bardziej przyjazną alternatywą dla czyszczenia wysokociśnieniowego. Ogranicza przede wszystkim możliwe uszkodzenie elewacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budynków o wysokiej wartości czy zabytkowych. W tym celu używa się myjki wysokociśnieniowej, w której woda podgrzewana jest do temperatury stu czterdziestu stopni Celsjusza. Osady rozmiękczają się dzięki połączeniu ciepła i ciśnienia. I to bez większego ryzyka uszkodzenia. Czyszczenie parą zalecane jest dla elewacji z wapienia i kamienia naturalnego i stosowane jest zazwyczaj w przypadku delikatnych.

Mycie kostki parą ma również swoje plusy i minusy. Minusem jest fakt, iż para nie posiada wysokiego ciśnienia i niekoniecznie może pomóc pozbyć się najsilniejszych zabrudzeń. Plusem z kolei jest fakt, iż para wodna dostanie się bez najmniejszego problemu w każdy zakamarek. Dzięki temu czyszczenie będzie dokładniejsze i pozwoli na osiągnięcie lepszych efektów.

Jeżeli zanieczyszczenie zewnętrznej ściany budynku jest na tyle silnie zakorzenione, że nie pomaga żadna metoda, można sięgnąć po bardziej agresywne środki. Chodzi tutaj w głównej mierze o piaskowanie. Jest to jednak naprawdę agresywna metoda czyszczenia. Zaleca się w pierwszej kolejności wypróbowanie pozostałych, o wiele delikatniejszych sposobów na wyczyszczenie elewacji domu.

Mimo swoich wad piaskowanie jest bardzo efektywną metodą czyszczenia elewacji. Daje spodziewane efekty, tylko minusem jej jest, iż można w ten sposób uszkodzić strukturę ściany zewnętrznej.

Jest to metoda, którą stosuje się tylko w przypadku głęboko zakorzenionych i uporczywych zanieczyszczeń, takich jak graffiti lub grube, stare płytki.

Dlaczego jest to tak bardzo niebezpieczna dla budynku metoda czyszczenia zabrudzeń?

Ponieważ granulki piasku, które są rozpylane z ogromną siłą na ścianę, usuwają zanieczyszczenia, to fakt. Ale mogą przy okazji uszkodzić kamienie i fugi. Wybierając ten sposób na czyszczenie zabrudzeń na elewacji budynku, prawdopodobnie konieczne będzie ponowne fugowanie oraz ponowienie impregnacji elewacji. Istnieje bowiem duże ryzyko na to, iż zostaną one przypadkowo uszkodzone.

Dodatkowo jest to rzecz, o której należy pamiętać, podczas piaskowania konieczne jest noszenie specjalnych okularów, które będą chronić oczy przed piaskiem.

Czyszczenie elewacji przy pomocy myjki ciśnieniowej

Jest to jedna z najszybszych i prawdopodobnie najskuteczniejszych metod. Jest jednak stosunkowo agresywna. Dlatego też zaleca się wypróbowanie najpierw bardziej delikatnych sposobów na pozbycie się zalegających zanieczyszczeń.

Osady w tym przypadku są usuwane przez silne strumienie wody z myjki ciśnieniowej. Woda o wysokim ciśnieniu dostaje się praktycznie wszędzie i z łatwością usuwa zabrudzenie. Jest to skuteczna metoda usuwania zanieczyszczeń na powierzchni elewacji. Należy jednak przy niej uważać, aby nie uszkodzić ram okiennych. Nie powinno się również kierować myjki ciśnieniowej zbyt blisko fug, ponieważ mogą one ulec wtedy uszkodzeniu.

Czyszczenie dachów za pomocą myjki ciśnieniowej

Każdy dach, choćby najlepiej zadbany, wymaga czyszczenia. Dzieje się tak z racji tego, iż jest on nieustannie narażony na opady atmosferyczne, wiatr, pyły, kurz, sadzę, a także wiele innych rodzajów zabrudzeń. W jaki zatem sposób można odpowiednio zadbać o dach budynku, by zachował swój estetyczny i przede wszystkim czysty wygląd?

Przede wszystkim należy pamiętać  o tym, że zabrudzenia znajdujące się na dachu, spływają w dół po elewacji budynku wraz z deszczem. Z tego też powodu powinno się go czyścić przynajmniej raz do roku. W innym przypadku bród stanie się bardzo ciężki do usunięcia.

Do jednych z najpopularniejszych sposobów a zachowanie czystości dachu jest mycie myjką ciśnieniową. Pomaga to w łatwy i stosunkowo bezpieczny sposób pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń z powierzchni dachu. Dodatkowym atutem jest fakt, iż takie czyszczenie z pomocą takiego urządzenia przebiega raczej w krótkim czasie.

Warto także pamiętać, iż w przypadku mycia dachu, należy zaopatrzyć się w dłuższą wersję urządzenia. Wąż o długości kilku metrów raczej nie wystarczy, by móc bez przeszkód sięgnąć na dach budynku. Dłuższy wąż oznaczać będzie większą swobodę i dokładność czyszczenia powierzchni.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.