Nie przypadkowo używa się sformułowania „okno na świat”. Okna są przezroczystą granicą między tym, co prywatne, nasze, intymne, a tym, co publiczne, wspólne. Przez okno patrzymy, wpuszczamy do domu jakiś fragment zewnętrznego świata. Przez okno jesteśmy przez ten zewnętrzny świat obserwowani. Czasem je zasłaniamy, zupełnie kryjąc się przed tym, co zewnętrzne. Okno to też element wystroju wnętrza oraz aranżacji elewacji zewnętrznej. Nie powinniśmy ignorować jego roli w kształtowaniu ogólnego charakteru estetycznego pomieszczenia. Jak udekorować okna? Na co zwrócić uwagę wybierając dekorację? Jak połączyć funkcjonalność z estetyką? O tym, poniżej.
Okna nie muszą być nudne
Dekorowanie okien to świetna zabawa! Polega na wyborze drobnych detali, jak chociażby kolor szyby. To też wybór zasłon i rolet. Dekorowanie okien to również nieskończona liczba niestandardowych możliwości.
Okno może stać się ogrodem, możemy wokół niego zbudować biblioteczkę. Parapet może być kanapą. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Im większe okno, tym większe możliwości. Sama rama może być drewniana albo plastikowa. Może być biała lub w innym kolorze. Odcień szyby możemy dobrać do ramy. Do tego wybieramy odpowiednie zasłony. Decydujemy, czy okno stanowi część wystroju, czy tylko tło. Na oknie możemy powiesić romantyczne światełka, wiszące dekoracje z papieru. Mogą też wisieć zdjęcia przyklejone do sznurków. Takie zdjęcia mogą tworzyć ażurową, ruchomą zasłonkę.
Dekoracja okien jako tło do aranżacji wnętrza
Dekoracja okien może stanowić tło całej aranżacji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy zasłony, firany, czy rolety. Każda z tych dekoracji powinna być spójna z pozostałymi elementami wystroju.
W przypadku, gdy dekoracje okien stanowią tło, zasłony powinny być neutralne. Wpisywać się w kolor ścian. Nie powinny się wyróżniać ani dominować. Jeśli ściany są białe, to warto wybrać białe zasłony. Jeśli mają jakiś inny kolor, to zasłony powinny mieć zbliżony kolor do głównego. Do niebieskich ścian będą pasowały różne odcienie niebieskiego. Odcień zasłony może nieco się różnić od koloru dominującego. Różnice powinny być jednak subtelne. Okno nie powinno zdominować wnętrza. Modne zasłony nie muszą być intensywne. Dekoracje okien mogą się też wyróżniać.
Dekoracja okien jako dominanta
Dekoracja okien może też stanowić dominantę kompozycyjną. Ściany są białe, meble naturalne, drewniane, podłoga stosowana. Do takiego wnętrza można wybrać zasłony w intensywnym kolorze albo we wzory. Zasłony mogą korespondować stylistycznie z innymi dodatkami. Powinny się wyróżniać, dominować. Wchodząc do pokoju, powinniśmy je zauważać. To dobre rozwiązanie w przestrzeniach o dużych oknach. Jeśli okna zajmują większą część ściany, to firany też będą duże. Duże połacie materiału mogą nadać wnętrzu określonego charakteru. W minimalistycznej sypialni. W której znajduje się tylko łóżko i prosta szafka nocna, zasłony mogą być najintensywniejszym elementem. Możemy wybrać też rolety. Rolety mogą być schowane. Wtedy przestrzeń będzie prosta i oszczędna. Po wysunięciu rolet nabierze ona innego charakteru.
Rama z półkami na książki wokół okna
Możesz dodać małą półkę na książki pod parapetem okna. Inną opcją jest obramowanie całego okna wbudowanymi półkami na książki. Umieszczenie książek wokół okna jest pięknym i przyciągającym wzrok dodatkiem do każdego domu. To też nie muszą być książki. Wokół okna możemy wybudować szafki do przechowywania innych rzeczy. Na przykład na pamiątki z podróży, czy ramki ze zdjęciami.
Pod oknem, zamiast półki na książki możemy umieścić akwarium. Wtedy warto dobrać do niego odpowiednie zasłony. Dzięki temu można uzyskać niezwykły, oceaniczny efekt. Jeśli chcemy wokół okna wybudować biblioteczkę, to możemy z parapetu zrobić kanapę. Przedłużenie parapetu i położenie na nim kilku poduszek pozwoli na stworzenie niezwykłego miejsca do czytania.
Okno na świat
Nietypowym pomysłem jest wybudowanie wokół okna ramy. Chodzi o ramę, która będzie przypominała ramę obrazu. Patrząc na widok za oknem, będziemy mieli wrażenie, że patrzymy na dzieło sztuki. To nietypowe rozwiązanie. Raczej nie sprawdzi się w salonie, w którym jest dużo okien. Jest nieco dowcipne. Ten pomysł można wykorzystać w łazience albo toalecie. To ciekawe rozwiązanie do gabinetu albo pokoju dziecka. Duże znaczenie ma też to, co jest za oknem. Jeśli za oknem mamy piękny krajobraz, to należy wykorzystać ramę bardziej zdobioną. Jeśli za oknem jest blokowisko, to rama może być nowoczesna.
Bardzo często maluje się obrazy, na których jest okno z widokiem. To odwrócenie tego trendu. Z rzeczywistego okna tworzymy obraz. Widok za oknem staje się żywym, zmieniającym się, dynamicznym obrazem. Możemy zaaranżować wokół okna kształt podobny do telewizora. Wtedy to, co za oknem stanie się filmem. Siedzenie przy oknie i obserwowanie świata będzie oglądaniem filmu dokumentalnego. Filmu, którego reżyserem jest samo życie. To nietypowe rozwiązania. Jeśli jednak mamy odpowiednie go tego pomieszczenie, to możemy rozważyć ich wykorzystanie.
Ogród okienny
Rośliny lubią światło. Z tego względu często je stawiamy na parapecie. A co, jeśli poszerzymy obszar parapetu? Jeśli zawiesimy zasłony wokół okna, nad oknem, na karniszu? Jeśli obramujemy okno wijącym się bluszczem? Ogród okienny nie musi się ograniczać do kilku doniczek na parapecie.
Całe okno można zaaranżować jako roślinny ogród. Należy pamiętać o pozostawieniu miejsca. Przez okno do wnętrza wpada światło. Nie możemy go w całości zasłonić. Najlepiej stworzyć roślinną aranżację wokół okna. To może stanowić miłą odmianę dla szarego widoku blokowiska za oknem. Możemy wybrać kilka roślin albo tylko jedną. Jeśli zdecydujemy się na jedną roślinę, to powinna być ona duża i wijąca.
Wokół okna budujemy stelaż, po którym roślina będzie się pięła. To pozwoli na ograniczenie ilości donic, w stosunku do zieleni. To rozwiązanie sprawdza się dobrze w przypadku niewielkich okien. W dużych okna możemy umieścić więcej roślin. Wybrać różne gatunki i skomponować zróżnicowany ogród.
Ogród w kuchni
W kuchni wokół okna możemy umieścić donice z ziołami. Konstrukcja z odpowiednimi donicami może również umożliwić uprawę innych roślin. Okno z domowymi pomidorkami albo pachnącą bazylią dopełni charakter każdej kuchni. Najlepiej wokół okna wykonać stelaż, do którego doczepimy donice. Po stelażu mogą się też pnąć pomidory albo inne rośliny.
Okno w łazience. Konkretne pomysły
Jak ozdobić okno w łazience? Jeśli chcesz udekorować małe okno w łazience, rozważ okiennice do plantacji. Mogą być w kolorze klasycznej bieli. Aby dodać nieco charakteru, wokół okna można zamontować ramę wykończoną drewnem. Rośliny to najłatwiejszy sposób na udekorowanie parapetu, zwłaszcza w łazience. Zazwyczaj nie ma zbyt wielu elementów dekoracyjnych, które są przyjazne dla łazienki.
Produkty do pielęgnacji często stają się elementami dekoracyjnymi w łazience. Małe rośliny domowe i sukulenty doskonale nadają się do okien łazienkowych. Świece zapachowe to kolejny świetny sposób na udekorowanie okna w łazience.
Należy też pamiętać o odpowiedniej zasłonie. Łazienka jest przestrzenią intymną. Potrzebujemy w niej nieco prywatności. Alternatywą dla zasłony może być lustro weneckie. To niestety bardzo drogie i trudne w realizacji rozwiązanie. Dla niektórych sam fakt obserwowania świata, może być przeszkodzą w codziennej pielęgnacji. Myśli, że osoba z drugiej strony nas nie widzi, może nie pomóc. Komfort w łazience jest jednym z najważniejszych elementów relaksu. Warto wybrać dobre zasłony. Najczęściej wykorzystuje się rolety. Ważne, aby nie przepuszczały światła i nie były przezroczyste. Jeśli wokół okna rosną rośliny, na parapecie stoją nastrojowe świece. Wokół okna wiszą inne dekoracje, to rolety mogą być w kolorze ścian. Wtedy rolety wtopią się w tło, a pozostałe elementy zaczną dominować.
Firana gotowa do zawieszenia
Firanki i firany nie muszą być nieestetyczne. Czasy, w których firanki kojarzyły się PRL-em już dawno minęły. Firany mogą być bardzo eleganckie, nastrojowe, designerskie. Firana może tworzyć delikatną mgiełkę. Taką, która tylko przysłania widok. Do delikatnej firanki warto dobrać zasłony zaciemniające. Firana będzie subtelnie przysłaniała widok, a zasłona będzie stanowiła ochronę przed byciem widocznym. W ciągu dnia zasłonę można zawiązać albo zwinąć. Na noc możemy nią przysłonić całe okno. Firana pasuje zarówno do kuchni, salony, sypialni. Sprawdzi się w naturalnych, rustykalnych wnętrzach. Pasuje do stylu skandynawskiego, retro, czy boho. Delikatne, zwiewne firany dodadzą pomieszczeniu lekkości i dynamizmu. Do takich firanek pasują subtelne zasłony. Można wybrać zasłony wykonana z lnu, z bawełny. Lekkie tkaniny będą delikatnie się poruszały. Zasłony, które nie są w pełni zasłaniające pozwolą na przebitki promieni słonecznych. Wnętrze będzie subtelne, zalane słońcem, naturalne. Warto wybrać firany i okienne zasłony na wymiar. Materiały na wymiar sprawdzą się w przypadku okien o niestandardowych kształtach i rozmiarach.
Modne zasłony zaciemniające
Zasłony zaciemniające nie tylko pozwalają na zachowanie pełnej prywatności. To też doskonała ochrona przed słońcem. Zaciągnięte zasłony sprawiają, że upał nie przedziera się do wnętrza. Warto wybrać te okienne zasłony, które są wykonane z grubych, ciężkich materiałów. Materiały mogą mieć jeden kolor albo być pokryte wzorami. Ciężkie okienne zasłony zaciemniające lepiej sprawdzą się w dużych wnętrzach. Im bardziej przestronne pomieszczenie, tym bardziej okienne zasłony o ciężkim charakterze będę pasowały. Małe pomieszczenia mogą przez takie zasłony być przytłoczone.
Dekoracje okien firany – czy to dobre rozwiązanie?
Modne zasłony nie muszą iść w parze z firankami. Możemy zrezygnować z firan i powiesić wyłącznie zasłony. Nie zaleca się stosowania tego rozwiązania w mieszkaniu w bloku. Ciągłe bycie nastawionym na widoczność może być kłopotliwa dla mieszkańców. To dobre rozwiązanie w domach na wsi, albo w lesie. Wszędzie tam, gdzie widok jest satysfakcjonujący. Ciągłe obserwowanie przyrody i natury przez okno może skutecznie poprawić nam humor. Obserwowanie brzydkiego blokowiska może go zepsuć i nas przytłaczać. To, czy zasłaniamy okno jest naszym indywidualnym wyborem.
Powinniśmy uwzględnić potrzeby domowników, charakter przestrzeni, a także widok za oknem. Modne zasłony w łazience są niezbędne. Trudno wyobrazić sobie kąpiel bez prywatności. Modne zasłony w kuchni nie są aż tak potrzebne. W kuchni nie potrzebujemy aż tak dużo prywatności. Zasłony to jednak również istotny element dekoracji okien. Nie zawsze musimy ich używać. Czasem wystarczy, że pozostawimy je odsłonięte. Łagodnie zwisające pasma materiału niewątpliwe mogą podnieść estetykę przestrzeni.
Dekoracje okien — nowoczesne rolety
Dekoracje okien to nie tylko firany i zasłony. Chętnie stosowanym współcześnie rozwiązaniem są rolety. Ich niewątpliwą zaletą jest funkcjonalność. Swoim wyglądem rolety mogą przypominać firanki albo zasłony. Mają one jednak wbudowany system, który umożliwia pełną kontrolę nad zasłonięciem okna. Można je rozwinąć w całości, pozostawić zwinięte albo rozwinąć do jakiejś wysokości.
Można wybrać rolety, które składają się z pasów poziomych. Pasy zaciemniające i przeźroczyste stosowane wymiennie dadzą możliwość częściowego albo pełnego zasłonięcia okna. Dekoracje okien pełnią też funkcję praktyczną. Rolety niewątpliwe robią to najlepiej. Dostępny jest szeroki wybór krojów, rodzajów, materiałów, kolorów. Można je dopasować do każdego wnętrza. Niegdyś rolety kojarzyły się ze stylem nowoczesnym. Dziś można wybrać też takie, które będą pasowały do wnętrz tradycyjnych, retro, boho, czy industrialnych. Niektóre rolety są wbudowywane w ścianę. Inne można zawiesić na karniszu. Mogą mieć ręczny mechanizm albo automatyczny. Inteligentne rolety mogą się same zasłaniać, w zależności od ilości promieni słonecznych. Rolety mogą zasłaniać całe okno albo tylko szyby. Rolety zasłaniające tylko szyby sprawdzą się w oknach, które są ogrodami albo biblioteczkami. Pozwolą na zachowanie prywatności, ale nie zdominują innych dekoracji okiennych.