Dom

Zatrzymaj słońce wewnątrz domu – projekty domów na działkę z wjazdem od południa

Budowa domu na działce z wjazdem od południa podlega szczególnym regulacjom, które wymagają wykorzystania konkretnych rozwiązań projektowych. Aby w jak największym stopniu cieszyć się potencjałem takiej nieruchomości, warto wybrać projekt umożliwiający optymalne wykorzystanie przestrzeni i różnic w nasłonecznieniu. Dom uwzględniający południowa ekspozycję musimy następnie dostosować do określonych warunków zabudowy.

Dom przy Słonecznej 16
Dom przy Słonecznej 16

Posadowienie na działce – jak optymalnie ulokować budynek?

Budynek należy posadowić na parceli, biorąc pod uwagę ustalenia zabudowy określone przez odpowiedni organ Gminy. Do czynników, które należy wziąć pod uwagę należą; linie zabudowy, strony świata oraz różnice w ekspozycji słonecznej. W rożny sposób zaplanujemy lokalizację domu na działce z dojazdem od północy, a inaczej z dojazdem od zachodu. Działki ustawione frontem do południowej strony świata wymagają innych rozwiązań architektonicznych, zarówno w środku, jak i w warstwie zewnętrznej budynku. Wbrew pozorom, właściwe zagospodarowanie przestrzeni na działce z wjazdem od południa wcale nie jest trudne. W ofercie biur projektowych znajduje się odpowiednio dedykowane projekty domów, odpowiadające potrzebom takich nieruchomości.

Wystarczy kilka architektonicznych zabiegów, aby nieruchomość z dojazdem od południa prezentowała się elegancko i dała się wygodnie zagospodarować. W przypadku obszernych działek najlepiej, jeśli bryła budynku jest jak najdalej cofnięta w głąb działki, zajmując głównie najbardziej zacienioną część, co pozwala na umieszczenie garażu wraz z wygodnym dojazdem we wschodniej partycji nieruchomości, a strefę dzienną w najbardziej nasłonecznionym punkcie domu. Pozostaje wtedy dużo miejsca na zaaranżowanie ogrodu i strefy tarasowej w najlepiej nasłonecznionej, południowo-zachodniej części działki. Odpowiednio przemyślane projekty domów będą zakładały dobra komunikację z zieloną strefą ogrodu, np. poprzez szerokie drzwi przesuwne.

Aby zapewnić tej przestrzeni intymność, z reguły na frontową ekspozycję, warto częściowo ją zasłonić, zwłaszcza za pomocą iglastych drzew i krzewów, które stanowią doskonałą barierę nie tylko w lecie, ale również w pozostałe części roku. Warto pomyśleć również o bardziej zabudowanym ogrodzeniu, jeśli chcemy zyskać więcej prywatności. Ze względu na umiejscowienie strefy wypoczynkowej z przodu, ważne jest zachowanie spójności i harmonii stylistycznej elementów wykończeniowych tarasu, elewacji frontowej oraz pokrycia dachowego.

Dom przy Alabastrowej 55

Dom przy Alabastrowej 55

Wnętrze domu na działkę od południa.

Projekty domów odpowiednie dla działek z dojazdem od południa potrzebują starannego rozmieszczenia pomieszczeń, które zależy od orientacji względem stron świata i różnic w nasłonecznieniu.

Salon to miejsce, w którym spędzamy znaczną część dnia, więc powinien być dobrze doświetlony. Najlepszą ekspozycję na naturalne światło słoneczne można uzyskać, umieszczając salon w południowej i zachodniej części domu. Dlatego idealnym ułożeniem jest ulokowanie salonu z przodu domu, a okien w elewacjach zachodniej i południowej. Z salonu zazwyczaj prowadzi wyjście na taras, który najlepiej jest zlokalizować po stronie południowej i/lub zachodniej na działce z dojazdem od południa. Umieszczenie tarasu z tyłu domu jest mniej korzystne, jeśli zależny nam na znacznej ekspozycji tarasu na dzienne światło słoneczne, ponieważ strona północna i cień od budynku uniemożliwiają dostęp światła do tej części ogrodu. Jednakże w czasie coraz częstszych suszy i wyższych temperatur dobowych, taras na zapleczu domu może się okazać bardziej funkcjonalnych, gdyż właśnie lekko zacieniony i bardziej przyjazny do swobodnego wypoczynku, szczególnie w upalne letnie dni. Kuchnię można zlokalizować w dwóch wariantach. Zazwyczaj znajduje się ona w tylnej części domu. Alternatywnym rozwiązaniem jest ulokowanie kuchni w zacienionej części elewacji frontowej (południowo-wschodniej), co zapewnia widok z okna kuchennego na frontową część nieruchomości. Jest to pożądane przez większość inwestorów pragnących mieć bezpośrednią kontrole nad tym, kto przyjeżdża i wchodzi na posesję. Projekty domów z wejściem od południa znajdziemy w różnych wariantów ułożenia kuchni. Warto wybrać taki, który spełnia najbardziej nasze oczekiwania.
Dom przy Słonecznej 18 – rzut parteru
Dom przy Słonecznej 18 – rzut parteru

Jeśli chodzi o garaż i pomieszczenia usługowe, to najlepiej umieścić w północnej lub wschodniej części domu. Te miejsca nie potrzebują całodziennego dostępu do słońca, więc mogą znajdować się w najbardziej zacienionych partiach budynku.

Pokoje sypialniane powinny być zaplanowane z uwzględnieniem preferencji domowników. Jeśli lubimy pobudkę przez poranne wschody słońca, to sypialnia z oknem na wschód będzie idealna. Gdy zależy nam, by sypialnie nie nagrzewała się nadmiernie w lecie warto ją umieścić w ustronnej, północnej strefie domu.

Co warto zapamiętać?

Działka z dojazdem od południa jest bardzo wdzięczna do zagospodarowania, wystarczy tylko odpowiednio przemyśleć jej przestrzeń i wydobyć wszystkie walory. Wybierając projekty domów na tego typu działkę, warto korzystać ze sprawdzonych pracowni projektowych, które posiadają specjalnie dedykowane serie domów, zaprojektowane tak, by wykorzystać wszystkie zalety i możliwości działki. W poszukiwaniu tanich w budowie i eleganckich domów na działkę z wjazdem od południa warto zajrzeć na GALERIADOMOW.PL

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.