Asparagusy to liczna rodzina roślin szparagowatych. Każdy sklep z roślinami posiada w swoim asortymencie jakieś rośliny z gatunku asparagus. Ich funkcje zaczynają się na roślinie doniczkowej, które zdobią wnętrza wielu domów (w najróżniejszej formie, m.in. „Las w słoiku”), przez zielone dodatki do bukietów po szparagi, które są smacznymi i zdrowymi warzywami. Niektórym gatunkom przypisuje się nawet właściwości lecznicze. Jakie dobrać nawozy do szparagów dekoracyjnych? Jakie odmiany pasują jako dekoracja do domu? Które z nich to rośliny doniczkowe, a które są dobrym materiałem na upiększenie ogrodu? O tym, poniżej.
Odmiany Asparagusa — wiele wcieleń jednej rośliny
W przyrodzie występuje około 300 gatunków szparagów (211 zaakceptowanych + kilkadziesiąt jeszcze nieprzydzielonych według „The Plant List”). Asparagusów nie należy mylić z paprociami, ponieważ mimo podobnego wyglądu są innymi gatunkami.
Szparagi pojawiają się, w najróżniejszych odmianach, w sklepach ogrodniczych i kwiatowych, ale i w warzywniaku, pod postacią szparaga leczniczego, który jemy na co dzień. Jeżeli chodzi o kwitnienie, to Asparagus kwiaty posiada małe oraz nierzucające się zbytnio w oczy. To gałęziaki i liście rzucają się na pierwszy plan. Nie są wymagające, aczkolwiek nawozy do nich są bardzo przydatne.
Nie ma wymogu szukania specjalistycznych nawozów, wystarczy zwykła wieloskładnikowa odżywka, która zapewni podstawy do życia dla Asparagusa. Zapewne wiele z okazów widzieliśmy niejednokrotnie w restauracjach, barach czy u znajomych w domu. Rośliny te nie posiadają kwiatów, a mimo to przykuwają wzrok. Pora spojrzeć na przykładowe rodzaje szparaga, z którymi spotykamy się w codziennym życiu.
Szparag pierzasty (asparagus plumosus lub asparagus setaceus)
Gatunek pochodzący z Afryki. Przypominająca z wyglądu paproć odmiana wyróżnia się swoim wyglądem. Za czasów PRL-u nazywana była koperkiem z kwiaciarni. Szparag pierzasty nie posiada liści, tylko gałęziaki (pędy o podłużnym kształcie). Wyglądają one jak drobne i delikatne igiełki. Prawdziwe „liście” są małe, łuskowate i bardzo słabo widoczne. Jest to bardzo popularna roślina do oprawy bukietów kwiatowych. Oplata ona kwiaty, ale również sama wytwarza drobne i białe kwiatuszki.
Rośliny dorastają do kilkudziesięciu centymetrów wysokości, lecz mocno rozgałęziona budowa, dodaje szparagowi pierzastemu rozmiaru, a także charakterystycznego i efektownego wyglądu.
Aktualnie popularną w uprawie odmianą jest Plumosus. Dorasta on do nawet dwóch metrów wysokości. Miejscem idealnym dla takiej odmiany jest ogród. Plumosus używany jest też często, jako zieleń cięta. Warto wspomnieć również o odmianie Pyramidalis, która ma pokrój kolumnowy, a zmieniając wygląd, jednocześnie zachowuje cechy Asparagusa pierzastego. Strasznie ciekawym elementem dekoracyjnym jest „las w słoiku”, często tworzony z pomocą szparaga pierzastego. Minimalistyczna kompozycja zachwyca wiele osób swoim pięknem. „Las w słoiku” to rzecz, na którą naprawdę warto zwrócić uwagę.
Asparagus baldaszkowaty/modrzewiowy (Asparagus umbellatus)
Dzięki cienkim gałęziakom, zebranym w pączki, przypomina modrzew, w szczególności odmiana Asparagusa: Myriocladus. Asparagus umbellatus dorasta nawet do wysokości 5 metrów. Należy jednak zaznaczyć, że z uwagi na szerokie rozłożenie pędów, w warunkach domowych można spodziewać się maksymalnie wysokości około 2 metrów.
Z uwagi na szybki rozrost należy przywiązać je do podpór, tak aby asparagus umbellatus nie zajął zbyt dużo miejsca. Starsze łodygi asparagus umbellatus stają się drewniane, dzięki czemu szparag doniczkowy może nabrać odpowiedniego kształtu. Dozwolne przycinanie lub też zostawienie go na samoistne rozgałęzienie, sprawiają że Asparagus modrzewiowy może przyjąć najróżniejsze oblicza.
Asparagus Sprengera (Asparagus densiflorus)
Zwany również Asparagusem gęstokwiatowym. Pochodząca z Afryki Południowej roślina będąca podkrzewem (drewniana część rośliny to tylko najniżej położone pędy). Szybko rosnąca odmiana z licznymi kwiatkami, mającymi kremową barwę i silny zapach. Jego owoce są czerwone oraz mają właściwości ozdobne.
Asparagus Sprengera służy w kwiaciarniach jako zieleń ścięta już od ponad 150 lat. Pojawia się również często jako roślina doniczkowa na letnich balkonach. Lubi ciepłe klimaty na werandach, gdzie temperatura nie powinna być niższa niż 10 stopni. Jej przekrój przypomina rozgwiazdę, a pędy mają kształt kocich ogonów. Przy odpowiedniej pielęgnacji Asparagusy Sprengera jego kwiaty doniczkowe mogą zakwitać cały rok.
Szparag sierpowaty (Asparagus falcatus)
To jedna z wyższych odmian Szparaga. Osiąga długość ponad 7 metrów wysokości. W uprawie pokojowej/doniczkowej jednak z uwagi na niższą temperaturę rośnie do okolic dwóch metrów. Wytwarza gęste pędy, które porastają liczne gałęziaki o sierpowatym kształcie (stąd nazwa). W domowych warunkach mozolnie zakwita, jednak samym swoim sierpowatym wyglądem przyciąga wielu ludzi do zakupu. Stąd też każdy większy sklep z roślinami posiada szparaga sierpowatego na sprzedaż. Ważne w pielęgnacji jest to, żeby podlewać go obficie i regularnie zraszać.
Pielęgnacja Asparagus umbellatus oraz innych odmian
Pielęgnacja Asparagusa wygląda bardzo podobnie, w przypadku każdego gatunku z naprawdę niewielkimi różnicami. Skupmy się na przykładzie gatunku modrzewiowego, gdyż to on najczęściej jest rozważany w kupnie w celach dekoracyjnych. Asparagus lubi ciepło i dość wysoką temperaturę. W czasie lata z powodzeniem można uprawiać go na zewnątrz, jednak gdy temperatura spadnie, należy (szczególnie gdy jest jeszcze niewyrośnięty) zabezpieczyć go w pomieszczeniu.
Asparagus uwielbia światło słoneczne, więc należy ustawić go tak, by miał go jak najwięcej. Mimo to należy unikać ostrych promieni słonecznych, a skupić roślinę bardziej na rozproszonym świetle. Podobnie jest z temperaturą. Najlepszą temperaturą jest temperatura pokojowa, i to właśnie w takiej będzie rosnąć najszybciej.
Podlewanie rośliny
Trzeba pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu. Jednak raz na jakiś czas przerwa między podlewaniem może być dłuższa. Pozwoli to przeschnąć ziemi. Najlepszym rozwiązaniem dla odmiany asparagus umbellatus jest doniczka, którą wraz ze wzrostem rośliny trzeba będzie wymienić na większą. Prawdopodobnie wymagane to będzie dopiero po kilku latach, jednak niektóre odmiany, jak np. szparag sierpowaty, mogą rosnąć w szybszym tempie.
Jeżeli chodzi o nawozy do szparaga, najlepszą opcją są odżywki wieloskładnikowe dla roślin zielonych. Szczególnie w czasie wegetacji jest ważne, by nawozy do rośliny były podawane w miarę regularnie. Taki nawóz to podstawowy produkt, jeżeli chodzi o sklep z roślinami czy kwiaciarnię, więc zakup nawozu, w celu dbania o rośliny domowe, nie będzie dużym problemem. Zarówno kwiaty doniczkowe, jak i nawóz do nich, można zamówić także przez internet.
Alternatywy dla Asparagus Umbellatus
Jeżeli posiadamy już w domu szparag doniczkowy, możemy rzucić okiem na inne gatunki roślin ozdobnych, które charakteryzują się dekoracyjnymi liśćmi. Wad roślin z omawianego wyżej gatunku jest kilka. Asparagus kwiaty posiada mizerne i mimo, że są w pewien sposób dobrym dopełnieniem, to dla wielu osób kwitnienie kwiatów to najpiękniejszy element, który rośliny mają do zaoferowania.
Minusem jest również przymus regularnego podlewania oraz kupowania nawozu. Sklep z roślinami domowymi, nie zawsze może mieć nawóz od razu, więc czasami załatwienie odżywki wieloskładnikowej może sprawić kłopot. W przypadku roślin żywych, Szparag ma również interesujących konkurentów.
Sygnonium pixie – motylkowy asparagus
Zwany również jako zroślicha. To roślina pochodząca z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Południowej. Znana jest ze swoich dekoracyjnych liści, przypominających do złudzenia motyla. Nie jest tak wielki jak Asparagus, jednak regularne przycinanie sprawi, że utworzy się piękna kępa motylkowych liści. Atrakcyjny kształt przyciąga wiele ludzi do syngonium pixie, jako do domowej dekoracji. Motylkowy asparagus warunki potrzebuje dokładnie takie same, jak asparagus umbellatus, więc bez problemu rośliny mogą rosnąć obok siebie, jednak nie w jednej doniczce. Tak jak asparagus kwiaty nie są główną zaletą tej rośliny, to bez watpienia nadrabia ona pędami oraz liśćmi.
Kalatea (Calathea)
Calathea, nazywana jest często modlącą się rośliną. Dlaczego? Otóż wieczorami jej blaszki przypominają złożone do modlitwy dłonie. Roślina ta szczyci się soczystymi liśćmi oraz wielobarwnymi smugami na promienistym ułożeniu liścia. Kalethea potrzebuje dużej wilgotności powietrza. W czasie zimy potrzebnym jest przechowywanie jej w łazience, w celu utrzymania wymaganej wilgotności.
Liczna w gatunkach i odmianach, warunkujących jej wzrost, kolor liści oraz inne cechy związane z wyglądem. W Polsce często nazywana ostrzeszynem. Niesie ona pozytywne skutki zdrowotne (oczyszcza powietrze) oraz wprowadza klimat dżungli do mieszkania/ogrodu.
O czym należy pamiętać przy pielęgnacji asparagus kwiaty?
Gdy zakupimy interesujący nas gatunek i odmianę Asparagusa, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy podczas ich uprawy. Część z nich została już wcześniej wspomniana. Jednak jest to ważne by pamiętać o wszystkim, co jest potrzebne naszej roślinie. Nie chcemy przecież, by zakup Asparagusa poszedł na marne.
Podczas pielegnacji asparagus kwiaty i liście należy zwrócić uwagę na:
Nasłonecznienie — mimo że szparagi dekoracyjne lubią słońce, nie należy zostawiać je na ostre promienie słoneczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie ich w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, w którym światło słoneczne rozprasza się. W czasie lata, możemy uprawiać Asparagusa na zewnątrz, pamiętając by nie wystawiać go bezpośrednio na pełne słońce.
Temperatura — szparagi lgną do ciepła. Ale nie do gorąca. Idealna temperatura to okolice 20 – 23 stopni Celsjusza, w czasie zimy jest to temperatura trochę mniejsza. Gdy roślina przebywa w temperaturze wyższej, wymaga on częstszego zraszania wodą i uważniejszej opieki. Warto tu zauważyć, że szparag sierpowaty, w porównaniu do innych odmian, jest o wiele bardziej narażony na uschnięcie. Warto więc zaglądać do niego częściej niż w przypadku reszty gatunków.
Wilgoć — Asparagus nie toleruje nadmiaru wody. Należy mu ją podawać regularnie i dość obficie, ale nie należy przesadzić. Podlewamy dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Pilnowanie tego jest najważniejszym elementem pielęgnacji Asparagusa.
W przypadku opóźnienia z podlaniem rośliny, korzenie się przesuną, a roślina zżółknie i się obsypie. Jeżeli tak się stanie, należy podlewać Asparagusa mocniej niż zwykle i poczekać na nowe gałęziaki. Po kilku tygodniach, w przypadku gdy reanimacja rośliny przebiegła pomyślnie i została ona uratowana, można wrócić do poprzednich dawek wody. Pomieszczenie, w którym znajduje się Asparagus, nie powinno być zbytnio wilgotne. W przeciwieństwie do syngonium pixie, Szparag nie powinien być wystawiony w łazience czy łaźni, ponieważ zraszanie go zapewni mu wystarczającą ilość wilgoci.
Nawóz — kluczem jest pół zalecanej dawki nawozów. Cotygodniowe nawożenie rośliny, w czasie kwitnienia, potrafi zdziałać cuda w przypadku szparaga. Wieloskładnikowa odżywka to najlepszy sposób na dostarczenie roślinie wszystkiego, czego potrzebuje. Należy zachować umiar z nawozem do roślin zielonych, nawozić oszczędnie jednak regularnie. Nawożenie należy rozpocząć w okolicach marca, a zakończyć przed okresem zimowym. W taki sposób wspomożemy roślinę w czasie kwitnienia.
Uprawa Asparagusa nie jest wielkim wyzwaniem. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu, dobrym świetle oraz temperaturze. Szparag odwdzięczy się pięknym i zróżnicowanym wyglądem, przyciągającym oko każdego gościa. Jego niepowtarzalne gałęziaki, układające się na najróżniejsze sposoby, przykuwają wzrok i zaskakują pięknem. Szparag to nie tylko produkt, warzywo, które widzimy codziennie w sklepie. To szerokie spektrum pięknych roślin, cechujących się wyglądem nie do podrobienia. W przypadku gatunku Asparagus, kwiaty nie grają dużej roli. A mimo to w wielu domach szczycą się swoim wdziękiem, prezentując swoje łodygi, pełne gałęziaków i łuskowatych liści.