Kobieta na tarasie otoczona pięknymi kwiatami
Dom Ogród

10 najlepszych roślin na taras i balkon

Ci, którzy mieszkają w bloku bardzo często marzą o ogrodzie. Okazuje się, że przy odrobinie wysiłku można taki mini ogródek wyczarować. Podobnie jest, jeśli chodzi o taras. Podpowiadamy, na jakie rośliny na tarasy i na balkon to gwarancja sukcesu i naprawdę spektakularnego efektu.

Rośliny jednoroczne czy wieloletnie?

Jeśli chodzi o kwiaty na balkon i na taras, to zdecydowanie lepszym wyborem okazują się być te jednoroczne. Ich niewątpliwym atutem jest to, że są naprawdę proste w uprawie. Wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu i zasilaniu nawozem, aby zachwycały nasze oczy barwnymi kwiatami. Rośliny na tarasy i na balkon kupić można zarówno w wyspecjalizowanych centrach ogrodniczych, jak i supermarketach, które późną wiosną i latem rozpieszczają swoich klientów różnymi kwiatami jednorocznymi.

Do najczęściej wybieranych roślin, które pięknie prezentują się przez całe lato zalicza się między innymi:

  • surfinie;
  • petunie;
  • fuksje;
  • pelargonie;
  • begonie.

Jest to oczywiście jedynie niewielki wycinek tego, na co dzisiaj można się zdecydować.

1. Surfinia – najbardziej okazała roślina balkonowa

Petunia na balkonie
Źródło: Freepik.com

Jeśli interesuje nas naprawdę piękna roślina na balkon, to surfinia na pewno powinna znaleźć się w centrum naszej uwagi. Kwitnie ona obficie przez całe lato. Obecnie dostępne są odmiany o kwiatach w różnych kolorach. Wybierać można między innymi najbardziej klasycznymi, do których zalicza się surfinie kwitnące na ciemnofioletowo oraz różowo, jak i tymi nieco bardziej ekstrawaganckimi. Dostępne są surfinie o kwiatach białych, czerwonych, jasnożółtych, a nawet dwukolorowych.

Co ciekawe, dzisiaj ogrodnicy proponują nam również odmiany pachnące. Wieszając taką surfinię na tarasie czy balkonie, możemy cieszyć nie tylko oczy, ale również upajać się naprawdę przyjemnym zapachem.

Jak dbać o surfinie?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że surfinie najlepiej będą czuły się na stanowiskach słonecznych. Warto posadzić je w żyznej ziemi i naprawdę często nawozić. W upalne dni trzeba podlewać je nawet dwa razy w ciągu dnia. Kiedy pada, warto ochronić ją przed deszczem. Dzięki temu roślina będzie prezentowała się lepiej, nie będzie również narażona na rozwój chorób grzybowych.

2. Pelargonia bluszczolistna – roślina tworząca bujne kaskady

Pelargonium peltatum na tarasie
Źródło: Freepik.com

Inna roślina na taras i na balkon, która powinna nas zainteresować to z całą pewnością pelargonia bluszczolistna. Zachwyca ona tym, że tworzy niezwykle bujne, obsypane kwiatami kaskady. Jej niewątpliwym atutem jest to, że doskonale czuje się również na stanowiskach półcienistych.

UWAGA: jest to roślina, która źle znosi przesuszenie. Dlatego należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Dostępne są również inne gatunki pelargonii, które – podobnie jak ta bluszczolistna – świetnie sprawdzają się jako rośliny na tarasy i na balkon.

3. Fuksja: roślina, która wraca do łask

Fukcja na balkon
Źródło: Freepik.com

Największą popularnością fuksja cieszyła się przed wojną. Dzisiaj wraca do łask. Coraz częściej można dostrzec ją na naszych balkonach oraz tarasach. Większość z nas traktuje ją jako roślinę jednoroczną. Warto jednak pamiętać, że jest to roślina wieloletnia. Przed zimą najlepiej nisko ją ściąć i wstawić na chłodnej piwnicy. Fuksje lepiej czują się w miejscach półcienistych. Ekspozycja na pełne słońce może skutkować inwazją przędziorków.

4. Lobelia przylądkowa

Stroiczka – bo tak również określana jest lobelia przylądkowa – to pełna uroku roślina na taras i na balkon. Jej cechą charakterystyczną są drobne kwiatki o najczęściej niebieskim kolorze. Dostępne są odmiany kwitnące na biało oraz różowo, ale nie są tak popularne. Aby lobelia pięknie się prezentowała, należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Roślina ta nie lubi bowiem suchego podłoża. Najlepiej czuje się w półcieniu. Jest niezastąpiona w kompozycjach.

5. Bidens: popularny złoty deszcz

Na balkon i na taras warto wybrać również roślinę o charakterystycznej nazwie bidens. Nie bez powodu jest on określany również mianem złotego deszczu. Sadzonki, które sprzedawane są wiosną wyglądają na ogół dość niepozornie. Tymczasem już po kilku tygodniach przemienią się w prawdziwą kaskadę zachwycającą odcieniem żółtego.

Roślina ta bardzo szybko się rozrasta, co sprawia, że w mającej metr długości skrzynce w zupełności wystarczą dwie sadzonki. Bidens najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Należy pamiętać jednak, że bardzo lubi wilgotne podłoże.

6. Werbena

Werbena na taras
Źródło: Freepik.com

To kolejna roślina, który umili nam pobyt na balkonie oraz tarasie. Ma charakterystyczne kwiatki, które zebrane są w kule. Dostępne są odmiany kwitnące na różowo, biało, czerwono, fioletowo. Wybierać można między tymi jednolitymi, a tymi, które mają oczko w innym kolorze.

Jeśli chcemy uzyskać naprawdę piękny efekt, warto stawiać na werbeny o zwieszających się pędach. Aby roślina ta dobrze rosła, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko oraz żyzną glebę.

7. Wilec purpurowy

Jeśli chcemy mieć na balkonie bądź tarasie pnącze, warto postawić na wilec purpurowy. To roślina jednoroczna, która zachwyca kwiatami w kolorze różowym, białym, fioletowym bądź niebieskim. Wilec naprawdę szybko rośnie, co sprawia, że gwarantuje nam doskonały efekt. Warto jednak pamiętać, aby nasiona wysiewać dość gęsto. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się roślinną ścianą, która będzie udekorowana kwiatami. Można uprawiać go zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. UWAGA: roślinę należy naprawdę często podlewać. Na brak wody reaguje zwieszaniem liści.

8. Bakopa

Roślina na taras, która kupowana jest naprawdę chętnie to także bakopa. Zwraca uwagę drobnymi, bardzo delikatnymi kwiatami, które znajdują się na przewieszających się pędach. Bakopa lubi wilgotne podłoże. Warto zapewnić jej miejsce na słońcu.

9. i 10. Sundaville oraz niecierpki

Niecierpek jako roślina na taras
Źródło: Freepik.com

Wymienione rośliny na tarasy i na balkon to nie wszystko, co dzisiaj można kupić. Na uwagę zasługują również sundaville, które są roślinami wieloletnimi, a także niecierpki. Te drugie dostępne są aż w trzech gatunkach.

Kwiaty na balkonie i tarasie sprawiają, że miejsce to zyskuje wyjątkowy klimat. Wybierając kwiaty, warto pamiętać, że niektóre z nich najlepiej czują się w pełnym słońcu, inne lepiej będą rosły w półcieniu. Pozwoli to na odpowiedni dobór kwiatów, co oczywiście przełoży się na uzyskany efekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.