Mężczyzna przycina konstrukcje stalowe
Budownictwo

Zastosowanie i rodzaje stalowych konstrukcji

Stal wykorzystywana jest nie tylko w samych firmach, czy też instytucjach publicznych, lecz również w prywatnych domach, np. przy stawianiu balustrad czy ogrodzenia. Jakie są rodzaje stali oraz czym ona się cechuje dowiesz się czytając właśnie ten artykuł.

Czym jest konstrukcja stalowa?

Konstrukcje stalowe są i były najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Od niedawna jednak korzysta się z niej w budownictwie. Możemy spotkać także stalowe stopy o wysokiej trwałości i twardości. Ich właściwości porównywalne są do tytanu. Zalicza się ona również do materiałów ekologicznych, gdyż możemy poddać ją recyklingowi. Również za jej pomocą możemy zabezpieczyć z łatwością budynki przed pożarem, co w przypadku konstrukcji drewnianych jest niemożliwe. Konstrukcje te mają następujące profile: gorącowalcowane oraz zimnogięte. Składają się one z słupów, dźwigar oraz rygli. W przypadku konstrukcji stalowych branie pod uwagę wysokich nakładów finansowych jest zbędne, na co powinniśmy zwrócić bardziej uwagę, gdy mamy styczność z konstrukcjami murowanymi. Dodatkowo z łatwością materiał ten jesteśmy w stanie dostosować do potrzeb inwestora, a obiekty budowane za ich pomocą mogą być stałe lub tymczasowe, czyli takie, które z łatwością możemy zdemontować.

Zalety konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są pełne różnego typu zalet, takich jak odporność na rdzewienie, czy działanie kwasów o wysokim stężeniu dlatego z dnia na dzień cieszą się one coraz większą popularnością.  Jednak trzeba mieć na uwadze to, że sam proces produkcyjny z roku na rok staje się coraz bardziej skomplikowany, lecz przynosi on oczekiwane rezultaty. W momencie, kiedy chcemy należeć do jednej z ekip wytwarzającej tego typu materiał to musimy spełnić konkretne wymagania, które definiowane są przez określone normy. To, czy są one przestrzegane, zależne jest tylko i wyłącznie od kwalifikacji jakie ma określona ekipa, a także od nadzoru technicznego, systemu kontroli jakości oraz od materiałów, które są stosowane.

Konstrukcje stalowe – szkielety prętowe

Hale magazynowe są najczęściej spotykanymi konstrukcjami. Tworzy się je ze szkieletowych prętów, które następnie są obudowywane. Jednak staolwe szkielety prętowe nie tylko są wykorzystywane do wznoszenia hal, ale także innych budowli. Za konstrukcje stalową uznaje się także szkielety wewnętrzne kratowe i ramowe, za pomocą których wznoszone są wierzowce oraz budynki o pokaźnej poprzecznej rozpiętości. Jednak na tym nie koniec. Szkielety prętowe można również wykorzystać do: konstrukcji przemysłowych oraz estakad , które służą jako instalacje przemysłowe, taśmociągi, maszyny i wierze. W tradycyjnym budownictwie murowanym stalowe szkielety prętowe  stosuje się również do budowy konstrukcji dachów.

Konstrukcje stalowe – szkielety prętowo-cięgnowe

Natomiast konstrukcje prętowo-cięgnowe stosuje się do budowy mostów, które wiszą, a także okryć dachów mających dużą rozpiętość oraz stadionów i innych obiektów sportowych mających duże przeszklenie. Konstrukcje te nie tylko są wytrzymałe, ale także mają wspaniałe walory estetyczne.

Konstrukcje stalowe powierzchniowe

Z konstrukcjami powierzchniowymi mamy styczność podczas używania zbiorników na różnego typu płyny. Wykonane są one najczęściej ze spawanych ze sobą blach stalowych, lecz nie tylko za pomocą stali jesteśmy w stanie stworzyć także wysoko jakościowe meble specjalistyczne, drzwi przemysłowe oraz różnego typu prezentujące się dobrze elementy architektoniczne takie jak balustrady, czy odboje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.