Kobieta maluje obraz na płótnie
Wnętrza

Jak i gdzie oprawić obraz na płótnie?

Artykuł partnera.

Obrazy malowane na płótnie są wyjątkową dekoracją mieszkania, gabinetu lub klimatycznej restauracji. Dzieła sztuki przyciągają wzrok i stają się pretekstem do rozmowy – sprawiają także, że wnętrza nabierają indywidualnego charakteru. Obrazy na płótnie czasami można nabyć już oprawione, ale bardzo często sprzedawane są bez ram. Jak oprawić obraz i ile to kosztuje? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ramę do obrazu oraz gdzie warto oprawiać dzieła sztuki.

Oprawa obrazów – co warto o niej wiedzieć?

Każdy obraz jest wyjątkowym, niepowtarzalnym dziełem, dlatego rama powinna być indywidualnie do niego dobrana. Oprawa obrazów to sztuka, dlatego najlepiej zlecić ją profesjonalnym ramiarzom, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Warto znać kilka podstawowych zasad, które ułatwiają wybór najlepszej ramy dla danego dzieła sztuki:

  • oprawę powinniśmy dostosować do kolorystyki obrazu – do kompozycji w chłodnych tonacjach będą pasować ramy w zimnych barwach, raczej matowe; z kolei do ciepłych kolorów należy wybrać oprawę też w ciepłej tonacji (często polecane są różne odcienie złota), błyszczące lub matowe,
  • wybierając kolor oprawy, należy zwrócić uwagę na barwę, która dominuje na obrazie i dopasować do niej kolor ramy (najlepiej o pół tonu jaśniejszy),
  • należy zwrócić uwagę na tematykę obrazu – nowoczesne dzieła sztuki dobrze będą wyglądać w prostych, płaskich i geometrycznych profilach; portrety olejne oraz malarstwo tradycyjne najlepiej się prezentuje w eleganckich, szerokich ramach z głębokim felcem, dodatkowo ozdobionych ciekawym ornamentem.

Profesjonalna oprawa obrazów sprawia, że rama staje się integralną częścią dzieła. Umiejętnie dobrana rama podkreśla walory artystyczne obrazu, stanowi jego dopełnienie. Koszt oprawy zależy od wielkości dzieła, wyboru profili (szersze i bogato zdobione są droższe) i materiału ramy. Należy się przygotować na wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jaką ramę wybrać – drewnianą czy metalową?

Wybierając oprawę do obrazu na płótnie, można też uwzględnić styl wnętrza, w którym zawiśnie dane dzieło sztuki. Ramy metalowe podkreślają minimalistyczny, nieco surowy charakter nowoczesnych mieszkań (zwłaszcza w stylu industrialnym). Natomiast drewniana oprawa obrazów jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem – najlepiej będzie prezentować się we wnętrzach nawiązujących do natury, ale dobrze sprawdzi się  też w klasycznych lub skandynawskich aranżacjach. Jeżeli zakupimy drewniane, proste ramy o wąskich profilach to dobrze będą wyglądać nawet we wnętrzach loftowych – wniosą do nich odrobinę ciepła, nie zaburzając jednak estetyki pomieszczenia.

Oprawa obrazów w Warszawie

Oprawa obrazów na płótnie powinna być wykonana z najwyższą dbałości i z możliwie najlepszych materiałów – będziemy mieć wtedy gwarancję, że nasze dzieło sztuki jest odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, oraz że będzie się wspaniale prezentować przez wiele lat.  Szeroki wybór opraw do obrazów oraz profesjonalną obsługę oferuje Galeria Ram. To ceniony przez artystów salon oprawy obrazów w Warszawie, w którym doświadczeni ramiarze pomogą nam wybrać najlepsze profile dla naszego dzieła sztuki. Galeria Ram prowadzi także sklep internetowy Aluramy.pl, prezentujący gotowe modele ram. Istnieje także możliwość zamówienia oprawy na wymiar, wedle potrzeb klienta. W Galerii Ram sprzedawane ramy są zrobione z wysokiej jakości materiałów – wiele prezentowanych modeli to autorskie projekty doświadczonych ramiarzy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.