Metody pomiarowe płynów
Po godzinach

Metody pomiarowe płynów

W sieci można znaleźć wiele cennych informacji na temat pomiaru poziomu napełnienia. Jest wiele metod, które pozwalają taki pomiar wykonać szybko i sprawnie. Zostaną one poniżej przedstawione.

Czym jest pomiar stanu napełnienia?

Najczęściej poziom taki określa się mianem poziomi wysokości napełnienia mediów. Wykorzystywany jest najczęściej w pojemnikach przemysłowych jak chociażby zbiorniki magazynowe czy silosy. Jako, że nie ma innej opcji wykorzystuje się radarowy pomiar poziomu ENKO-POMIAR – https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 Ma on na celu wysłanie elektrycznych sygnałów, które są zamieniane na jednostkę miary. Istnieją dwa rodzaje pomiarów tj. ciągły i pomiar wartości granicznych. Oba są stale wykorzystywane w procesach regulacji sterowania poszczególnymi układami.

Pomiar ciągły – metoda ultradźwięków

W przypadku stosowania tej metody wszystko oparte jest na ultradźwiękach. Wysyłane są one na powierzchnię. Sygnał jest tam odbijany i na tej podstawie oblicza się odległość między dnem tj. dolną krawędzią zbiornika a powierzchnią. W ten sposób przesyła się dane i mierzy temperaturę otoczenia. Znając odległość między dnem a czujnikiem da się bez problemu określić poziom napełnienia danego zbiornika czy silosa. Jeżeli w danych podana została również geometria pojemnika da się również ustalić objętość medium. Istotnym jest, że czujniki tego typu można stosować nawet w przypadku zamontowania w nich jakichś dodatkowych metalowych elementów. Najważniejsze tutaj jest to, że nie wytwarzają one fal zakłócających.

Pomiary radarowe

Wykorzystuje się w nim konkretne urządzenie. Składa się ono z takich elementów jak obudowa, podzespoły elektroniczne, przyłącza z anteną i czujnik. Z anteny zamontowanej w czujniki wysyłane są krótkie impulsy radarowe, które najczęściej mają długość 1 ns. W związku z tym, że są odbijane przez antenę w postaci echa są zliczane. Fale odbijają się z prędkością światła. W tej metodzie zlicza się przede wszystkim czas trwania impulsu od wysłania do odebrania. W ten sposób mierzona jest odległość, która określa napełnienie danego zbiornika. Dzięki temu najłatwiej jest ustalić wysokość napełnienia. Fala zostaje przekształcona w sygnał wyjściowy a ten z kolei w wartość pomiaru.

Gdzie działają czujniki radarowe?

Radarowy pomiar poziomu stosowany jest między innymi w przypadku cieczy, proszków, środków sypkich czy też po prostu w mediach o konsystencji pasty. Właśnie w przypadku pomiarów tych elementów sprawdza się on najlepiej. Czujniki tego typu mają również swoje zalety do których zalicza się między innymi bardzo wysoka dokładność wartości pomiarowych i sprawdzanie się w dynamicznych warunkach procesowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.