Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem
Nieruchomości

Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwa sprzedaż mieszkania z lokatorem. Ważna umowa najmu mieszkania nie jest przeszkodą w jego sprzedaży, trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych sprawach, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Każdy właściciel mieszkania może podjąć decyzję o jego sprzedaży, nawet jeśli mieszkanie ma lokatora. O planach sprzedaży mieszkania trzeba jednak poinformować lokatora. Z kolei osoba kupująca mieszkanie musi być świadoma tego, że kupuje nieruchomość z lokatorem, gdyż przy sprzedaży mieszkania z lokatorem wszystkie obowiązki wobec najemcy przechodzą na nowego właściciela. Podobnie będzie w sytuacji kiedy sprzedajemy mieszkanie, w którym lokatorowi przysługuje służebność lub prawo dożywocia. Szybka sprzedaż mieszkania zajmowanego przez lokatora może być uzasadniona np. sytuacją finansową. Mieszkanie zajmowane przez lokatora może jednak nie być łatwo sprzedać, gdyż potencjalni nabywcy mogą się obawiać problemów z lokatorem w przyszłości. W takiej sytuacji pomocna może się okazać firma, która zajmuje się skupem nieruchomości. Skup nieruchomości obejmuje często mieszkania z trudną sytuacją prawną jak np. mieszkania z lokatorem. Transakcja skupu nieruchomości będzie szybka i łatwa, a wstępna wycena pozwoli oszacować wartość nieruchomości.

O czym pamiętać sprzedając mieszkanie z lokatorem?

Przede wszystkim warto na początek przeprowadzić analizę rentowności inwestycji. Często się bowiem zdarza, że sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem w czasie trwania umowy najmu będzie korzystniejsza niż po jej wygaśnięciu, zwłaszcza jeśli umowa została podpisana na dłuższy okres. Wiele zależy od aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, a także tego czy na zakup mieszkania potrzebny był kredyt, który teraz może być trudny do spłacenia. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż mieszkania, to koniecznie trzeba jak najszybciej poinformować o tym lokatora. Jeśli lokator zajmuje mieszkanie w wyniku podpisanej wcześniej umowy najmu, to po prostu opuści on mieszkania po zakończeniu umowy, która nie zostanie przedłużona. Jeśli jednak lokator zajmuje mieszkanie bezprawnie sytuacja będzie bardziej skomplikowana, gdyż konieczne może być podjęcie kroków prawnych, aby odzyskać mieszkanie. Warto pamiętać, że zameldowanie w mieszkaniu nie oznacza jakichkolwiek praw do własności nieruchomości.

Czy można żądać eksmisji lokatora?

Na kupującego mieszkanie przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy sprzedaży w tym prawo do eksmisji lokatora zajmującego kupione mieszkanie. Eksmisja lokatora jest często jedynym wyjściem, powinna jednak być ostatecznością. Procesy o eksmisję są długotrwałe, a także kosztowne. Warto też pamiętać, że pewna grupa osób jest szczególnie chroniona przed eksmisją. Chodzi tu o osoby, które nie mogą być eksmitowane do noclegowni czy pomieszczenia tymczasowego a przysługuje im prawo do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Do takich osób zaliczamy np. kobiety w ciąży, osoby małoletnie, obłożnie chore, bezrobotne, osoby niepełnosprawne lub ubezwłasnowolnione razem z osobami sprawującymi nad nimi opiekę, a także emerytów lub rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej. Weryfikacja i ustalenie czy osobie zajmującej mieszkanie przysługuje lokal zastępczy zajmuje znaczą część trwania postępowania sądowego w prowadzonej sprawie o eksmisję. Możliwa jest sprzedaż mieszkania na każdym etapie trwania postępowania sądowego o eksmisję. Na przyznanie lokalu zastępczego lokatorowi często czeka się jednak nawet kilka lat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.