Zamontowane lampy najazdowe przed domem
Dom

Oświetlenie najazdowe. Jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić?

Warunkiem funkcjonalności przydomowej przestrzeni jest jej odpowiednie zaplanowanie i zaaranżowanie. To, w jaki sposób ją zagospodarujemy świadczy nie tylko o naszym guście, ale też o zaangażowaniu gospodarza. Jeśli chcemy mieć ładny dom to absolutnie nie możemy zapomnieć o takiej kwestii jak odpowiedni wygląd podjazdu. Jest on swoistą wizytówką budynku, a właściwie zaprojektowany jest w stanie podnieść walory wizualne każdej nieruchomości. Ważnym elementem dekoracyjnym terenu zewnętrznego jest oświetlenie. W przypadku tej części posesji niezawodnym rozwiązaniem są lampy najazdowe i gruntowe.

Do czego służą lampy najazdowe?

Lampy najazdowe, nazywane inaczej na przykład jako lampy gruntowe czy dogruntowe, to rodzaj lamp zewnętrznych montowanych w podłożu. Najczęściej wykorzystujemy je do tworzenia oświetlenia w obrębie podjazdów, garaży, miejsc parkingowych czy wjazdu na posesję. Lampy w oprawach najazdowych świetnie sprawdzają się także do doświetlania chodników i alejek w ogrodzie. Doskonale wyznaczają przebieg ciągów komunikacyjnych i ścieżek spacerowych, zwiększają komfort i podnoszą bezpieczeństwo przebywania na zewnątrz. Dzięki takiemu oświetleniu lepiej widzimy i możemy korzystać z otoczenia budynku o każdej porze, nawet po zmroku. Bardzo częstym zastosowaniem oświetlenia najazdowego jest podświetlanie elewacji lub wybranych elementów architektonicznych. Niektóre modele (tj. oświetlenie najazdowe kierunkowe) mają regulowany kąt pochylenia źródła światła, dzięki czemu możemy skierować je na dekoracyjne detale.

Najważniejsze cechy oświetlenia najazdowego

Ponieważ lampy wpuszczane w podłoże zazwyczaj montuje się wzdłuż drogi, po której poruszają się samochody, są szczególnie narażone na uszkodzenia. W związku z tym oprawy powinny wyróżniać się: solidnymi materiałami wykonania oraz odpowiednią klasą szczelności IP, która zapewnia bezpieczną pracę w deszczu i kurzu. Kluczowym atutem opraw najazdowych jest jednak odporność na bardzo duże obciążenia. Najpopularniejszym rodzajem są lampy do kostki brukowej wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz szkła hartowanego. Zastosowanie w procesie produkcji właściwych materiałów gwarantuje elementom odpowiednią wytrzymałość, aby mógł po nich przejechać samochód. Szkło hartowane jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż zwykłe i mniej podatne na zarysowania. Z kolei stal nierdzewna chroni lampę przed korozją.

Lampy najazdowe w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Funkcjonalne lampy najazdowe można osadzić praktycznie w każdej nawierzchni – brukowanej, żwirowej, betonowej, ale również bezpośrednio w gruncie po wcześniejszym przygotowaniu terenu. W związku z tym oświetlenie najazdowe świetnie sprawdzi się na przykład także przy doświetlaniu ścieżek w ogrodzie. Dostępne na rynku lampy ogrodowe do kostki brukowej różnią się między sobą rozmiarem i kształtem. Oprawy wpuszczane w podłoże mogą mieć kształt okrągły lub kwadratowy. Kolejnym parametrem, który możemy wybrać, jest rodzaj źródła światła. W sprzedaży występują lampy najazdowe LED (źródło światła jest na stałe umieszczone w lampie) oraz oprawy na wymienną żarówkę. Rozwiązania bazujące na technologii LED prezentują się bardzo nowocześnie i mają uniwersalny design, dzięki czemu świetnie korespondują ze współczesnymi trendami w ogrodowej architekturze.

Jak zamontować lampy najazdowe?

Montaż oświetlenia wjazdu do domu nie jest zbyt skomplikowany i może być wykonany na własną rękę. Lampy najazdowe możemy zamontować w powierzchni utwardzonej (kostka brukowa, beton, glazura, terakota, deski) lub bezpośrednio w gruncie. W pierwszej kolejności koniecznym będzie odpowiednie przygotowanie terenu. Dobrą praktykę stanowi zrobienie drenażu odprowadzającego wodę, która mogłaby zbierać się pod lampą. W razie potrzeby miejsce montażu można wypełnić piaskiem lub żwirem. Lampy najazdowe zazwyczaj wyposażone są w dwa dławiki na kable, dzięki czemu w łatwy sposób możemy je podłączyć szeregowo. Jeśli planujemy wykonać montaż lamp najazdowych w kostce brukowej najlepiej przeprowadzić niezbędne czynności przed budową nawierzchni, aby uniknąć konieczności jej skuwania. Wszystkie prace przy instalacji można wykonać samemu lub zlecić je osobie, która zna się na rzeczy. Skorzystanie z pomocy fachowca jest najszybszym, najprostszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na oświetlenie wjazdu na posesję.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.