Rosnące ceny mieszkań
Nieruchomości

Mieszkanie w standardzie deweloperskim – czyli jakim?

Przy zakupie mieszkania od dewelopera klienci mają najczęściej do wyboru dwa rodzaje wykończenia – w standardzie deweloperskim oraz „pod klucz”. Standard deweloperski cieszy się znacznie większym zainteresowaniem, ponieważ wybiera go aż około 85-90 procent kupujących. Co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Mieszkania oferowane przez dewelopera mogą być albo przez niego wykończone, albo też mogą być sprzedane klientowi bez wykończenia. Ta druga opcja, która określana jest mianem standardu deweloperskiego, jest oferowana przy każdej inwestycji. Z kolei standard „pod klucz” dostępny jest na ogół tylko na wybranych osiedlach mieszkaniowych.

Czym jest stan deweloperski?

Osoby oczekujące jednoznacznej definicji tego, czym jest stan deweloperski, będą musiały obejść się smakiem. Nigdzie w przepisach nie znajdziemy dokładnego wskazania, czym taki standard wykończeniowy miałby się wyróżniać. W związku z tym każdy deweloper może pojmować go nieco inaczej.

Przy podpisywaniu umowy z deweloperem zawsze zaleca się dokładnie sprawdzić, czym jest standard deweloperski dla danego mieszkania, czy to w Lublinie (http://orion.lublin.pl/), Warszawie, czy Krakowie, ponieważ w każdym z tych miast deweloper może mieć na myśli coś innego.

Najczęściej standard deweloperski oznacza, że:

  • mieszkanie posiada zamontowane drzwi wejściowe
  • w mieszkaniu zamontowane są okna i parapety wewnętrzne
  • w mieszkaniu są otynkowane ściany
  • na posadzkach jest betonowa wylewka
  • rozprowadzono instalację elektryczną
  • w kuchni i łazience znajdują się przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej
  • mieszkanie posiada instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami
  • balkon jest wykończony płytkami i balustradą

Wobec tego osoby chcące zdecydować się na zakupienie mieszkania w standardzie deweloperskim powinny pamiętać o tym, że zanim przeprowadzą się do nowego lokum, powinno być ono odpowiednio wykończone. Prace te na ogół powierza się ekipom wykończeniowym, ale dużą część z nich można wykonać też samodzielnie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi wykończenia „pod klucz”. Wtedy za prace wykończeniowe odpowiedzialna będzie ekipa współpracująca z deweloperem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.