Truskawki na krzaku
Ogród

Gdzie kupić sadzonki truskawek

Truskawki z własnego ogrodu są zawsze najsmaczniejsze. Słodkie, aromatyczne, owoce zebrane prosto z krzaczka to także ogromna frajda dla dzieci. Dorośli też na tym skorzystają.

Skąd wziąć sadzonki truskawek

Jest kilka sposobów uzyskania ich. Można zawsze spróbować z nasienia, ale produkcja taka trwa około roku. Jednak truskawki łatwo rozmnażają się przez odrosty, które szybko i bez problemów się ukorzeniają. Mamy dzięki temu nowe sadzonki które już w następnym roku wydają pierwsze owoce.

Gdzie kupować sadzonki truskawek

Najlepiej jest zaopatrzyć się w nie w sklepie ogrodniczym albo u hodowcy. Mamy wtedy pewność, ze kupowana odmiana zgadza się z opisem. Warto mieć więcej niż jedną odmianę truskawek, o różnej porze dojrzewania, aby jak najbardziej wydłużyć sezon zbioru własnych owoców.

Najlepsze odmiany truskawek w uprawie amatorskiej

Jest wiele odmian, które mają różną porę owocowania, a także te powtarzające i całosezonowe:

  • Ostara odmiana powtarzająca owocowanie, o smacznych owocach, ładnie wybarwionych;
  • Treska owocuje od czerwca, aż do jesieni, owoce są ładne i smaczne, plenna;
  • Senga Sengana bardzo smaczna odmiana truskawek o średnio wczesnej porze dojrzewania, idealna na przetwory, dość twarda;
  • Honeoye odmiana bardzo wczesna, jej owoce dojrzewają jako jedne z pierwszych w sezonie;
  • Polka uważana za najsmaczniejszą odmianę truskawek, jest to polska odmiana truskawek, dobrze dostosowana do naszych warunków klimatycznych, plenna i łatwa w uprawie;
  • Aldebaran posiada bardzo atrakcyjne owoce o aromacie poziomkowym, jest to odmiana późno owocująca, zwykle wtedy gdy większość już kończy sezon.

Jak uprawiać truskawki

Truskawki nie są trudne w uprawie i przy dobrze założonej i prowadzonej plantacji najwięcej pracy będziemy mieć przy zbiorach.

Stanowisko dla truskawki

Powinno być słoneczne aby owoce były słodkie i ładnie wybarwione. Przy tym smaczniejsze są rosnące w miejscu wilgotnym, ale bez stojącej wody. PH gleby powinno być lekko kwaśne. Jeśli mamy krzewy borówki amerykańskiej, truskawka będzie idealna jako roślina sąsiednia.

Truskawki na balkonie

Całkiem dobrze truskawka znosi uprawę w doniczkach na balkonie czy tarasie. Dając odpowiednią ziemię oraz pamiętając o wilgotnym podłożu możemy otrzymać całkiem spory plon mając tylko mieszkanie w bloku. Na balkonowe uprawy polecam odmianę Treska owocującą do przymrozków. Pamiętać należy tylko o zasilaniu ich przez sezon odpowiednim nawozem wieloskładnikowym, może być też granulowany obornik.

Uprawa truskawek nie musi być wcale pracochłonna. Aby zahamować rozwój chwastów warto wysypywać międzyrzędzia korą, liśćmi czy trocinami, które dodatkowo zakwaszają glebę. Także zamiast pelargonii możemy w skrzynkach uprawiać te smaczne owoce. Jeśli mamy małe dzieci nasz trud na pewno zostanie doceniony.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.