Urządzone wnętrze łazienki
Budownictwo Dom Wnętrza Wyposażenie domu

Jak urządzić łazienkę – kilka cennych porad!

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń. W łazience spędzamy czas każdego dnia. Wykorzystujemy ją w celach praktycznych, codziennych, ale także jako miejsce odnowy i relaksu. Łazienka powinna być funkcjonalna i estetyczna. Musimy się w niej dobrze czuć i sprawnie po niej poruszać. Łazienka musi być dostosowana do potrzeb wszystkich domowników. Jak urządzić łazienkę? O czym należy pamiętać? Jak uczynić z łazienki serce codziennych zabiegów pielęgnacyjnych?

Łazienka i jej funkcja praktyczna

W łazience codziennie spędzamy czas. Przygotowujemy się w niej do pracy, na wieczorne wyjście. Czasem robimy to bardzo szybko, a każda sekunda jest cenna. Łazienka musi być tak skonstruowana, aby poruszanie się po niej było łatwe, przyjemne i intuicyjne. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie mebli, wanny, prysznica, toalety i lustra. Lustro powinno być dobrze doświetlone. Meble powinny mieć odpowiednie miejsca na kosmetyki i artykuły higieniczne. Kosmetyki do makijażu powinny znaleźć się w okolicy lustra. To szczególnie ważne, jeśli łazienka jest mała. To pomieszczenie, które powinno dobrze spełniać swoje funkcje. Nie może w niej zabraknąć żadnego z elementów. Obok toalety powinna się znaleźć umywalka.

Nowoczesne projekty umożliwiają wykonanie umywalki nad toaletą. To bardzo ekologiczne rozwiązanie. Woda, którą myjemy ręce, spływa do zbiornika i służy do spłukiwania w toalecie. Ważny jest też wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Powinny być odporne na wilgoć i zalania. Najczęściej wybierane są płytki. Warto jednak pamiętać o tym, że powinny one uniemożliwiać poślizgnięcia się. Na podłodze można zamontować antypoślizgową matę.

Światło w łazience

Łazienka to pomieszczenie wielofunkcyjne. Jeśli chcemy, aby łazienka służyła różnym celom, to musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Powinno się w niej znaleźć światło główne, o neutralnej barwie. Nad lustrem warto zawiesić kinkiety, o barwie lekko chłodnej. 

Dodatkowo warto w łazience umieścić ciepłe źródła światła, o małej intensywności. Dzięki temu jednym pstryknięciem zamienimy miejsce codziennej pielęgnacji, w strefę relaksu. W domowe SPA, w którym oczyszcza się ciało, duszę i ładuje baterie. Zmiana barwy światła oraz jego natężenia umożliwia zmianę charakteru wnętrza. Nie tylko inaczej czujemy się w pomieszczeniu, ale zupełnie inaczej ono wygląda. Ściany, podłoga, meble nabierają innej barwy. Stają się zimniejsze albo cieplejsze.

Styl lamp

Nie tylko barwa światła jest ważna. Istotna jest też oprawa. Styl lamp powinniśmy dopasować do stylu wnętrzarskiego. W minimalistycznym wnętrzu dobrze sprawdzą się proste, geometryczne klosze. Do wnętrza loftowego pasują lampy z widocznymi kablami. Wnętrze rustykalne może być wyposażone w drewniane lampy albo wiklinowe. Każda lampa powinna pasować do wnętrza oraz do pozostałych lamp. Bardzo często to dekoracje decydują o ostatecznym stylu wnętrza.

W łazience najczęściej jedynymi elementami dekoracyjnymi są właśnie lampy. Należy też zadbać o odpowiednią klasę odporności na wilgoć. To zapewni bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Do małych łazienek świetnie sprawdzą się plafony. Są one nie tylko bezpieczne, ale też estetyczne i nie zajmują cennego miejsca. To optycznie powiększy przestrzeń.

Łazienka w różnych stylach

Urządzając łazienkę warto wybrać określony styl wnętrzarski. Możemy mieć łazienkę industrialną, minimalistyczną, loftową, rustykalną, brutalistyczną. Każdy styl może zostać zaadaptowany na potrzeby wyposażenia łazienki.  Najpierw zobacz projekty różnych łazienek. Wyobraź sobie, który z nich mógłby zostać wykorzystany w Twoim wnętrzu. Zobacz projekty, również po to, aby określić swoje estetyczne upodobania. Każdy styl ma określone reguły. Postępując zgodnie z nimi otrzymamy spójne i estetyczne wnętrze. 

Łazienka industrialna

Jak urządzić łazienkę w bloku albo w domu? Jak urządzić łazienkę, która jest niewielka?W jaki sposób wykorzystać rozległą przestrzeń? Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest łazienka industrialna. To bardzo modny i praktyczny styl wnętrzarski. Najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, ale można go również zastosować do małych. Dobrze, jeśli będzie to łazienka z oknem. Nie jest to jednak wymagane. Łazienka industrialna to przede wszystkim dużo lamp, mało dodatków, optycznie powiększona przestrzeń. Najlepiej jeśli łazienka będzie duża i będą w niej ogromne okna. Dobrze sprawdzi się biel, szarość. Spośród materiałów może to być i drewno i beton. Meble powinny być proste, drewniane. Można wykorzystać widoczne rury. Dobrze sprawdzi się złota umywalka, wanna w kolorze rdzy. Na ścianach można umieścić cegłę. Bardziej praktyczne będą płytki, które imitują ceglaną ścianę. Meble mogą być sosnowe. Lustro powinno być duże, w prostej ramie. Najpierw zobacz projekty łazienek w tym stylu, a potem zdecyduj, czy jest on dla Ciebie odpowiedni. 

Aranżacja łazienki
Źródło: Pexels.com

Minimalistyczna łazienka. Jak urządzić łazienkę w bloku?

Łazienka może być urządzona w stylu minimalistycznym. Warto wybrać biel, szarość, czerń. Proste kolory. Najlepiej jeśli to będzie jeden główny kolor. Należy zrezygnować ze zbędnych mebli i dodatków. Doskonale sprawdzą się plafony, prosta wanna, czy kwadratowy prysznic. Lustro nie może mieć żadnych zdobień, dekoracyjnych ram. Im mniej, tym lepiej. Kolory powinny być stonowane, meble proste, kształty geometryczne. Koszt urządzenia takiej łazienki jest niewielki. Nie trzeba wielu elementów wyposażenia. To świetne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń.

Łazienka w stylu rustykalnym

Styl rustykalny jest bardzo naturalny. Opiera się na prostych, naturalnych materiałach. Świetnie sprawdzi się drewno. Mały, drewniany stolik, a na nim polne kwiaty, Prosta wanna, w drewnianej obudowie. Okrągłe, niewielkie lustro w drewnianej oprawie. Można wybrać też płytki. Warto jednak wybrać barwy naturalne. Będą to barwy ziemi, trawy, roślin. W takiej łazience doskonale bierze się odżywcze, ziołowe kąpiele. Wybór mebli i podłogi z naturalnych materiałów sprawia, że w łazience panuje zdrowy i przyjazny mikroklimat. Łazienka rustykalna to doskonały wybór dla tych, którzy tęsknią za prostotą i naturą. Można w niej odpocząć jak na polnej łące albo w lesie.

Brutalizm w łazience

Brutalizm to specyficzny styl wnętrzarski. Opiera się on na surowości i prostocie. Do łazienki w tym stylu warto wybrać betonową podłogę i ściany. Należy w niej umieścić bardzo prostą wannę, umywalkę i toaletę. Im mniej elementów, tym lepiej. W betonowym wnętrzu, w centralnym miejscu można postawić wannę w kolorze rdzy. Może ona również wyglądać tak, jakby była wyżłobiona w kamieniu.

Brutalizm jest uznawany za bardzo chłodny styl. Jest on jednak jednym z najbardziej nietypowych styli. Dobrze urządzona łazienka w tym stylu, pomimo surowości, może stać się miejscem oczyszczenia. W takim wnętrzu możemy odpoczywać tak, jak odpoczywamy wśród surowych skał, pustych krajobrazów. Pozwala on na uzyskanie efektu elegancji i niezwykłej klasy. Jest to jednak rozwiązanie dla pasjonatów. Nie każdy będzie chciał spędzać czas w takiej łazience.

Łazienka na poddaszu

Dość nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie łazienki na poddaszu. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania domu albo mieszkania. Poddasze musi mieć dostęp do prądu, wody, kanalizacji. Jest to jednak jedno z najciekawszych rozwiązań. Tym bardziej, jeśli jest to łazienka z oknem dachowym. Pod takim oknem można umieścić wannę. Relaksacyjne kąpiele będą upływały w towarzystwie widoku nieba. Patrząc w niebo, biorąc gorącą odżywczą kąpiel można się naprawdę zrelaksować.

Można wykorzystać zarówno fragment poddasza, jak i całe pomieszczenie. W dużej łazience wanna może stanowić centralny punkt. Oprócz wanny warto również umieścić prysznic. Jest on bardziej praktyczny i ekologiczny. Codzienne kąpiele można brać pod prysznicem, a relaksacyjne w wannie. Warto umieścić w łazience rośliny i ciekawe meble. Na ścianie można powiesić obraz. Duża przestrzeń umożliwia urządzenie łazienki, która będzie miała charakter salonu. Przecież to właśnie w wannie najlepiej się odpoczywa, czyta, słucha muzyki.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.