Regulacja drzwi w domu
Dom Wnętrza Wyposażenie domu

Jak powinno wyglądać regulowanie drzwi krok po kroku?

Prawidłowa regulacja drzwi zewnętrznych stanowi kluczowy element w walce o ciszę i spokój. Skrzypiące i robiące hałas drzwi mogą być utrapieniem dla nas i naszych sąsiadów. Warto dodać, że drzwi zewnętrzne mogą obudzić także naszych domowników. Przyczyn tego rodzaju usterek jest wiele. Jedną z nich jest brak podcięcia dolnej części. Delikatna korekta usunie problem tarcia drzwi o podłogę. Warto dodać, że nasze wrota są często słabo podregulowane. Nieprawidłowo osadzone drzwi są przyczyną strat ciepła, które możemy odczuć na naszych korytarzach.

Aby regulacja drzwi zewnętrznych była: łatwa, prosta i przyjemna, warto koniecznie zapoznać się z naszym artykułem. Za jego pomocą w prosty i przystępny sposób przekażemy wszelkie wskazówki, odnoście prawidłowej regulacji zawiasów w drzwiach.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy warto wyregulować zawiasy w drzwiach?
  2. Na czym polega regulacja drzwi wejściowych?
  3. Instruktaż regulacji drzwi — krok po kroku.

Kiedy warto wyregulować zawiasy w drzwiach?

Na początek zacznijmy od prawidłowego montażu. Bez odpowiednio wykonanej pracy, drzwi będą skrzypieć już na starcie. Jest to oznaka, że fachowiec źle wykonał usługę. Za element kontrolujący możemy uznać ościeżnicę. To nieruchoma rama, znajdująca się po wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku. Element ten montuje się przy oknach i drzwiach. Do ościeżnicy montuje się skrzydła drzwiowe albo okiennicę.

Nieprawidłowy montaż ramy można zaobserwować tuż po wykonaniu usługi. Jeśli drzwi stawiają opór, nie chcą się zamykać i otwierać to ościeżnica wymaga dokonania poprawki. 

Ocieranie drzwi o podłogę lub futrynę to kolejny sygnałem do niepokoju. Tę usterkę można poprawić samodzielnie. Wystarczy podciąć odpowiednio dolną krawędź lub dłuższy bok od strony zawiasów, a problem zostanie rozwiązany od ręki. Poprawne zamontowanie wyregulowanych drzwi może poprawić poziomica. Za jej pomocą możemy zobaczyć charakterystyczne odchylenie skrzydła.

Domowe drzwi są rodzajem powłoki antyprzepuszczalnej. Przez drzwi nie może być słyszalny najmniejszy dźwięk ani szmer. Jeśli przez drzwi jest słyszalny świst wiatru, możemy być pewni, że ościeżnica uległa znacznemu poluzowaniu. Dość niepokojącym sygnałem są wiązki światła widoczne wewnątrz pomieszczenia. Taki sygnał nie wolno omijać obojętnie. Zignorowanie źle osadzonych w ościeżnicy drzwi może spowodować ich trwałe odkształcenie. Tego rodzaju zaniedbanie uniemożliwi ich wyregulowanie. Do przyczyn pośrednich możemy uszkodzony parkiet i nieestetyczne otarcia na futrynie.

Niekiedy regulacja drzwi zewnętrznych to zdecydowanie za mało. Drzwi, podobnie jak inne sprzęty ulegają zniszczeniom. Zakup drzwi słabej jakości sprawia, że usterki w postaci świstów wiatru, wygięciu ościeżnicy albo skrzypieniu mogą pojawić się znacznie szybciej. Wówczas warto zastanowić się nad całkowitą wymianą drzwi i ościeżnicy. Aby przedłużyć trwałość drzwi, warto je odpowiednio konserwować (zgodnie z zaleceniami producenta).

Regulowanie drzwi wejściowych?

Zastanawiasz się, na czym polega regulacja drzwi wejściowych? Konserwacja drzwi pozwala na obserwacje licznych usterek, które mogą pojawić się w przyszłości. Drobne deformacje ościeżnicy albo lekkie rysowanie framugi można poprawić już na etapie konserwacji. W czynnościach nie można zapominać o stosowaniu odpowiednich preparatów zabezpieczających. Substancje te możemy stosowanie na płaską powierzchnię drzwi, jak i elementy ruchome zamki oraz zawiasy.

Przynajmniej raz w roku warto przeprowadzić szczegółową inspekcję futryn w drzwiach i regulowanie drzwi. Optymalnie inspekcje taką warto wykonać 2 razy w ciągu roku. Należy zwrócić uwagę na bezgłośną pracę oraz szczelność. Najprostszym sposobem na poprawę bezgłośności jest zastosowanie odpowiedniego smaru. Niektóre panie domu na skrzypiące drzwi stosują mieszankę oleju roślinnego (albo dowolnego płynnego). Polega to na przesmarowaniu nakładek i zawiasów, znajdujących się między trzpieniem, a tuleją.

Regulowanie drzwi, które skrzypią

Skrzypienie drzwi często jest powodem warunków atmosferycznych. Pojawienie się m.in. lodu, wiatru oraz deszczu może wpływać negatywnie na stan drzwi. Kłopoty z domykaniem mogą być przyczyną pęcznienia drewna. Głównym powodem jest gromadzenie się wilgoci we wnętrzu deski. Aby temu zapobiegać koniecznie jest wietrzenie pomieszczeń albo częste przecieranie drzwi do sucha. Ciekawym sposobem jest możliwość zastosowania impregnatów do drewna z ochroną wodoodporną.

Nadmierne korzystanie z zawiasów może wpływać na ich rozregulowanie. W tym przypadku warto je poprawić. Jest na to kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na dokręceniu zawiasów w skrzydło. Drugi opiera się na sztywniejszym dopasowaniu ościeżnicy. Oba sposoby opierają się na uniesieniu dolnej partii skrzydła po stronie zamka, a następnie jego dosunięciu do ościeżnicy.

Wszelkie typu usterki można wykonać samodzielnie lub przy pomocy doświadczonego fachowca. Nie wymagają one stosowania skomplikowanych narzędzi. Wystarczy zaledwie wkrętarka i kilka wkrętów o odpowiedniej grubości.

Instruktaż regulacji drzwi — krok po kroku 

Samodzielna regulacja drzwi
Źródło: Freepik.com

Do wykonania naszego instruktażu przyda się klucz imbusowy, a także garść wiedzy. Możesz się z nią zapoznać, korzystając z naszego poradnika. Na początek regulacje musimy rozpocząć od podziału zawiasów. Są to regulatory drzwi drewnianych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych m.in. metal czy płyta MDF.

Omówienie rozpoczniemy od zawiasów kółkowych. To jeden z najbardziej popularnych typów zawiasów. Nowoczesne modele posiadają śruby wpuszczone w ramię skrzydła. W celu regulacji tego typu zawiasów należy:

  • Zawias dolny – przeciągając śrubę z dołu możemy m.in. zadziałać na górną krawędź. Poprzez jej obniżenie lub podniesienie możemy naprawić rozregulowane zawiasy.
  • Zawias górny – działając na śrubę górną, możemy dokonać dowolnego odchylenia skrzydła w prawo lub lewo. Wszystko zależy od położenia strony zawiasów. Wpływa także na zmniejszenie lub zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy.

Po zawiasach kółkowych przyszedł czas na omówienie zawiasów puszkowych.

Zawiasy puszkowe a regulowanie drzwi

Jest to zawias zamknięty w metalowej puszcze. Jest zamontowana w specjalnym otworze skrzydła. Dla lepszej przyczepności otwór jest odpowiednio frezowany. Zaletą zawiasów puszkowych jest możliwość regulacji bez konieczności ich otwierania.

Regulacja drzwi z zawiasami puszkowymi polega na odkręcaniu i dokręcaniu 3 śrub. Za ich pomocą możemy m.in. zmienić wysokość drzwi, docisk do ościeżnicy i dokonać regulacji po przekątnej. Czynności te wykonuje się przy użyciu klucza imbusowego.

Ostatnim typem zawiasów są produkty wykonane w trójwymiarze. Zawiasy 3D to jeden z nowocześniejszych typów zawiasów do drzwi. Są to zawiasy o konstrukcji skrzydełkowej. Ten rodzaj zawiasów jest specjalne wpuszczany w ościeżnice. Jego skrzydełka łożyskowe są wpuszczane równolegle w ramę u drzwi.

W celu prawidłowej regulacji zawiasów 3D pozwala na pionową zmianę ustawień w pionie i poziomie. Za ich pomocą można zmienić głębokość osadzenia zawiasów. Przy zmianie głębokości należy pamiętać o harmonii pomiędzy odległością, a ciężarem samym drzwi.

W procesie regulacji różnych typów drzwi (nawet drzwi antywłamaniowych) należy pamiętać o jednej zasadzie. Aby wyregulować zawiasy, konieczny jest odpowiedni dobór śrub do poszczególnych typów zawiasów. Bez tego dodatku regulacja drzwi drewnianych, metalowych bądź z tworzyw sztucznych będzie wymagała częstych poprawek.

Regulowanie drzwi – podsumowanie

W przypadku różnych problemów z głośnością drzwi możemy podzielić ja na: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne dotyczą m.in. stanu zawiasów i ościeżnicy. Zewnętrzne to problemy z warunkami pogodowymi tj. mróz, dźwięki wiatru lub wiązki świetle. W obu przypadkach drzwi wymagają konserwacji. Głównym sposobem na regulacje jest dokręcenie zawiasów lub ościeżnicy. W niektórych przypadkach warto podciąć dolną krawędź czy lub framugę. W zależności od działania zawiasu i jego rodzaju dokręcenie lub poluzowanie śruby może się nieco różnić. Wszystkie czynności można wykonać samemu lub przy niewielkiej pomocy fachowca. Regulując drzwi warto posiadać odpowiedni rodzaj śrub.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.