Mężczyzna podlewający ogród wodą ze studni
Ogród Technologia

Studnia abisyńska – zastosowanie, koszt, wykonanie

Pompa abisyńska to rodzaj pompy typu ręcznego. Może być ona zamontowana w prawie każdym ogrodzie. Jest typem dodatkowego zbiornika wody. Wygląd pompy nie wpływa na estetykę ogrodu. Sam montaż pompy nie obciąża domowego budżetu. Posiada wiele zalet, a tak naprawdę mało wad.

W naszym artykule przekażemy wiele praktycznych informacji o pompie abisyńskiej. Na początek zajmiemy się kilkoma przykładami studni w ogrodzie. Potem przejdziemy do kosztów za wodę. Na samym końcu zajmiemy się aspektami instalacji. Od kosztów aż po ostateczne wykonanie.

Zastosowanie studni (nie tylko abisyńskiej)

Posiadanie własnej wody w ogrodzie to udogodnienie. Własna studia w ogrodzie pozwoli Ci na posiadanie wody do celów użytkowych.

Jeśli prowadzisz działkę, masz do podlewania mnóstwo roślin. Od warzyw aż po kwiaty czy drzewa ozdobne. Zamiast skorzystać z wody wodociągowej i płacić za podlewanie może zdecydować się na montaż studni abisynki.

Innym typem zastosowania wody studziennej jest czyszczenie i pielęgnacja przedmiotów wokół domu. Z pomocą własnej wody możesz m.in czyścić podjazd wokół domu. Każda współczesna rodzina ma przed domem przynajmniej jeden samochód. Do jego mycia możesz używać wody ze studni. Jest to duża oszczędność, zwłaszcza jeśli dotychczas myłeś auto ma myjni samochodowej.

Woda ze studni jest świetną sprawą, w przypadku posiadania własnego basenu. Ten element dziecięcej zabawy potrzebuje kilkunastu litrów wody. Niektóre domy posiadają baseny stałe, ich napełnianie może być nie lada wydatkiem. Posiadanie własnej studni może nieco odciążyć budżet domowy. Studnia może się przydać w przypadku awarii. Od czasu do czasu na obszarach wiejskich są przerwy w dostawach wody. Od określonych godzin poranno-popołudniowych mieszkańcy nie mają dostępu do wody. W tym przypadku studnia może nam pomóc w codziennych obowiązkach domowych. Nie musimy się ograniczać w gotowaniu, myciu lub podlewaniu roślin. Możemy to wykonywać jak do tej pory.

Na wykorzystywanie wody ze studni sposobów jest wiele. Jednakże te podane to najpopularniejsze wykorzystywanie wody ze studni. Z pewnością budowa własnej studni przyczyni się do oszczędności w wydawaniu na wodę. Własne źródło może być sposobem na przetrwanie w okresach, gdzie wody brak.

Wodne oszczędności — jak studnia abisyńska pomoże nam w oszczędzaniu?

Woda ze studni pozwala nam zaoszczędzić. Jednakże, jaka wartość może wrócić do naszego budżetu? Czy koszty te są znaczące? Czy jednak nieco mniejsze niż zakładaliśmy? Na podstawie kilku prac w ogrodzie przekażemy ile pieniędzy uda nam się zaoszczędzić, korzystając z wody studziennej.

Na początek przyjrzyjmy się kosztom mycia samochodu. Nie każdy chce mieć swój własny ogród. Jednakże prawie każde gospodarstwo domowe posiada swój własny samochód. Standardowe mycie samochodu na myjni ręcznej pozwala nam na zużycie około 150 do 400 litrów na jeden samochód.

W przypadku wyjazdu na myjnie cena za usługę wynosi od 36 do 50 złotych za jedno mycie. Średnia cena wody wodociągowej w Polsce waha się w granicach 0,8 złotych za litr. Podsumowując: za zużycie około 400 litrów wody wodociągowej do mycia samochodu kosztuje około 440 złotych. Posiadając wodę ze studni koszt ten, jest znacznie niższy, gdyż jedynie, co musimy zrobić to zapłacić za środki czystości.

Podlewanie ogrodu

Niektórzy z nas posiadają własne ogrody. Jeśli hodujemy na nich warzywa, możemy zużywać średnio po kilkanaście litrów wody rocznie. Powiedzmy, że nasza powierzchnia ogrodu to 150 m2 powierzchni. Jednorazowe zużycie wody wynosi od 2,5 do 5 litrów. Podlewamy ogród przez 120 dni w roku. Cena za 1 m3 wody ze wspólnego licznika wynosi 5 złotych. Podsumowując: za wodę wodociągową zapłacimy około 900 złotych. Korzystanie z własnej studni, jest to koszt 9 złotych, gdyż płacimy tylko za pobór energii elektrycznej, której koszt wynosi 0,5 złotego.

Patrząc na te przeliczniki, możemy śmiało powiedzieć, że montaż studni się opłaca. Możemy liczyć na duże zwroty, które przekładają się na bardzo duże oszczędności. Na myciu samochodu możemy zaoszczędzić nawet 50 złotych miesięczne, a w przypadku podlewania roślin aż 900 złotych rocznie.

Co warto wiedzieć o kosztach instalacji pompy abisyńskiej?

Elementy studni abisyńskiej
Źródło: wikipedia.org

Do dyspozycji klienta mamy dwie rodzaje pomp. Jedną z nich jest pompa ozdobna. Jest to koszt około 200-300 złotych. Tego rodzaju pompa posiada dość charakterystyczną dekorację. Jest to długa pompa, którą możemy zaobserwować w przestrzeniach miejskich. Nabieranie wody odbywa się poprzez pompowanie długiej rączki z finezyjnym wygięciem. Tego typu rozwiązanie jest wykonane z żeliwa. Liczne ogłoszenia na portalach oraz oferty w sklepach internetowych pozwalają nam przebierać w ofertach.

Do zakupu pompy abisyńskiej trzeba doliczyć koszty filtra do wody. Tego rodzaju element kosztuje około 100 do 200 złotych. W projektowaniu własnej studni możemy liczyć na gotowe zestawy ich koszt to 1500 złotych. W skład zestawu wchodzą niezbędne narzędzie do wykonania studni abisyńskiej typu wbijanego. Pompa abisyńska to rodzaj instalacji w formie rury. Jest ona zakończona stożkowym świdrem. Dzięki czemu łatwiej ją doprowadzić do gruntu.

Oto przykład prostego zestawienia kosztów poszczególnych rodzajów pomp:

  • Pompa abisyńska długość 1200 mm – 1300 złotych.
  • Abisyńska zabytkowa 1690 mm – 1300 złotych.
  • pompa abisyńska długość 660 mm – 250 złotych.

W skład kosztów wchodzą także odpowiedniej długości rury. Jej koszt to 300 złotych za 6 metrów. Rura jest stosowana jako osłona do filtra.

Wydajność całego systemu jest dosyć niewielka. Z pomocą pompy można uzyskać pomiędzy 20 a 50 litrów na minutę.

Na jakim podłożu może być montowana pompa abisyńska?

Pompa ręczna może być montowana na gruntach przepuszczalnych. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki poziom wód podziemnych. Pompa abisyńską może być kopana lub wbijana. Wszystko zależy od danego podłoża. Studnia ta może pobierać wodę z powierzchni od 5 do 8 metrów głębokości. Za wyjątek uznaje się pompy abisyńskie ze wmontowanym cylindrem. Woda pobierana z tego rodzaju głębokości nie nadaje się do picia. Pompa posiada dość niewielki zakres ciśnienia.

Z uwagi na montaż pompy abisyńskiej konieczne jest ocena poziomu wód gruntowych. Można ją wykonać, prosząc o pomoc specjalistę, w tym przypadku studniarza. Tego rodzaju odwiert pod pompy można go zamontować na betonowym podwyższeniu. Platforma jest dobrym rozwiązaniem na stworzenie przepięknej kompozycji dekoracji do ogrodu. Pozwala na zamocowanie ogrodowej pompy w kształcie gustownego poidła.

Instalacja pompy w ogrodzie

Głównym elementem urządzenia jest abisynka. To rodzaj podłużnej rury, w skład której wchodzi:

  • Korbowód – to element łączący tłok z wałem korbowym. Element ten można podzielić na stopę (najczęściej dzielona, aby ułatwić montaż), trzon i główkę. Trzon ma najczęściej przekrój dwuteowy.
  • Tłok – to ruchomy element. Jest zlokalizowany w cylindrze. Ma postać pudełka z otworami. W jego wnętrzu znajduje się uszczelnienie z pierścieni tłokowych.
  • Zawory zwrotne – dba o prawidłowy przepływ wody tylko w jednym kierunku. Idealny zawóz wzrotny działa od otwarcia do zamknięcia, tworząc tzw. obieg zamknięty.
  • Uszczelki – są elementem zabezpieczającym cały wkład. Dzięki uszczelkom mamy pewność, że wszystkie elementy pozostaną na swoim miejscu.
  • Rura ssawna – jest to zwyczajna rura wykonana z metalu. Do montażu stosuje się rurę o średnicy nieprzekraczającej 50 mm.
  • Filtr siatkowy – posiadają one charakterystyczną siatkę. Ich celem separacje zanieczyszczeń stałych od wody. Należą do nich m.in gleba, zdrewniałe części roślin czy drobne śmieci.
  • Stożkowe ostrze lub świder – jest to końcówka do komfortowego wkręcania w grunt.

Podsumowanie

Studnia abisyńska nadaje się jako dodatkowy zbiornik wodny. Może być stosowana do drobnych prac w ogrodzie, a także miejscowego czyszczenia różnych powierzchni, np. tarasu, balkonu czy kostki brukowej. Wiercenie studni abisyńskich nie wymaga posiada ekipy. Można to zrobić samodzielnie wciskająć świder. Cała budowa studni ogranicza się do kilku prostych elementów, niekiedy zamkniętych w jedną całość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.