Storczyki z jednej strony cieszą oko pięknymi kwiatami, z drugiej zaś mogą zaintrygować miłośników ogrodnictwa swoją egzotyczną naturą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu wymaga nieco wysiłku. A zatem – Jak dbać o storczyka po przekwitnięciu? Odpowiedź znajduje się w naszym tekście!
Przycinanie pędów po przekwitnięciu
Te storczyki, które naturalnie wytwarzają:
- pseudobulwy,
- kłącza,
charakteryzują się tym, że mają specyficzny sposób kwitnienia.
Kwiaty w takich storczykach pojawiają się bowiem wyłącznie na jednorocznych pseudobulwach, które wkrótce po zakończeniu kwitnienia nie są już niestety aktywne. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że stare pseudobulwy pełnią jedynie rolę ozdobną – wręcz przeciwnie, są one bowiem magazynem wody i substancji odżywczych. Dlatego usuwanie ich nie jest zalecane. Stare pseudobulwy same naturalnie tracą swoją funkcję po około 2-4 latach, stając się nieco mniej estetyczne. Wtedy można delikatnie oddzielić je od rośliny i usunąć, co nie wpłynie negatywnie na kondycję storczyka.
A co należy zrobić w przypadku storczyków, które nie wytwarzają pseudobulw ani kłączy (do takich należy na przykład Vanda czy Doritis)? W tym przypadku odpowiedź jest nieco inna: tuż po przekwitnięciu rośliny należy przyciąć pęd kwiatowy; generalnie, zalecamy, by zrobić to możliwie jak najbliżej najwyższego liścia.
Okres spoczynku to kluczowy moment, jeśli chodzi o pielęgnację storczyków
Już po przekwitnięciu storczyki przechodzą w okres spoczynku (okres wegetacji), który jest absolutnie kluczowy z punktu widzenia ich zdrowia oraz dalszego wzrostu. W warunkach naturalnych okres ten przypada na okres jesienno-zimowy. W przypadku upraw w domu należy zdecydowanie:
- ograniczyć podlewanie,
- zaprzestać nawożenia,
- zapewnić roślinie chłodniejsze, ale dobrze oświetlone miejsce (optymalna temperatura to przedział pomiędzy 16 a 20 stopni w skali Celsjusza).
W okresie tym trzeba ograniczyć podlewanie i robić to tylko wtedy, gdy podłoże jest już całkowicie suche.
Okres wegetacji storczyków po przekwitaniu trwa zazwyczaj od dwóch do czterech miesięcy. Jak rozpoznać, kiedy okres ten dobiega końca? Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest szczególnie trudna: zakończenie tego etapu można rozpoznać po pojawieniu się nowych pędów. Warto na tym etapie wznowić nie tylko regularne podlewanie storczyka, ale także nawożenie – możemy w ten sposób wzbogacić podłoże, w którym znajduje się roślina, w pożyteczne mikroorganizmy. W takiej sytuacji sprawdzi się w szczególności biohumus, ponieważ jest to nawóz naturalny.
Przycinanie storczyków po przekwitnięciu – dlaczego jest to takie ważne zadanie?
Przycinanie storczyków po przekwitnięciu to jedna z kluczowych czynności, jakie należy robić, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Takie działanie pozwala bowiem na zachowanie estetyki – taki stan rzeczy wynika stąd, iż przycinanie polega na usuwaniu starych oraz suchych pędów i liści.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ poprzez przycinanie storczyków po przekwitnięciu można poprawić – i to znacząco – cyrkulację powietrza wokół rośliny, co wprawdzie na pierwszy rzut oka nie przynosi oszałamiających efektów, ale w dłuższej perspektywie może zapobiegać gromadzeniu się wilgoci, redukując ryzyko chorób grzybowych. Przycinanie pędów i liści po kwitnieniu jest ważne jeszcze z innych powodów – przede wszystkim, można zapewnić w ten sposób miejsce dla nowych przyrostów, co może przełożyć się na bujniejsze kwitnienie.
Jak dbać o storczyka po przekwitnięciu? Podsumowanie
Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu to zadanie, które wprawdzie nie jest szczególnie wymagające, ale trzeba wykazać się przynajmniej podstawową znajomością specyficznych potrzeb storczyka. Jeśli chodzi o pielęgnację pędów kwiatowych storczyka po przekwitnięciu, to trzeba mieć na uwadze przede wszystkim odpowiedni moment przycinanie, ale absolutnie nie powinno się zapominać o właściwym podlewaniu czy nawożeniu – są to absolutnie kluczowe elementy, dzięki którym można pomóc storczykowi powrócić do formy… oraz przygotować uprawiane okazy do kolejnego kwitnienia.
Na koniec, nie powinniśmy zapominać o różnorodności storczyków – trzeba bowiem mieć na uwadze, że poszczególne odmiany storczyków wymagają różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wniosek, jaki z tego płynie, jest bardzo prosty: jeszcze przed rozpoczęciem przycinania trzeba poznać potrzeby poszczególnych okazów, które znajdują się na Twojej uprawie.