Błyszczący parkiet wyczyszczony pastą do parkietu
Wnętrza

Dobra pasta do parkietu – jaką wybrać i jak dbać o drewnianą podłogę?

Artykuł partnera.

Idealnie położony drewniany parkiet, który posłuży nam na wiele długich lat – strzał w dziesiątkę! Z taką myślą każdy z nas wybiera podłogę do swojego wymarzonego domu lub mieszkania. Nikt z nas nie planuje wymiany podłogi po kilku latach od wprowadzenia się do domu. By jednak drewniany parkiet mógł nam służyć jak najdłużej – należy odpowiednio o niego dbać. Jak to robić? Która pasta do parkietu jest najlepsza i powinna znaleźć się w naszej szufladzie z chemią do sprzątania? Już wyjaśniamy!

Jak dbać o parkiet?

Parkiet i ogólnie – drewno – to element wykończenia mieszkania, który dodaje mu ciepła i sprawia, że jest ono bardziej przytulne, szlachetne, atrakcyjne. By jednak nie straciło ono na wspomnianej atrakcyjności, we właściwy sposób należy zadbać o parkiet.

Na wstępie trzeba sobie uświadomić, że jego największym wrogiem jest woda, dlatego podczas mycia podłogi, należy solidnie odciskać mopa i odrobiną wody z dodatkiem wybranego detergentu przecierać parkiet. Pamiętajcie także, by w okresie zimowym nie zostawiać ośnieżonych butów na parkiecie. Gdy śnieg stopnieje, woda będzie zalegać na drewnianej podłodze, co jej nie służy, jak już podkreślaliśmy wcześniej. Dbając o parkiet zwracajcie uwagę, by w momencie ewentualnego, niefortunnego wylania wody, soku czy czegokolwiek innego – jak najszybciej usunąć to z podłogi. Niestety, wilgotny parkiet będzie puchnął, falował się i wyglądał zwyczajnie brzydko!

Pasta do parkietu

Kolejnym wrogiem drewnianego parkietu jest piasek, który przynosimy do domu na naszych butach. Niestety działa on na deski jak papier ścierny. Rysuje je, wyżłabia w nich rowki i odbiera blask. W trosce o długowieczność swojej drewnianej podłogi – zmieniajcie buty na kapcie od razu po wejściu do domu, a wszystkie ruchome meble (np. krzesła, fotele czy stoły) podklejcie koniecznie filcowymi naklejkami zabezpieczającymi.

Mój drewniany parkiet wygląda okropnie – czy da się to naprawić?

Na szczęście tak! Parkiet można odmłodzić poprzez lakierowanie go lub jego cyklinowanie. Oczywiście nie uda się w ten sposób zamaskować wielkich zniszczeń, ale niewielkie rysy czy ubytki z pewnością odejdą w zapomnienie raz na zawsze, a Waszym zadaniem będzie już tylko regularne dbanie o odnowioną podłogę i aplikowanie na nią pasty do parkietu, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Dobra pasta do parkietu – polecane TOP3

  1. Płynna pasta do podłóg drewnianych, czyli propozycja marki BUWI.
  2. Pasta luksusowa do podłóg drewnianych o klasycznej konsystencji, czyli kolejny produkt od BUWI.
  3. Luksusowa pasta do podłóg drewnianych i parkietu z asortymentu marki ARA.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.