Biała parownica o ubrań stoi przy ścianie
Wyposażenie domu

Najlepsze parownice do ubrań – Jaką wybrać?

Prasowanie może być złem koniecznym w niektórych gospodarstwach domowych, ale nie zawsze łatwo jest pozbyć się zagnieceń z ubrań. Jeśli to dla ciebie przykry obowiązek, sprawdź odkurzacz parowy! To sprytne urządzenie może zająć się wszystkimi tymi kłopotliwymi zagnieceniami bez konieczności stania nad deską do prasowania z żelazkiem, które może spalić twoje ulubione ubranie. Jakie najlepsze parownice do ubrań sprawdzą się u użytkowników prywatnych lub zawodowo? Podpowiadamy!

Jak działa parownica do ubrań?

Parownice mogą być małym ręcznym urządzeniem lub takim, które nieco przypomina odkurzacz. Czasami dołączone są do nich wieszaki, na których umieszcza się prasowane ubranie. Parownica ma zbiornik, do którego wlewamy wodę, następnie włączamy urządzenie i czekamy, aż się nagrzeje. Kiedy się tak stanie, para wydobywa się z końcówki urządzenia, trzeba ją ustawić w kierunku ubrania. Jedną ręką możemy nieco naciągać ubranie, aby wszystkie zagniecenia się wyprostowały.

Zastosowanie parownic

Dlaczego uważamy za najlepsze parownice do ubrań? Powodów jest kilka!

  • Mało miejsca 

Parownica zajmuje stosunkowo mniej miejsca, niż kiedy jest to potrzebne w przypadku żelazka, do którego trzeba rozłożyć deskę. Wieszamy ubranie na wieszaku (czasami same parownice posiadają już taki wieszak) i działamy. Dlatego zdecydowanie jest to opcja łatwiejsza i mniej angażująca.

  • Trudne materiały

Jak dobrze wiemy, żelazko może zepsuć nasze ubranie. Może się okazać, że materiał topi się pod wpływem gorącej płytki, ewentualnie dostawiamy przypalony ślad. Jeżeli wiele naszych ubrań nie nadaje się do tradycyjnego prasowania, najpewniej doskonale poradzi sobie z nim parownica. Świetnie sprawdzi się też w przypadku odświeżenia grubszych materiałów. Co prawda mówi się, że nie parownice nie są przystosowane do zagnieceń w grubszych tkaninach, ale wiele tego rodzaju urządzeń posiada różne tryby pracy, często wystarczy włączyć ten mocniejszy. Do niektórych dołączone są też pomocne w tym celu szczotki.

  • Nie tylko prasowanie

Co trzeba podkreślić, prasownice nie są używane wyłącznie do usuwania zagnieceń. Świetnie radzą sobie także z odświeżaniem ubrań. Zdarza się, że ubrania, których nie możemy wrzucić do pralki (jak płaszcze) przesiąkają niemiłym zapachem (papierosów, gotowanego jedzenia, smażonej cebuli itd.). Wówczas użycie steamera na takiej tkaninie może pomóc pozbyć się go i cieszyć się świeżością.

Przydatny będzie również do ubrań, które długo wisiały w szafie. One także często tracą swoją świeżość. Na szczęście dzięki parze wodnej można ją przywrócić bez konieczności kolejnego prania.

  • Dezynfekcja powierzchni

Para wodna pozwala na pozbycie się bakterii z powierzchni, które prasujemy. Dlatego warto użyć prasownicy do ubrań w celu dezynfekcji – nie tylko materiałów np. na fotelach, sofach itd., lecz także na przykład w przypadku zabawek dzieci. Nie wszystkie misie można wrzucić do pralki, a takie zastosowanie pary może pomóc w tym, by dziecko nie miało dużego kontaktu z brudnymi zabawkami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.