Dom energooszczędny
Dom Technologia Wyposażenie domu

Co wyróżnia dom energooszczędny?

Budowanie domu to bardzo odpowiedzialna inwestycja. Szukasz nowych rozwiązań, oszczędności oraz udogodnień. Wszystko po to, by móc mieszkać taniej i wygodniej. Oprócz kosztów samego wzniesienia budynku istnieją także koszty jego utrzymania. Postawienie na rozwiązania, opierające się na najnowszej technologii potrafią, w szerszej perspektywie, przynieść znaczne korzyści. Dlatego tak istotne jest, byś zapoznał się z nimi, zanim przejdziesz do realizacji planu budowy.

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Wiele osób, które stawiają swój pierwszy dom, chcą połączyć wygodę, użytkowość oraz ekologię. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, z pewnością zainteresuje Cię wybudowanie  domu energooszczędnego. Często określa się go także jako niskoemisyjny — czyli taki, który zmniejsza utratę energii. Jeśli zdecydujesz się na postawienie budynku według takich planów, będziesz mógł cieszyć się mniejszymi rachunkami. Wpłynie to na zwiększenie Twojej wygody podczas mieszkania w takim miejscu oraz jakość Twojego środowiska naturalnego.

Kluczem, do powstania takiego budynku, jest skrupulatne zaplanowanie wszystkich jego elementów budowy. Od materiałów, po poszczególne akcesoria domowe. Przede wszystkim należy skupić się na optymalnej izolacji. Z reguły, przyczyną wysokich kosztów za ogrzewanie jest uciekające ciepło, przez co musisz grzać znacznie więcej. Jeśli zainwestujesz w szczelne okna, ściany oraz dach, zachowasz część wygenerowanego ciepła wewnątrz budynku. To wpłynie na oszczędności, zmniejszenie kosztów utrzymania, a co za tym idzie, zwiększenie Twojej wygody.

Dom energooszczędny to nie tylko kwestia konstrukcji. To także odpowiednie wyposażenie się w urządzenia oszczędzające energię. Najbardziej znane mogą być  żarówki, które ograniczają ilość, prądu potrzebną do ich funkcjonowania. Obecnie istnieje cała masa akcesoriów RTV i AGD, umożliwiających zmniejszenie zużywania prądu. Wystarczy się w nie wyposażyć, a natychmiast poczujesz różnicę w rachunkach oraz jakości życia. Wszystko dzięki sprytnym rozwiązaniom, dostępnym na każdym kroku. To prosta metoda, dzięki której zbudujesz zdrowe środowisko, dla Ciebie i Twoich bliskich.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Pierwszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania budynku, jest ilość jego ścian. By wybudować prawdziwie energooszczędny dom, musisz doprowadzić do tego, że będzie ich jak najmniej. Bryła powinna być zwarta, co wpłynie jeszcze bardziej na przepływ powietrza, cyrkulację oraz zachowanie ciepła wewnątrz. Należy unikać wszystkich elementów wystających, gdyż te najtrudniej jest ogrzać. Może być to nieco rozczarowujące dla fanów wymyślnych konstrukcji. Jednak, by móc zapewnić sobie optymalne zarządzanie energią, ten element jest niezbędny.

Jeśli chcesz wybudować dom energooszczędny, musisz wybrać odpowiednie materiały. Najlepiej sprawdzi się do tego kamień, cegła lub beton. Stawiając na nie, zminimalizujesz utratę energii, gdyż są to surowce na dużej masie termicznej. Oznacza to, że skutecznie pochłaniają oraz zachowują ciepło. W ten sposób wpłyną  na zachowywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku, a tym samym na zwiększenie Twojego komfortu. Dzięki temu łatwością ogrzejesz poszczególne pomieszczenia, bez obaw o szybkie ich wychłodzenie. Warto zrezygnować zatem ze stali, wykładzin oraz drewna, gdyż nie stanowią skutecznej izolacji termicznej.

Jak zrobić dom energooszczędny?

Para marząca o domu energooszczędnym
Źródło: Freepik.com

Podstawą dobrej izolacji domu, jest wyeliminowanie wszystkich miejsc, przez które ucieka ciepło. Są to tak zwane mostki cieplne. Redukuje się je poprzez  odpowiedni sposób montowania okien oraz całego systemu wentylacji. Dobrym pomysłem jest wyposażenie wentylatorów w rekuperator. W ten sposób możliwe będzie odzyskiwanie ciepła, wydostającego się przez wywietrznik. Tym samym utrzymasz optymalną temperaturę, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. To zdecydowanie wpłynie na jeszcze większy komfort przebywania w Twoim przytulnym domu.

Bardzo ważnym elementem, jest także odpowiednie zaprojektowanie pokoi. Zadbaj o to, by były one umiejscowione od strony południowej. Tylko tak zapewnisz sobie optymalne pozyskiwanie energii, dzięki panelom słonecznym. Tutaj powinny znajdować się pomieszczenia dzienne. Sypialnia powinna być zbudowana po stornie północnej, gdzie nie ma tak dużego natężenia światła.

Kontroluj stan swojego domu, gdziekolwiek jesteś

Prężny rozwój informatyczny dostarczył masę urządzeń, które pomogą Ci w zaprowadzeniu ekologicznego domu. Warto zapoznać się z funkcjami tak zwanego smart-domu. Korzystając z jego funkcji, możesz kontrolować stan Twojego budynku z dużej odległości. W ten sposób upewnisz się, że wszystkie okna są zamknięte, a ogrzewanie zakręcone. Sprawdzi się to zwłaszcza wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Nie będziesz musiał się martwić kosztami, ponieważ nigdy więcej nie zapomnisz już zamknąć wody w kranie czy wyłączyć ogrzewania. Jest to w zasięgu Twojej ręki. Wystarczy skorzystać z wygodnych aplikacji, które pomogą Ci kontrolować Twój dom, nawet gdy wyjeżdżasz na wakacje.

Dom pasywny a dom energooszczędny

Różnica między nimi jest niewielka. Dom pasywny to budynek, wykorzystujący energię odnawialną. Dzieje się tak, dzięki umieszczaniu na dachach odpowiednich paneli słonecznych czy konstruowaniu przydomowych elektrowni wiatrowych. Wszystko po to, by w jak największym stopniu zastąpić prąd i oszczędzić na rachunkach. Podstawową cechą, która odróżnia dom pasywny od energooszczędnego, jest ponowne wykorzystywanie energii, pochodzącej z naturalnego źródła.

Taka konstrukcja, nie tylko niesie za sobą masę oszczędności, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na otaczające Cię środowisko naturalne. Zmniejszasz tym samym emisję gazów, dwutlenku węgla oraz wszystkich zanieczyszczeń, które generowane są podczas wytwarzania energii dla Twojego domu. Jeśli chcesz postawić dom w pełni  przyjazny dla przyrody, takie rozwiązanie z pewnością jest dla Ciebie. To solidny krok, by zadbać o naszą planetę, jednocześnie zapewniając sobie pełną wygodę oraz zmniejszając koszty utrzymania domu.

Zarówno w przypadku domu energooszczędnego, jak i pasywnego, musisz spełnić konkretne wymagania. Tylko tak będziesz mógł cieszyć się zaletami takiej konstrukcji. Dlatego w takich budowlach nie ma wystających ścian, przez co całość, wygląda mało atrakcyjnie z zewnątrz. Nie będziesz mógł sobie zatem pozwolić na kreatywne kształty. Wszystko będzie przypominało zwartą bryłę o regularnych bokach.

Najważniejsze parametry energooszczędności

Chcąc wybudować swój dom marzeń, koniecznie musisz wziąć pod uwagę mnóstwo czynników. Taki budynek powstaje z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Marzy Ci się, by Twoje dzieci mogły korzystnie z niego użytkować. Dlatego koniecznie powinieneś poznać najnowsze możliwości technologiczne. Tylko tak powstanie prawdziwie przyjazny dla środowiska oraz oszczędny dom. W ten sposób zatroszczysz się o przyszłe pokolenia. Dzięki Tobie będą mogły rozwijać się w prawdziwie zdrowym środowisku, nie musząc przepłacać za mieszkanie.

Energooszczędność to także nastawienie na sprytne rozwiązanie, prowadzące ku minimalizowania kosztów. Będziesz musiał zainwestować w swój dom nieco więcej na początku. Jednak w dłuższej perspektywie, zyskasz znacznie więcej. Cała zmiana na lepsze tkwi w drobnych detalach i zamiennikach. Zamiast tradycyjnych rozwiązań starego domu, postaw na nowoczesne projekty.

Czas jest dobrym doradcą. Zainwestuj odpowiednią jego ilość, by móc postawić na najlepsze i najpraktyczniejsze rozwiązania. Tylko wtedy, będziesz pewien, że zbudowany przez Ciebie dom, stanie się prawdziwym azylem dla Ciebie i Twoich najbliższych. Nie będzie on generował niepotrzebnych kosztów, umożliwiając Ci skuteczne oszczędzanie. Rozwój techniki daje nam masę możliwości.

Jeśli chcesz żyć pełnią życia oraz zadbać o pełną wygodę, koniecznie zapoznaj się z tym, co to znaczy zrobić energooszczędny dom. Sprawdź opinie tych, którzy już skorzystali, a przekonasz się, że nie żałują. Zbuduj swój dom marzeń już teraz i spraw, że stanie się on Twoim prawdziwym azylem, na lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.