Inteligentny dom
Dom

Automatyka domowa – co można zyskać?

Automatyka domowa zyskuje na coraz większej popularności. Zbudowanie inteligentnego domu nie jest już tak drogie, jak kiedyś. Przy odpowiednim doborze urządzeń bądź wybraniu kompleksowego systemu inwestycja potrafi się szybko zwrócić. Oprócz oczywistych oszczędności finansowych zyskuje się także zwiększony komfort życia i wzmożone bezpieczeństwo bliskich.

Inteligentny dom wcale nie musi oznaczać skomplikowanych systemów, kosmicznego panelu sterującego i grubej instrukcji obsługi. Wszystko działa intuicyjnie, konfigurację przeprowadza się z podpowiedziami programu, a całe sterowanie może odbywać się z poziomu tabletu lub smartfona.

Korzyści automatyki domowa

Automatyka domowa pozwala na lepsze zarządzanie systemami zainstalowanymi w mieszkaniu.

Można sterować ogrzewaniem, klimatyzacją czy oświetleniem. Połączenie z systemem można uzyskać przez Internet, dzięki czemu odpowiednio wcześniej można nastawić pożądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu z termostatem, stworzyć harmonogram godzinowy, dzienny czy automatyczne obniżanie temperatury po wyjściu z domu.

Inteligentny dom zintegrowany z systemem audio pozwala zdalnie włączyć muzykę i tym samym zasymulować obecność kogoś w mieszkaniu.

Coraz częściej można spotkać w oknach rolety lub żaluzje antywłamaniowe. Dzięki inteligentnemu domowi można nimi sterować w zależności od oświetlenia lub pory dnia.

Integracja z systemem alarmowym i wideodomofonem zwiększa bezpieczeństwa i dostarcza dodatkowe funkcje. Automatyka domowa może powiadomić o ulatnianiu się gazu, wykryciu czad lub metanu, a panel sterujący wszystkimi systemami można wykorzystać jako wyświetlacz domofonu.

Przydatną funkcją jest definiowanie dowolnego obwodu elektrycznego i możliwość jego zdalnego wyłączenia. W przypadku wątpliwości w sprawie wyłączenia żelazka czy piekarnika wystarczy zalogować się do systemu na smartfonie.

Automatyka domowa jest bardzo oszczędna

Inwestycja w automatykę domową zwróci się w rachunkach. Duże oszczędności zawdzięcza się sprawnej zarządzaniu pracy urządzeń. Efektywna konfiguracja systemu zwalnia z obowiązku dopilnowywania każdej instalacji z osobna, a zdalne sterowanie przez Internet pozwala na zmianę ustawień z pracy, w weekend poza domem czy nawet podczas wakacji. Rozsądnie przeprowadzona konfiguracja działa sprawnie, system zaczyna myśleć za nas, a to wszystko przekłada się na mniejsze rachunki i kontrolę kosztów. Szczególną uwagę należy poświęcić ogrzewaniu i sterowaniu oświetleniem w pomieszczeniach rzadko wykorzystywanych.

Czytaj także: Zastosowanie automatyki w budownictwie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.