Jabłonie kwitnące w sadzie
Ogród

Jak wybierać i pielęgnować sadzonki drzew owocowych

Urządzając ogród coraz więcej uwagi poświęca się miejsca w nich na rośliny użytkowe. Sadzimy coraz chętniej zarówno krzewy jak i drzewa owocowe. Jednak ich kupno obciążone jest pewnym ryzykiem.

Jak wybrać sadzonki, które nie maja oznak choroby i dużą szansę na przyjęcie się? Dowiecie się w dalszej części artykułu.

Wybieramy drzewka owocowe do ogrodu

Zanim entuzjastycznie zaczniemy wydawać pieniądze na sadzonki drzew owocowych warto wcześniej wybrać sobie konkretne odmiany. Zalecam postawić na stare, które są nie tylko smaczne, ale też wykazują się odpornością większą na choroby. Polecam wybrać z takich jak:

  • Papierówka;
  • Antonówka;
  • Renety;
  • Piękna z boskoop;
  • Koksa pomarańczowa;
  • Grafsztynek.

Najkorzystniej jest sadzić odmiany tak, aby mieć jabłka od lata aż do wiosny, o ile mamy gdzie je przez zimę przechować.

Jakie mamy sadzonki dostępne w handlu

Korzeń
pixabay.com

W handlu mamy do kupienia sadzonki zwykle trzech rodzajów:

  • balotowane – korzenie wraz z ziemią są owinięte folią, dostępne wiosną i jesienią;
  • z gołymi korzeniami – dostępne wiosną i jesienią, kopane z gruntu;
  • doniczkowe – dostępne cały rok.

Każda z tych ma swoje wady i zalety. Jednak przed zakupem sprawdźmy czy drzewko nie ma oznak zamierania (poznamy to po korze – jest sucha i pod paznokciem się nie ugina).

Jak postępować ze świeżo kupionymi sadzonkami

Doniczkowe wymagają tylko nawilżenia ziemia i posadzenia w gruncie. Powinny się przyjąć bez problemu, ale trzeba sprawdzać ich kondycję dopóki nie będą widoczne nowe przyrosty. Ja osobiście zawsze wybieram te z gołymi korzeniami. Dlaczego? Otóż mogę je od razu obejrzeć i ocenić stan systemu korzeniowego. Nie kupujmy sadzonek ze zgrubieniami, niewielkimi korzeniami czy wręcz bez. Z balotowanymi nie mamy możliwości sprawdzenia przed rozwinięciem korzenia, więc u nich sprawdzajmy stan kory.

Jak sadzić kupione drzewka owocowe

Kupione sadzonki (balotowane uwolnić z folii) należy wsadzić do wiadra z mieszaniną gliny, wody i kompostu na kilka godzin. Następnie w dołku usypujemy niewielki kopczyk i na nim rozkładamy korzenie. Kolejno warstwami gleby przysypujemy i ugniatamy. Po posadzeniu skracamy o 1/3 wysokości koronę drzewka. Cały czas dbamy o zapewnienie wilgoci w podłożu.

Wbrew pozorom nie zawsze doniczkowe rośliny lepiej się przyjmują od tych w balotach czy z gołymi korzeniami. Bezpieczniej jest przed zakupem sprawdzić zdrowotność systemu korzeniowego oraz jego wielkość. Uczciwi sprzedawcy nie dopuszczają do handlu drzewek z chorobami, aczkolwiek może się zdarzyć przeoczenie, dlatego warto przyglądnąć się dokładnie sadzonkom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.