kwitnąca wiśnia w ogrodzie
Ogród

Wiśnia japońska – romantyczne drzewo do Twojego ogrodu

Zastanawiasz się jakie drzewo najlepiej sprawdziłoby się w Twoim ogrodzie? Zależy Ci na unikalnym charakterze Twojego zielonego zakątka? Może warto zwrócić uwagę na wiśnię japońską!

Z pewnością każdy słyszał zwrot „Kraj kwitnącej wiśni” – te słowa odnoszą się do Japonii kraju wyspiarskiego, na terenie którego przynajmniej od VIII wieku uprawiana jest i ciesząca się wielką popularnością, różowo kwitnąca wiśnia piłkowana.

Wiśnia japońska

Wbrew nazwie biologicznej, nie jest to drzewo rodzące jadalne owoce, największą jego ozdobą są przepiękne kwiaty, kwitnące w różnych odcieniach różu i mlecznej bieli. Kwitnienie wiśni piłkowanej przypada na przełom kwietnia i maja, ale niektóre gatunki obsypują się kwiatami stopniowo od wiosny po jesień. Owoce kilku odmian stanowią pokarm dla ptaków.

Wiśnia, zwana popularnie wiśnią japońską, wbrew pozorom co do nazwy, naturalnie występuje także w Chinach i Korei, ale swoje imię zawdzięcza popularności japońskiej, gdzie stanowi symbol narodowy.

Wiśnia japońska to roślina ozdobna; jest dużym drzewem, osiąga wysokość nawet dziesięciu metrów, ale są również odmiany dużo niższe. Konary i gałęzie rosną w górę, a pod wpływem grawitacji ziemskiej opadają w kształt parasola, tworząc wizualnie piękną koronę. Liście przypominają elipsę, są piłkowane na brzegach, a ich kolor zależny jest od gatunku i rozciąga się od zielonego po brązowoczerwony. Na zimę liście zmieniają kolor na żółty, a następnie opadają na ziemię.

Kwiaty wiśni są niezwykłej urody – pełne, zebrane w grube kwiatostany po kilka lub kilkanaście sztuk w barwach białej i wielu odcieniach różu, delikatnie pachnące.

Wiśnia piłkowana to jedno z najładniej kwitnących drzew podobnie jak magnolia. Z tego powodu chętnie jest uprawiana w przydomowych ogrodach, sadzana w parkach oraz w ogrodach botanicznych.

Uprawa wiśni piłkowanej

Jej uprawa nie jest szczególnie wymagająca – potrzebuje słonecznego stanowiska, żyznej gleby i otwartej przestrzeni, ale może także rosnąć w przestronnej donicy. Drzewo jest dość odporne na suszę i niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym przymrozki. Zbyt niska temperatura jednak może wpłynąć na jej uprawę, dlatego nie zaleca się jej sadzenia na terenach, gdzie występują silne mrozy. Wiśnia piłkowana jest również wrażliwa na nadmierne zasolenie gleby.

Drzewo można rozmnażać poprzez szczepienie lub przez okulizację na podkładce czereśni ptasiej. Bardzo nie lubi cięć prześwietlających czy skracających gałęzie, więc jeżeli zajdzie taka konieczność, powstałe rany należy zabezpieczyć specjalnym preparatem grzybobójczym lub odpowiednią maścią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.