Uprawa zbóż.
Ogród

Uprawa zbóż – jak wygląda w praktyce?

Uprawa zbóż w oczach osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia, może wydawać się banalnie prosta – wysianie i zebranie plonów w końcu nie może być takie trudne, prawda? Nic bardziej mylnego! O tym, jak wiele wkładu wymaga od rolników uprawa zbóż, możesz dowiedzieć się odwiedzając stronę Syngenta.pl. Przed wysianiem, a później pomiędzy nim i zebraniem plonów rolnicy stoją przed koniecznością wykonania wielu procesów, które wpływają na obfitość plonów i brak chorób. O jakich procesach mowa?

Odpowiedni dobór odmian

Nie każda roślina będzie dobrze rozwijać się na dowolnej glebie, nawet jeśli będziemy ją dodatkowo nawozić. O tym, jaka odmiana powinna być wysiana, decydują lokalne warunki glebowo-klimatyczne. Zanim zakupisz ziarna, dowiedz się jakie odmiany zbóż będą prawidłowo rozwijać się w regionie, w którym planujesz ich wysiew. Nie zwracając uwagi na tę zależność, może się okazać, że nie tylko uzyskasz słaby plon, ale przede wszystkim poniesiesz straty finansowe.

Ochrona zbóż – o czym musisz wiedzieć?

Uprawa zboża wiąże się z koniecznością ciągłego monitorowania jego stanu. Nie zwrócenie uwagi na chwasty czy choroby grzybicze, które dotknęły nasze rośliny, może spowodować, że odczujemy straty w plonach nawet na poziomie 70%. W przypadku ochrony przed chwastami znacznie rozsądniej jest zapobiegać niż leczyć. To oznacza, że do wysiewu warto wybierać wysokiej jakości nasiona, które poradzą sobie w zetknięciu z chwastami. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie gleby pod wysiew.

Uprawa zbóż to również ryzyko pojawienia się różnego rodzaju groźnych dla naszych roślin chorób. Większość z nich wywołana jest przez grzyby. Podstawowym krokiem, który zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób w uprawie, jest zaprawianie nasion. Niestety, nie daje ono ochrony przez cały okres wzrostu. W fazie strzelania w źdźbło, aż do końca fazy kłoszenia warto stosować środki ochrony roślin – fungicydy.

 

Wymienione procesy to zaledwie niewielka część prawidłowej uprawy zbóż. Nie jest to więc tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim wymaga zdobycia ogromnej wiedzy, która pozwoli cieszyć się zdrowymi roślinami, a w późniejszym czasie obfitymi plonami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.