Budowa hali.
Budownictwo

Budowa hali – jak przebiega?

Hale mogą mieć różne zastosowanie. To często miejsca przystosowane do prowadzenia warsztatu samochodowego, lakierniczego, blacharskiego. Niekiedy w halach metalowych znajdują się też zakłady produkcyjne oraz magazyny. W jaki sposób przebiega budowa hali? Na co warto się przygotować?

Współczesne konstrukcje stalowe mają szerokie zastosowanie. Są również bardzo bezpieczne, gwarantują pełne utrzymanie ciepła (są szczelne w porównaniu z tymi, które znane były jeszcze kilkanaście lat temu). W jaki sposób rozpocząć budowę takiego budynku?

Pozwolenie na budowę, a hala stalowa

Polskie prawo jest bardzo precyzyjne względem pozwolenia na budowę. Wskazuje więc wyraźnie, że na początku koniecznie udaj się do urzędu Twojej gminy lub miasta w celu złożenia odpowiednich dokumentów do otrzymania pozwoleń na postawienie hali. Nie musisz uzyskać pozwolenia (wystarczy zgłoszenie), jeżeli budynek będzie mniejszy niż 35 metrów kwadratowych.

Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, możesz przystąpić do działania. Specjaliści powinni przygotować Ci projekt hali stalowej. Następnie przyjdzie czas na zamówienie poszczególnych materiałów – to słupy nośne, ściany, dach, elementy montażowe. Przygotowanie takich części trochę trwa i warto uwzględnić to w harmonogramie budowy.

Przystąpisz do składania hali

Duże hale wymagają wsparcia w postaci fundamentów, by były bezpieczne dla zdrowia i życia.  Od wylania tych fundamentów rozpocznie się więc montaż budynku. Kolejne kroki to zamontowanie słupów nośnych hali (na bokach i wewnątrz). Pamiętaj, że hale stalowe nie opierają się na nośności ściany, a właśnie słupów.

Po wszystkim przyjdzie czas na montaż elementów ścian i dachu konstrukcji oraz dodatkowe jej uszczelnienie. W razie potrzeby specjaliści zamontują również niezbędne bramy wjazdowe, drzwi, okna. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i przeznaczenia nowej hali. Pamiętaj, żeby jeszcze przed rozpoczęciem budowy zorientować się w dostępności materiałów, czasie wykonania inwestycji oraz kosztach. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie o los swojej inwestycji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.