Tani dom.
Nieruchomości

Gdy mieszkanie jest za tanie…czyli wszystko co musicie wiedzieć podczas zakupu by nie popełnić błędu

Kupno mieszkania wymaga zgromadzenia odpowiednich środków i zwykle występuje się o kredyt hipoteczny. Oczywiście zdarza się, że oszczędza się pieniądze przez lata wynajmując lokal, by wreszcie zakupić właśnie „M”. Ograniczony budżet sprawa, że często możemy nadziać się na przysłowiową okazję. Jeśli mieszkanie jest zbyt tani w stosunku do innych oferowanych na danym rynku wtórnym, to powinna nam zapalić się lampka ostrzegawcza. Co zatem powinniście wiedzieć, by nie popełnić błędu?

Zbyt tanie mieszanie obciążone hipoteką – konieczność dopełnienia kilku formalności

Klucz do mieszkania.

Oczywiście przeglądając ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań można często zobaczyć szczegóły oferty, ale czasem podana jest jedynie cena i trzeba dowiedzieć się więcej od samego sprzedającego. Jeśli dowiemy się, że mieszkanie obciążone jest hipoteką, to nie musimy się zrażać, bowiem wystarczy dopełnienie kilku formalności. Spłatą zadłużenia może zająć się sprzedający albo kupujący, chodzi o to, by uwolnić hipotekę, wszak przechodzi  ona na nowego właściciela. Najbezpieczniej, jeśli sam kupujący uiści należność na podane konto wierzyciela, a pozostałą kwotę przekaże sprzedającemu. Można oczywiście te formalności zostawić po stronie obecnego  właściciela mieszkania. Zanim dojdzie do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej w przypadku zadłużonego mieszkania najlepiej podpisać umowę przedwstępną, która zabezpiecza interesy obydwu stron. Do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej potrzebnych jest kilka dokumentów i trzeba złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Wierzyciel po spłacie zadłużenia wystawia stosowne zaświadczenie potwierdzające spłatę należności, które należy dołączyć do wniosku. Zapis o wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej może znaleźć się w akcie notarialnym umowy sprzedaży, wówczas zaświadczenie dołączone zostaje do aktu, a ten zostaje przekazany do sądu wieczystoksięgowego przez notariusza razem z aktem do 3 dni roboczych. Oczywiście warto wybrać sposób ze spłatą zadłużenia samodzielnie, wtedy ma się pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione i wierzyciel nie będzie rościł sobie żadnych praw do nieruchomości.

Czy kupno taniego mieszkania zajmowanego przez najemców może być dobrą inwestycją? Na co należy uważać?

W Internecie można znaleźć również oferty kupna mieszkania wraz z najemcami, choć brzmi to dość dziwnie, to jednak chodzi o to, że właściciel może dysponować swoim mieszkaniem i wypowiedzieć umowę najmu. Jednak wypowiedzenie miesięczne możliwe jest jedynie w przypadku rażącego naruszenia warunków umowy, np. zaleganiem za czynsz. Jeśli jednak najemca płacił i nie przysługuje mu lokal zastępczy ma prawo nawet do trzyletniego okresu wypowiedzenia. Inną sprawą jest to, że najemca może po ustaniu stosunku najmu może dalej zajmować mieszkanie, a wtedy konieczne będzie postępowanie eksmisyjne, które może bardzo długo trwać, bo np. rodzinie z dziećmi gmina ma obowiązek zapewnić lokal socjalny. Zatem tego rodzaju tanie mieszkanie może nie być dobrą inwestycją, bo okaże się, że to na kupującego spadnie konieczność porozumienia się z najemcami, a o to porozumienie czasem trudno, szczególnie jeśli właściciel wystawił mieszkanie na sprzedaż nie informując wcześniej o swoim zamiarze najemców.

Mieszkanie do remontu – zweryfikuj czy nie będzie Cię zbyt dużo kosztować

Skomplikowana sytuacja prawna to nie jedyny problem z tak zwanymi okazjami w przypadku zakupu mieszkania, bowiem zwykle dotyczy to mieszkań do remontu. Często właściciel zapewnia, że konieczne będą jedynie drobne prace, a cena jest niska, bowiem zależy mu na czasie. Oczywiście warto sprawdzić, czy oferta została zweryfikowana przez biuro sprzedaży mieszkań. Warszawa jest miastem, gdzie wiele osób kupuje nieruchomości z rynku wtórnego przez pośredników, wszak w ten sposób można zaoszczędzić czas przekazując agentowi informacje dotyczące swoich preferencji.

Koniecznie sprawdź, czy sprzedający jest właścicielem mieszkania w księgach wieczystych

Księgi wieczyste powinny być dokładnie sprawdzone przed podpisaniem umowy kupna mieszkania. Dotyczy to wszystkich zapisów, także informacji na temat właściciela mieszkania. Może się bowiem okazać, że domniemany właściciel, który oferuje niską cenę wcale formalnie nim nie jest, a wtedy można narobić sobie kłopotów.

Trzeba bardzo uważać, by nie trafić na oszustów, dlatego nie należy interesować się prywatnymi, niezweryfikowanymi ofertami. Wszystkie informacje istotne z punktu widzenia kupującego są w księgach wieczystych, a do tych każda osoba zainteresowana kupnem ma dostęp i powinna z tego skorzystać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.