Ubezpieczenie ruchomości domowych
Nieruchomości

Ubezpieczenie ruchomości domowych – czy warto je mieć?

Artykuł sponsorowany.

Ubezpieczenie ruchomości domowych staje się coraz bardziej pożądaną ochroną wśród właścicieli domów i mieszkań. W obliczu niespodziewanych zdarzeń, takich jak włamania, pożary czy powodzie, może okazać się nieocenionym zabezpieczeniem finansowym. Wiele osób zastanawia się jednak, czy rzeczywiście warto inwestować w tego typu polisę. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, na czym polega ubezpieczenie mienia ruchomego, na ile ubezpieczyć ruchomości domowe i dlaczego zakup takiej ochrony może się opłacić!

Ruchomości domoweco to właściwie jest? 

Ruchomościami domowymi w ubezpieczeniach nazywane są przedmioty będące własnością ubezpieczonego, które można wynieść z domu bez użycia w tym celu narzędzi do demontażu. Są nimi zatem np. urządzenia AGD/RTV, meble, sprzęt (elektroniczny, muzyczny, medyczny, sportowy), odzież, pieniądze, dzieła sztuki, a nawet zwierzęta domowe! 

Innymi słowy, są to wszystkie przedmioty, które nie są trwale związane z budynkiem lub gruntem i można je łatwo przemieszczać. Jest to podstawowa cecha, która odróżnia je od elementów stałych. Podsumowując, najczęściej zalicza się do nich m.in.: 

 • Meble (z wyjątkiem wbudowanych)
 • Sprzęt RTV i AGD (także wolnostojący)
 • Odzież i obuwie
 • Przedmioty osobistego użytku (np. biżuteria, książki, sprzęt sportowy)
 • Zapasy (np. żywność, środki czystości)
 • Zwierzęta domowe
 • Rzeczy znajdujące się w piwnicy

Ważne!

Ubezpieczenie mienia ruchomego może nie obejmować całego wyposażenia Twojego domu. Towarzystwa stosują bowiem pewne ograniczenia i wyłączenia ochrony w przypadku przedmiotów, które ciężko jest wycenić. Wówczas nie otrzymasz odszkodowania, jeśli dojdzie do ich kradzieży. Dotyczy to zwłaszcza antyków, kolekcji obrazów i dzieł sztuki. Często do ich ubezpieczenia potrzebna jest np. ocena rzeczoznawcy.  Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie zapoznać się z OWU. 

Od czego chroni ubezpieczenie ruchomości domowych? 

Standardowe ubezpieczenie nieruchomości chroni wyłącznie mury, dlatego warto je rozszerzyć także o elementy stałe (np. armatura łazienkowa oraz wszelkie instalacje) i ruchomości domowe. Mogą one bowiem podlegać zarówno zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych czy dewastacji, jak i kradzieży podczas włamania. Dobrze dobrana polisa może uchronić Cię przed poważnymi stratami finansowymi.

Ubezpieczenie ruchomości domowych chroni je przed różnymi zdarzeniami losowymi, takimi jak:

 • Kradzież z włamaniem
 • Pożar
 • Zalanie
 • Wandalizm
 • Przepięcie

Warto też wiedzieć, że dostępne są też polisy, które zawierają tzw. pakiet torebka – dzięki niemu Twoje ruchomości są też chronione poza miejscem zamieszkania.

W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, które pozwala na naprawę lub odkupienie utraconych przedmiotów. Zakres ubezpieczenia mienia ruchomego może się różnić w zależności od wybranej polisy. Dlatego przed zawarciem umowy warto dokładnie sprawdzić, jakie zdarzenia są objęte ochroną. 

Czy warto ubezpieczyć ruchomości domowe? 

Zdecydowanie tak! Ubezpieczenie ruchomości domowych to stosunkowo niewielki koszt, który może skutecznie uchronić Cię przed poważnymi stratami finansowymi w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Oto najważniejsze powody, dla których warto rozważyć ubezpieczenie mienia ruchomego: 

 1. Zabezpieczenie finansowe: W razie pożaru, zalania czy kradzieży z włamaniem zyskasz odszkodowanie, które pozwala na naprawę lub zakup utraconych lub uszkodzonych przedmiotów bez obciążania domowego budżetu.
 2. Spokój ducha: Wiedząc, że Twoje ruchomości są ubezpieczone, nie musisz martwić się o potencjalne finansowe skutki nieprzewidzianych zdarzeń. Zyskujesz pewność, że nie zostaniesz sam z problemem, jeśli wydarzy się coś złego.
 3. Elastyczność ochrony: Ubezpieczenie mienia ruchomego można dostosować do indywidualnych potrzeb, wybierając zakres ochrony i sumę polisy, co pozwala na optymalizację wysokości składki w stosunku do otrzymywanej ochrony.
 4. Ochrona dla wynajmujących: Jeśli wynajmujesz mieszkanie, ubezpieczenie ruchomości domowych może być szczególnie ważne, ponieważ polisa wynajmującego zazwyczaj nie obejmuje osobistego mienia najemcy. 

Jak i na ile ubezpieczyć ruchomości domowe? 

Aby ubezpieczyć ruchomości domowe, powinieneś wykupić polisę ubezpieczeniową od mienia ruchomego, często oferowaną jako dodatkowy element ubezpieczenia domu lub mieszkania. Możesz wybrać polisę podstawową, która obejmuje najczęstsze ryzyka, lub rozszerzoną – zwróć uwagę na opcje, które będą Ci potrzebne. Zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, zwłaszcza z wyłączeniami ochrony. 

Przed ubezpieczeniem mienia ruchomego warto najpierw sporządzić spis cennych przedmiotów w domu, które mają zostać objęte ochroną. Dzięki temu łatwiej dokonać realnej wyceny ich wartości, wskazując sumę ubezpieczenia. Będzie ona maksymalną wskazaną kwotą w polisie, którą można otrzymać za potencjalne szkody. 

Zastanawiasz się, na ile ubezpieczyć ruchomości domowe? Na tyle, by odzwierciedlać rzeczywistą wartość odtworzeniową danych rzeczy. W tym celu zastanów się, ile wyniósłby koszt zakupu nowych przedmiotów o podobnej jakości, gdyby doszło do ich utraty. Dokonaj inwentaryzacji i wyceny wszystkich cennych dla Ciebie ruchomości. Suma ubezpieczenia powinna umożliwić odtworzenie lub zastąpienie ruchomości bez dodatkowych kosztów z Twojej strony. 

Przydatne wskazówki:

 • Nie zaniżaj wartości ruchomości domowych, aby zaoszczędzić na składce. W przypadku szkody otrzymasz odszkodowanie jedynie do wysokości sumy ubezpieczenia.
 • Pamiętaj, że TU stosują limity odpowiedzialności. Za niektóre ruchomości odpowiadają do procentu sumy ubezpieczenia. Limity odpowiedzialności są każdorazowo określone w OWU.
 • Nie przesadzaj też z zawyżaniem wartości. Pamiętaj, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli stwierdzi, że suma ubezpieczenia była rażąco zawyżona. 
 • Skontaktuj się z ubezpieczycielem, aby wybrać najodpowiedniejszą polisę, balansując między ryzykiem przeszacowania a niedoszacowania wartości ruchomości.
 • W razie większych problemów z oszacowaniem wartości mienia ruchomego, skonsultuj sprawę z rzeczoznawcą. Jego oceny może wymagać również samo towarzystwo.

Gdzie wykupić ubezpieczenie mienia ruchomego? 

Ubezpieczenie ruchomości domowych wykupisz w ramach każdej polisy mieszkaniowej. Przed wyborem ubezpieczenia nieruchomości oraz mienia ruchomego dokładnie porównaj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu będziesz w stanie idealnie dopasować zakres ochrony i wysokość składki do swoich potrzeb! Możesz to zrobić, korzystając z łatwego w obsłudze kalkulatora ubezpieczeń na stronie CUK: https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-i-domu. ← Wejdź w link, by poznać najlepsze propozycje polis i wykup wybraną ochronę bez wychodzenia z domu! 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.