Duży, drewniany stół z krzesłami
Wnętrza

Stoły i ich rodzaje – jaki stół wybrać?

Urządzając swoje wymarzone mieszkanie czy dom, stoimy przed ważnymi decyzjami dotyczącymi jego wyposażenia. Obecnie na rynku tym jest bardzo dużo przedmiotów, dlatego tak ciężko nam się czasami zdecydować. Szczególnie w sytuacji, gdy sami aranżujemy nasze cztery kąty bez pomocy architekta wnętrz. Jednym z kluczowych etapów jest właśnie wybór mebli, w tym przede wszystkim stołu z krzesłami. To właśnie one są jedynymi z najczęściej używanych, dlatego muszą być z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej dobrze dobrane do naszego wnętrza i stylu.

Jakie rodzaje stołów można wyróżnić?

Wybierając stół z krzesłami do naszej jadalni czy kuchni, warto zwrócić uwagę na kilka elementów jednocześnie. Obecnie można podzielić te meble ze względu na następujące kategorie:

  • Materiał, z którego wykonany jest stół,
  • Kształt stołu,
  • Rozmiar stołu.

W każdej z nich następuje kolejny podział. Tak szeroka gama różnorodnych produktów powoduje, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie ten idealny.

Z jakiego materiału może być wykonany stół?

Bardzo często jeśli myślimy o meblach, od razu kojarzy nam się, że wykonane są one z drewna. Śmiało, można stwierdzić, że faktycznie to właśnie taki stół z krzesłami ma swoją duszę i nadaje charakter. Ponadto jest on bardzo popularnym stylem i wciąż chętnie wykorzystywanym w aranżacji naszych wnętrz. Rynek ten jednak został „zalany” dużą ilością materiałów drewnopodobnych. Oferta taka jest skierowana do osób, dla których meble wykonane z prawdziwego drewna są zbyt drogie. Alternatywą więc dla nich są właśnie stoły z krzesłami wykonane z materiałów drewnopodobnych. Nie wymagają one, aż takiej pielęgnacji, a ich cena jest znacznie mniejsza.

W ostatnim czasie można zauważyć, że coraz częściej stoły z krzesłami wykonywane są z metalu. Bardzo łatwo utrzymuje się w je w czystości i jednocześnie mają dużo większą odporność na, chociażby zarysowania niż w przypadku tych wykonanych z drewna. Mebel z takiego materiału nie będzie jednak pasował do każdego wnętrza, dlatego styl, w którym urządzamy mieszkanie, powinien być idealnie dopasowany, tak aby nie gryzły się one ze sobą.

Trzecim materiałem, który również wykorzystywany jest jako materiał do wykonania stołu to szkło. Co do zasady wykonywane są one ze szkła hartowanego i wbrew pozorom bardzo wytrzymałe. Jeżeli jednak chodzi o utrzymanie ich czystości, jest to już dużo bardziej wymagający materiał, który podatny jest także na różnego rodzaju zarysowania.

Jaki możemy wybrać kształt stołu?

Jeżeli zdecydowaliśmy się jaki styl będzie rządził w naszej kuchni czy jadalni i na tej podstawie dobraliśmy materiał wykonania najważniejszych w tych pomieszczaniach mebli: stołu z krzesłami, trzeba wybrać, jaki będzie miał on kształt. Element ten powinien być dobrany przede wszystkim ze względu na ułożenie tego pomieszczenia. Należy pamiętać, że podejmując decyzję, musimy kierować się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością. Producenci tych mebli dają następujące możliwości wyboru:

  • stół prostokątny,
  • stół kwadratowy,
  • stół okrągły,
  • stół owalny.

Każdy z nich może nadawać pomieszczeniu atrakcyjności, wszystko więc zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Rozmiar stołu

Obecnie na rynku można wybrać różnorodne rozmiary stołów. Z jednej strony powinniśmy zwrócić uwagę, jaki metraż mamy do dyspozycji, tak aby można było spokojnie przechodzić obok, bez zbędnego przeciskania się. Z drugiej zaś strony musimy zastanowić się, ile osób chcielibyśmy, pomieści przy tym meblu. Stół z krzesłami jest tym przedmiotem w naszym domu, który jednoczy wszystkich. To właśnie przy nim zasiadamy do śniadania, obiadu czy kolacji wspólnie, ale i w czasie świat czy innych rodzinnych uroczystości powinny mieścić się przy nim wszystkie zaproszone osoby.

Wybór stołu z krzesłami jest bardzo ważnym punktem w całej aranżacji wnętrz. Warto zastanowić się nad tym konkretnym wyborem, podsumowując wszystkie przedstawione powyżej punktu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.