Ogrzewanie duzej, jasnej łazienki w domu
Dom

Jak mądrze ogrzewać? – kotły i grzejniki

Ciepłych dni w roku jest coraz mniej a ceny gazu i węgla stale rosną. Opłaty za sezon grzewczy spędzają Polakom sen z powiek bo wszystko wskazuje na to, że aby w mieszkaniu było ciepło musimy zapłacić więcej. Najzdrowsza temperatura to około 20-21 stopni w dzień i 18-19 stopni w nocy. Warto również pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń dbając o odpowiednią cyrkulację powietrza w celu podniesienia komfortu snu i życia. Niestety wiele osób przegrzewa mieszkania co w efekcie marnuje zasoby naturalne i energię elektryczną zwiększając rachunki oraz zatruwając Naszą planetę zanieczyszczeniami. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu i nie marnować zasobów planety wystarczy wprowadzić świadome i mądre ogrzewanie. Co kryje się pod tym pojęciem?

 Dostępne techniki grzewcze a mądre oszczędzanie

W aktualnej ofercie na rynku znajdziemy szeroki wybór instalacji grzewczych takich jak kotły, piece i grzejniki. Wszystko zależy od preferencji i tego, czy wybieramy je do mieszkania w bloku czy domu jednorodzinnego. Dana technika grzewcza to również różne sposoby na oszczędzanie pieniędzy oraz rozsądniejsze korzystanie z ciepła.

Kotły kondensacyjne i tradycyjne – jak oszczędzić na gazie?

Kocioł kondensacyjny to rodzaj pieca gazowego, który umożliwia ogrzewanie pomieszczeń dzięki ciepłu wytwarzanemu w momencie spalania gazu oraz z powstających spalin. Kocioł tradycyjny to kocioł gazowy lub olejowy z otwartą komorą spalania – w porównaniu do kondensacyjnego nie odbierający dodatkowej ilości ciepła, które ucieka bezpowrotnie przez komin. Jak więc oszczędzić posiadając kocioł gazowy?

  1. Właściwie wyposażona instalacja – przystosowana instalacja ogrzewania centralnego do pracy z kotłami gazowymi.
  2. Odpowiednie sterowanie kotłem – podłączenie sterowników temperatury bądź regulatorów tygodniowych.
  3. Właściwa temperatura na kotle – nie przegrzewanie pomieszczeń lub ich nie wychładzanie, dobranie temperatury do tej jaka panuje na zewnątrz.
  4. Dobranie mocy kotła – zakup urządzenia z odpowiednią mocą.

Piec grzewczy a kocioł

Piece odpowiadają za ogrzewanie miejscowe natomiast kotły za sprawne przekazywanie ciepła z pomocą czynnika grzewczego np. wody do grzejnika. Kocioł jest więc ogrzewaniem centralnym a piec oddaje ciepło bezpośrednio do otoczenia.

Grzejniki – w jaki sposób rozsądnie korzystać z ciepła?

Zmieniając odpowiednio nawyki możemy przyczynić się nie tylko do zmniejszenia rachunków ale również emisji dwutlenku węgla. Jak ogrzewać mieszkanie aby mieć pozytywny wpływ na środowisko?

  1. Zadbaj o szczelne okna – nieszczelne okna sprawiają, że ciepło marnuje się uciekając z mieszkania przez szczeliny. Wymiana starych okien do wydatek, który zwróci się w postaci mniejszych kosztów za media.
  2. Obniżanie temperatury – odpowiednia i zdrowa temperatura w nocy to 18-19 stopni Celsjusza. Pamiętaj również o przykręcaniu grzejników w dzień, tuż przed wyjściem z domu.
  3. Nie zasłaniaj kaloryfera – zadbaj o odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza w mieszkaniu nie zasłaniając grzejników ciężkimi zasłonami bądź meblami.
  4. Nie wietrz mieszkania przy włączonym ogrzewaniu – wietrzenie pomieszczeń jest bardzo istotne pod warunkiem, że przed otworzeniem okna zakręcisz kaloryfer. Zapobiega to niepotrzebnemu marnowaniu ciepła i zakłócaniu prawidłowego przepływu.
  5. Nie susz odzieży na kaloryferach – staraj się suszyć ubrania w odpowiedniej odległości od grzejnika – a nie bezpośrednio na nim. Zwiększa to wskazania podzielnika nawet o 10%.
  6. Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach – nie marnuj ciepła gdy nie jest to konieczne. Zmniejsz temperaturę do 20-21 stopni w dzień i 18-19 stopni w nocy.
  7. Oszczędzaj ciepłą wodę – Nasza planeta Ci za to podziękuje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.