Pluskwa w domu
Dom

Robaki w domu – rodzaje, skuteczne sposoby zwalczania

Choć udawanie przed niechcianymi gośćmi, że nie ma nas w domu, nie jest zbyt kulturalne, to czasami nie ma innego wyboru. Niestety owady nie przyjmują do wiadomości, że nie są mile widziane w naszym domu lub mieszkaniu. Pająki, robaki, pluskwy, czy inne stworzenia mogą być naprawdę uporczywe. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie robaków? Czy będą ponownie pokazywać się w twoim domu? Jak na własną rękę unicestwić dzikich lokatorów? Jak pozbyć się z domu czarnych robaków?

Najbardziej uciążliwe robaki domowe – krótka charakterystyka

Kiedy insektów nie widać, nie ma się czym martwić. Nawet jeżeli od czasu do czasu jakiś osobnik pojawi się na podłodze, to nie jest to powód do zdenerwowania. W przypadku, kiedy owadów jest więcej i uprzykrzają nam życie, trzeba zacząć działać. Oto najbardziej uciążliwe robaki domowe:

Mucha domowa

Najczęściej w naszym domu pojawia się, kiedy jest ciepło. Jednak w naszym klimacie można spotkać ją nawet zimą, choć rzadziej. Mucha jest chyba najbardziej uciążliwym robakiem domowym, którego trudno się pozbyć. Każdy z nas wie, jak denerwujące może być odganianie owada, kiedy chodzi po naszym ciele i odgoniony po chwili wraca ponownie. Mucha często lubi przesiadywać też na jedzeniu, lampach, oraz rogach ścian. Mucha domowa może przenosić choroby. Jest to niewielki owad, z 6 odnóżami i białymi skrzydłami. Ma też charakterystyczne duże oczy, które umożliwiają widzenie w obrębie 360 stopni.

Mucha owocówka

Można powiedzieć, że jest mniejszą siostrą muchy domowej. Jednak na pewno nie jest mniej uciążliwym robakiem domowym. Ich obecność w twoim domu najszybciej można zauważyć w kuchni, ponieważ jak sama nazwa mówi, te owady uwielbiają owoce, szczególnie te, które zaczynają gnić. Choć nie pogardzą też przekrojonymi owocami, dżemami, czy słodkimi napojami. Wywilżna karłowata, czyli muszka owocówka ma żółty tułów i głowę. Skrzydła są jasne, też mogą przybierać żółtą barwę. Ten insekt domowy ma zaledwie 2 mm długości.

Mrówki pospoliten

Zawsze pojawiają się stadami. Choć na zewnątrz są niezwykle przydatne, to ich obecność w domu lub mieszkaniu nikogo nie zachwyci. W pomieszczeniu pojawiają się głównie w poszukiwaniu pożywienia, a gdy je znajdą, chętnie zadomowią się na dłużej. Owad ma zaledwie kilka milimetrów długości. Największe są królowe, które osiągają wzrost do 9 mm. Kolor mrówki zależny jest od gatunku. Owad posiada 3 pary odnóży i sporych rozmiarów czułki. Może żywić się produktami roślinnymi i mięsnymi.

Komary, czyli zmora każdego lata

Warto zaznaczyć, że kąsają nas komarzyce. To one sprawiają, że na skórze pojawiają się swędzące bąble, które znikają dopiero po kilku dniach od powstania. Komara cechuje aparat gębowy kłująco – ssący, dzięki któremu przebija się przez skórę człowieka. Ma też 6 odnóży. Jest to smukły owad, który żyje zaledwie tydzień.

Pluskwy

Żerują głównie w ubraniach, pościeli, materacach i szparach w pobliżu łóżka. Czasami mogą także tworzyć gniazda za ramą obrazu lub za obudową gniazdka elektrycznego. Pluskwy żywią się ludzką krwią, dlatego też chętniej żerują w nocy. Są to niewielkie, brunatne owady o spłaszczonym ciele. Nie mają skrzydeł i osiągają do 7 mm wielkości. Pluskwy są bardzo wytrzymałe i mogą przetrwać bez jedzenia nawet kilka miesięcy.

Karaczan wschodni

Jest jednym z większych czarnych robaków, które można spotkać w domu. Osiągają do 3 cm wielkości. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się owadowi można zauważyć, w którym miejscu odwłok oddzielony jest od głowy. Ciało karaczana jest dość mocno spłaszczone, dzięki czemu może swobodnie wchodzić do wszelkich zakamarków. Mimo że owad ma skrzydła, to nie lata. Karaczan inaczej nazywany karaluchem jest aktywny głównie nocą, to właśnie wtedy udaje się na poszukiwania pożywienia. Jeśli chodzi o jedzenie, nie jest zbyt wybredny. Zje praktycznie wszystko nawet włosy, padlinę, materiał, watę, czy kał! Często może pojawiać się w kuchni i łazience, ale ciężko go zauważyć na pierwszy rzut oka, ponieważ skutecznie potrafi się ukryć np. za szafą, pod umywalką, czy w rurach.

Szubak dwukropek

Jest niewielkim chrząszczem, nie przekracza 5,5 mm wielkości. Charakteryzuje się czarnym odwłokiem i główką, które podobnie jak u karaczana „zlewają się w jedność”. Na pancerzu ma dwie białe plamki. Owady mogą występować gromadnie. Największe szkody wyrządzają larwy szubka. Dorosłe owady żywią się sokami roślinnymi i żyją stosunkowo krótko. Dlatego też ich głównym celem jest składanie jaj i przedłużanie gatunku. Dwukropek żeruje w ciągu dnia. Jednak trudno go zauważyć, ponieważ stroni od ludzi i umiejętnie chowa się przed ludzkim wzrokiem. Może pojawić się w każdym pomieszczeniu domu, ale woli miejsca ciepłe, zakamarki.

Dzier włochaty

Dzier włochaty Harpalus rufipes
Źródło: pl.wikipedia.org

Kolejnym uciążliwym robakiem domowym jest dzier włochaty, który osiąga do 16 mm długości. W przeciwieństwie do innych wcześniej wspomnianych robaków na jego ciele widocznie odznacza się głowa oraz odwłok. Dodatkowo dzier posiada czerwone odnóża zakończone haczykami. Ma też czułki, również czerwone. Jest uskrzydlony. Dzier włochaty preferuje pomieszczenia, w których panuje delikatny chłód. Nie przepada za zbyt dużą ilością ciepła. Porusza się instynktownie i zawsze w kierunku światła. W domu dzier pojawia się z reguły latem. Nie gryzie i nie zagraża człowiekowi, nie przenosi chorób. Jego ulubionym pożywieniem są zboże, warzywa, owoce i rośliny strączkowe.

Mącznik młynarek

To następny przedstawiciel czarnych robaków, które można spotkać w domu. Choć na jego tułowi można zauważyć brunatne paski. Mącznik jest owadem uskrzydlonym i osiąga do 2,5 mm wielkości. Ma charakterystyczną, kwadratową głowę i długi odwłok. Bardzo lubi ciepło i przebywać w kuchni, gdzie ma dostęp do żywności, głównie sypkiej. Chętnie żywi się płatkami, otrębami kaszami, czy suszonymi owocami. Tylko kiedy jest zmuszony, sięga po produkty pochodzenia zwierzęcego. Co prawda nie zagraża człowiekowi jako owad, ale jaja złożone na jedzeniu mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Niestety ciężko je zauważyć na produktach spożywczych.

Domowe sposoby na pozbycie się czarnych robaków z domu

To, w jaki sposób pozbyć się z domu czarnych robaków, zależne jest przede wszystkim od tego, z jakim insektem przyszło nam się zmierzyć. Większość owadów znacznie lepiej rozwija się w pomieszczeniach, które nie są zbyt często sprzątane. Oczywiście nie jest to typowy wyznacznik, np. pluskwy mogą się pojawić nawet w sterylnym pomieszczeniu, chociażby przyniesione na ubraniu. Jednak mucha domowa i owocówka oraz mrówki lubią żerować na nie do końca świeżym pożywieniu.

Zanim insekty domowe się pojawią, warto zastosować kilka profilaktycznych działań:

  1. Jak najczęściej wynosić śmieci. Są one nie tylko pożywką dla owadów, ale również siedliskiem bakterii.
  2. Nie pozostawiać brudnych naczyń w zlewie i gąbek. One również stanowią doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i zwiększają ryzyko pojawienia się owadów.
  3. Zadbać o czystość sanitariatów i podłóg.
  4. Otwartą żywność przechowywać w szafkach i lodówce w zamkniętych pojemnikach.
Mycie podłogi, jako sposób na pozbycie się robaków
Źródło: Pixabay.com

Inne domowe sposoby na robaki

Domowym sposobem na pozbycie się mrówek jest, chociażby proszek do pieczenia, czy połączenie cynamonu z solą. Większość z nas ma te produkty w domu, a mrówki ich nie znoszą. Niestety konieczne jest znalezienie ich gniazda i właśnie do niego trzeba wsypać proszek lub sól z cynamonem. Natomiast komary źle znoszą zapach olejków eterycznych, roślinnych np. z eukaliptusa, trawy cytrynowej bądź miotły indyjskiej.
Z kolei pluskwy nie prawdopodobnie nie pojawią się w twoim domu, po przepędzeniu ich za pomocą pary wodnej lub gorącego powietrza.

Jak pozbyć się z domu czarnych robaków, kiedy domowe sposoby nie działają?

Usunięcie z domu czarnych robaków nie jest wcale prostym zadaniem. Szczególnie jeśli są na tyle przebiegłe, że skutecznie ukrywają się przed ludzkim wzrokiem, jak np. szubak, czy karaczan. Niestety porządki, czy produkty spożywcze nie zawsze pomogą nam się pozbyć niechcianych lokatorów. W takiej sytuacji trzeba podjąć bardziej radykalne kroki.

Przede wszystkim na rynku są dostępne różnego rodzaju specyfiki, które przeznaczone są do eliminacji konkretnych insektów. Można je kupić jednakowo w postaci sprayu, żelu, granulatu, czy pasty. Coraz bardziej popularne są też specjalne pułapki np. na karaluchy lub pluskwy. Wyposażone są w przegródki, do których należy wsypać wabik i poczekać aż owad da się złapać. Po wejściu do pułapki zamknie się za nim zasuwka. Takie rozwiązanie jest na pewno bardziej humanitarne i nieszkodliwe dla środowiska. Pułapka na pewno sprawdzi się w domach, w których są zwierzęta.

Profesjonalna usługa

Nierzadko jedynym sposobem na pozbycie się z domu czarnych robaków jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy. Pracownicy mają doświadczenie i wiedzą, która metoda będzie najskuteczniejsza. Coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się likwidacją insektów oferuje środki bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Usunięcie robaków z domu nie tylko pomoże nam się pozbyć niechcianych gości, ale też uniknąć chorób, które mogą przenosić i nawarstwienia problemu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.