Strych to przestrzeń pomijana. Niegdyś niewykorzystywana, będąca składzikiem na zbędne meble, stare ubrania, niepotrzebne rzeczy. Na strychach zalegają pajęczyny, kurz. To marnotrawstwo przestrzeni. Strych można wykorzystać jako dodatkową przestrzeń w domu. Na strychu można urządzić sypialnię, salon, pracownię, a nawet łazienkę. Jak przemienić stary strych w przestrzeń użytkową? O czym należy pamiętać? Czy przemiana strychu na cele mieszkalne jest trudna i kosztowna? Jak ocieplić strych?
Adaptacja poddasza. Instrukcja krok po kroku
Najpierw należy usunąć z poddasza wszystkie przedmioty. Potem należy go dokładnie wysprzątać. Wszystkie powierzchnie muszą być czyste. Następnie należy umocnić konstrukcję poddasza. Musi ono utrzymać dodatkowe obciążenie w postaci ścian działowych, mebli. Następnie należy doprowadzić wszelkie potrzebne instalacje. Należy przygotować miejsce pod okna i umieścić okna. Kolejny etap obejmuje ocieplenie poddasza. W następnym punkcie pojawi się instrukcja jak ocieplić strych. Kolejny etap to przygotowanie podłogi. Potem należy podłączyć instalację. Kolejny krok to montaż ścianek działowych. Nie zawsze jest to konieczne. Wszystko zależy od projektu. Potem montujemy drzwi. Na samym końcu wykańczamy ściany. Po wykonaniu wszystkich tych kroków można śmiało wnosić meble.
Ocieplenie strychu
Jak ocieplić strych? Jeśli poddasze ma stać się pomieszczeniem mieszkalnym, to należy go ocieplić. Jeśli chcemy ocieplić strop, to najpierw trzeba wybudować sufit tuż pod nim. W przypadku sufitu podwieszanego można umieścić dodatkową warstwę izolacyjną pod stropem. Konstrukcja musi wytrzymać ciężar warstwy izolacyjnej. Sposób ocieplania strychu zależy od jego rodzaju oraz rodzaju wykorzystanych materiałów.
Na stropie betonowym wystarczy umieścić materiał izolacyjny. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest wełna mineralna. W przypadku stropu drewnianego zalecana jest drewna mineralna szklana. Ma ona właściwości antypożarowe, co w przypadku drewna jest bardzo ważne. Podczas wykonywania ocieplania strychu należy zadbać o odpowiednią wentylację. Wełnę mineralną należy odpowiednio zabezpieczyć przed zawilgoceniem. Ocieplenie można zrobić samodzielnie. Znacznie lepiej jednak zamówić firmę, która zrobi to profesjonalnie. Ocieplenie strychy to nie wszystko. Do poddasza trzeba doprowadzić elektryczność. W przypadku poddasza z łazienką należy doprowadzić kanalizację.
Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku
Oto instrukcja ocieplenia strychu krok po kroku. Bez ocieplenia przemiana strychu jest niemożliwa. Jak to zrobić? Jak skutecznie ocieplić strych? Jakie akcesoria będą potrzebne do przerobienia strychu na cele mieszkalne? Najpierw należy zgromadzić wszystkie potrzebne akcesoria i materiały. Przyda się wata szklana, nóż do jej cięcia, nożyczki, membrana, klej. Najpierw trzeba wszystko dokładnie wyczyścić. Potem należy nałożyć membranę. Membranę należy dokładnie przykleić. Następnie trzeba położyć watę na dach.
Jeśli zależy nam na dokładnym ociepleniu, to warto położyć dwie warstwy. Na ocieplenie wystarczy nałożyć kartonowo-gipsowe płyty, a następnie nałożyć tynk i je pomalować. To tylko zarys instrukcji krok po kroku. Najlepiej ocieplenie strychu wykonać przy pomocy specjalistów.
Wykorzystanie przestrzeni. Sposób pierwszy
Poddasze ma charakterystyczny kształt. Jest dużo skosów i niskich ścian. Warto to wykorzystać i odpowiednio zagospodarować. W trudnych do wykorzystania miejscach można umieścić meble na wymiar albo schowki. To zdecydowanie ułatwi przechowywanie rzeczy na strychu. Miejsce do przechowywania rzeczy może być umiejscowione pod skosami. Warto wykonać estetyczne meble na wymiar z ładną obudową. Dzięki temu rozwiązaniu wykorzystamy skosy, które są bardzo trudne do zagospodarowania. Można wykonać regały w odpowiednim, dopasowanym kształcie. To może być biblioteczka na książki, która idealnie wpasuje się w wielkość ściany i skośny dach.
Jeśli na poddaszu planujemy kuchnie, to pod skosami możemy umieścić meble. Nawet jeśli zależy nam na przechowywaniu na strychu rzeczy, to można to robić w sposób estetyczny. Obok szaf warto postawić kanapę i zyskać dodatkowy salon.
Przemiana strychu na cele mieszkalne. Sposób drugi
Dość przechowywania na poddaszu zbędnych rzeczy. Czas na efektowną przemianę poddasza. Adaptację strychu na cele mieszkalne. Pierwszym sposobem jest wykonanie na poddaszu pracowni. Jeśli umieścimy w dachu odpowiednio dużo okien, to poddasze będzie dobrze doświetlone. Tak dobrze, że warto wykorzystać je jako przestrzeń do pracy. Wystarczy wstawić biblioteczkę, biurko, miejsce do odpoczynku. Poddasze świetnie nadaje się do bycia pracownią artystyczną. Światło wpadające przez okna dachowe ułatwia malowanie. Możliwość ciągłego spoglądania w niebo jest bardzo inspirująca. Jeśli chcemy na poddaszu zrobić pracownię, to nie musimy go specjalnie meblować. Wystarczy, że znajdą się w nim potrzebne do pracy akcesoria.
Łazienka na poddaszu. Sposób trzeci
Poddasze to doskonałe miejsce na łazienkę. Jeśli cały dom jest urządzony, to poddasze jest miejscem dodatkowym. Można na nim urządzić ogromną łazienkę. Warto umieścić wannę pod oknem dachowym. Podczas relaksacyjnych kąpieli będzie można spoglądać w niebo. Dobrze postawić na designerskie meble i rośliny doniczkowe. Skoro poddasze jest miejscem dodatkowym, to warto je zagospodarować na domowe SPA. Można wybudować saunę, wstawić wannę z masażem.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w łazience postawić kanapę. To nie musi być praktyczna łazienka, to może być estetyczny, domowy salon odnowy ducha i ciała. Kąpiele z widokiem na niebo są znacznie lepsze od przechowywania na strychu starych mebli. Stare meble warto odnowić i umieścić je w nowym pomieszczeniu jako elementy dekoracyjne.
Kuchnia na poddaszu. Sposób czwarty
Poddasze to dobre miejsce na kuchnie. Wystarczy w odpowiedni sposób zagospodarować skosy. Można w nie wbudować szafki do przechowywania na strychu akcesoriów do gotowania. Na środku należy postawić stół. Jeśli lodówka nie mieści się pod skosami, to można wybudować ściankę działową. Kuchnia na poddaszu ma wiele zalet. Skosy nie muszą stanowić ograniczenia. Kuchnia w innym niż standardowy kształt będzie oryginalna i zachwycająca. Pod skosami można umieścić blaty do gotowania. Jedynym ograniczeniem jest to, że domownicy muszą się pod nimi zmieścić. Jeśli tak nie jest, to blaty należy wybudować bliżej środka. W miejscu, w którym sufit jest wyżej. Umieszczając dużo okien dachowych uzyskamy naprawdę dobrze doświetloną kuchnię.
Salon, bawialnia, wejście na taras
Ostatnim sposobem wykorzystania poddasza jest zagospodarowanie go jako przestrzeni rozrywkowej. Na poddaszu można urządzić salon, miejsce spotkań, bawialnię dla dzieci. Jeśli dach jest płaski to warto go wykorzystać jako taras. Salon z wejściem na dach będzie prawdziwą atrakcją dla wszystkich domowników i gości. Dzieci będą zachwycone możliwością zabawy z widokiem na niebo i gwiazdy. Pod oknami dachowymi dobrze się też będzie imprezowało z przyjaciółmi. Poddasze jako duża, przestronna przestrzeń może być urządzone w stylu industrialnym. Ten styl pasuje do dobrze doświetlonych i przestrzennych pomieszczeń. Jeśli chcemy urządzić prawdziwe miejsce zabaw, to nie warto umieszczać zbędnych mebli.
Lepiej zainwestować w stół do bilardu albo piłkarzyki. Przydadzą się kanapy, stół, barek. Zdecydowanie zbędne będą nudne meble, wielkie szafy. Na podłodze, pod oknem dachowym można umieścić miejsce do wspólnego leżakowania. Przyda się też teleskop. Jeśli jest taka możliwość, to warto zamontować okna zarówno na dachu, jak i na ścianach. Im bardziej przeszklone poddasze, tym lepszy efekt. Imprezy na przeszklonym poddaszu staną się czymś niesamowitym. Jeśli w rodzinie są dzieci, to poddasze może stać się azylem rodziców. Ich prywatną, intymną przestrzenią. Miejscem, w którym umawiają się na randki, żeby zjeść kolację pod gwiazdami. Jeśli poddasze jest miejscem dodatkowym, to warto je zaadaptować pod przyjemności.