Starannie przygotowany projekt ogrodu jest niezbędny, jeśli zależy nam na posiadaniu estetycznego i funkcjonalnego otoczenia domu. Obecne w nim rośliny i elementy małej architektury powinny dobrze komponować się z budynkiem, a zarazem trafiać w gust i potrzeby użytkowników. Aby uniknąć błędów w trakcie projektowania ogrodu, warto skorzystać z pomocy specjalistów oraz kierować się kilkoma najważniejszymi zasadami. O czym powinniśmy pamiętać?
Podział ogrodu na części
Przystępując do przygotowania projektu ogrodu, musimy wyznaczyć pewne strefy na terenie naszej działki. Powinny być one dopasowane do naszych potrzeb, a zarazem uwzględniać nasłonecznienie, typ gleby czy okoliczny krajobraz.
Przed domem – w sąsiedztwie ścieżki oraz podjazdu – powinna znaleźć się część reprezentacyjna. Warto zastosować w niej rośliny, które będą estetycznie prezentować się przez cały rok, a ich wysokość i wymagania będą dopasowane do posiadanego podłoża i naszych potrzeb.
W każdym ogrodzie niezbędna będzie strefa rekreacyjna. Zlokalizowana najczęściej w sąsiedztwie tarasu, może obejmować plac zabaw dla dzieci, miejsce do grillowania czy zaciszną altankę do wypoczynku w upalne dni.
Jeśli planujemy uprawiać samodzielnie owoce lub warzywa, nie zapominajmy o przestrzeni do ich hodowli. Można wytyczyć ją w dalszej części ogrodu, pamiętając o wyznaczeniu miejsca na kompostownik i narzędzia ogrodnicze oraz wykonaniu ścieżki wiodącej do tej strefy.
Dobór odpowiednich roślin
Po przygotowaniu planu podziału ogrodu na funkcjonalne części, nadszedł czas na dobór odpowiednich roślin ozdobnych. Jakie odmiany warto wykorzystać w trakcie projektowania ogrodu? Przede wszystkim powinny one być dobierane pod kątem stanowiska i rodzaju podłoża, a także czasu, jaki będziemy mogli poświęcić na ich pielęgnację. Należy wziąć także pod uwagę docelową wielkość poszczególnych gatunków oraz sadzenie ich w grupach o zbliżonych wymaganiach.
Szeroka gama i zróżnicowane potrzeby roślin sprawiają, że niekiedy trudno jest samodzielnie wybrać najlepsze gatunki. Z tego względu warto zdecydować się na współpracę z profesjonalistami, którzy bez trudu dobiorą odmiany dopasowane wyglądem, rozmiarem czy wymaganiami. Projektowanie ogrodów Green Solutions to wiele lat doświadczenia i wiedza, która pozwala na kompleksowe planowanie, wykonanie oraz pielęgnację terenów zielonych. Zatrudnieni w tej firmie specjaliści świadczący swe usługi na terenie Wielkopolski doradzą, jaka roślinność najlepiej sprawdzi się na naszej działce. Z ich pomocą każdy przydomowy ogródek będzie prezentował się nienagannie, zachwycając swoją kolorystyką i wyglądem przez cały rok.
Zastosowanie estetycznych dodatków
Ozdobne dodatki, naturalnie komponujące się z nasadzeniami, dodadzą wyjątkowego smaku całej roślinnej aranżacji. W swoim ogrodzie możemy zastosować dekoracyjne donice, rzeźby oraz bibeloty, które podkreślą charakter i wygląd posiadanych roślin. Ważny będzie również optymalny dobór mebli, które powinny harmonijnie pasować do pozostałych elementów kompozycji oraz oświetlenia zewnętrznego, akcentującego atuty posesji.
Jeżeli chcemy maksymalnie uprościć bieżącą pielęgnację rabat i krzewów, rozważmy montaż systemu automatycznego nawadniania, eliminującego konieczność samodzielnego podlewania roślin. Nie możemy również zapominać o wyborze materiału na taras i ścieżki, a także wykończenie linii brzegowej oczka wodnego i rabaty z ozdobnymi kwiatami. Jak widać, projektowanie ogrodu wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów, odpowiedzialnych za ostateczny całokształt naszej posesji.
Planując założenie ogrodu, warto wykonać jego staranny projekt. Dobrze przemyślany plan jest bowiem gwarancją satysfakcjonującego efektu końcowego oraz optymalnego wykorzystania całej przestrzeni działki. Ograniczy on także konieczność dokonywania w przyszłości kosztownych zmian, pozwalając cieszyć się estetyką i funkcjonalnością przydomowego ogródka już w niedługim czasie po zrealizowaniu jego projektu.