Ocieplenie poddasza zapewni odpowiednią temperaturę w naszym domu przez cały rok. Dobrze wykonane ocieplenie to podstawa, która gwarantuje przyjemny mikroklimat i sprawia, że nie będziemy w przyszłości przepłacać za ogrzewanie.
Od czego zależy koszt ocieplenia domu?
Koszt ocieplenia domu zależy od metody i materiału, który wykorzystamy. W dalszym ciągu największą popularnością cieszy się ocieplenie dachu z wykorzystaniem wełny mineralnej. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się jednak piankę poliuretanową.
Ocieplenie poddasza styropianem to zdecydowanie najrzadziej wykorzystywana metoda, która jednak także ma swoich zwolenników. Styropian w porównaniu do innych metod ocieplenia poddasza ma zasadniczą wadę – jest twardy. Docięcie go idealnie na wymiar do często pokrzywionych krokwi dachowych graniczy z cudem. Co prawda, do doszczelnienia tych przestrzeni można wykorzystać piankę, wydaje się jednak, że jest to najgorsze rozwiązanie.
Ocieplanie poddasza – cena
Ile kosztuje ocieplanie poddasza? Cenniki profesjonalnych firm za wykonanie izolacji cieplnej z wełny mineralnej zaczynają się od około 40zł/m2. Jest to jednak koszt wyłącznie robocizny. Cena materiału przekracza często 100zł/m2. Jak łatwo policzyć ostateczna cena ocieplenia wełną mineralną wyniesie nas około 150zł/m2.
Oczywiście na cenę ma wpływ szereg czynników takich jak:
- Wielkość dachu – im dach większy, tym cena za m2 będzie niższa,
- Kształtu dachu – najwięcej zapłacimy za dach kopertowy, najmniej za dwuspadowy,
- Miejsca, w którym mieszkamy – zdecydowanie najwięcej za ocieplenie zapłacą mieszkańcy Warszawy,
- Rodzaju wykorzystywanych materiałów – tutaj najważniejszą rolę odgrywa współczynnik przewodzenia ciepła.
To wszystko sprawia, że bardzo trudno obliczyć ostateczny koszt ocieplenia domu. Najtańszym rozwiązaniem dla inwestora byłoby samodzielne wykonanie niektórych prac. W przypadku wełny mineralnej z powodzeniem można przeprowadzić cały proces ocieplenia we własnym zakresie.
Koszt robocizny w przypadku ocieplenia wełną jest wysoki. Wynika to z faktu, że praca z wełną mineralną nie należy do najbardziej komfortowych. Wełna szczypie, drapie i podrażnia drogi oddechowe. Praca w masce i specjalnym kombinezonie na poddaszu, gdzie często temperatura dochodzi do 40 stopni Celsjusza, nie jest najprzyjemniejsza.
Pierwszy krok – stelaż! Bez niego nic nie zrobisz!
Ocieplanie poddasza pianką, wełną czy styropianem rozpoczyna się od przygotowania odpowiedniej konstrukcji. Właśnie do niej przykręcone zostaną ostatecznie płyty G/K.
Już na tym etapie zauważyć można różnice mające ogromny wpływ na koszt całego ocieplenia domu. Rozbieżności w cenie biorą się przede wszystkim z grubości elementów mocujących i samych profili. Różnice na tym etapie wykonywania ocieplania poddasza użytkowego mogą wynieść nawet 30%.
Stawki za dobrze wykonany stelaż mocno różnią się w zależności od części kraju. Warto zaznaczyć, że dobrze przygotowany ruszt to podstawa pod płyty, które zwieńczą całą konstrukcję. Błędy wykonane na tym etapie mogą w późniejszym czasie skutkować mało estetycznymi pęknięciami. Wydaje się więc, że stelaż pod zabudowę poddasza to nie miejsce na oszczędności.
Jak łatwo zauważyć już na pierwszym etapie koszt ocieplenia domu może ulegać sporym różnicom. Ostatecznie to od inwestora zależy, które materiały zostaną wykorzystane przy pracach.
Ocieplanie poddasza pianką pur
Ocieplenie poddasza użytkowego z wykorzystaniem pianki pur staje się coraz popularniejsze. Ma ono szereg zalet, które sprawiają, że inwestorzy decydują się na tą pozornie droższą metodę.
Do podstawowych zalet pianki poliuretanowej zaliczyć można:
- Pełną szczelność – brak nieszczelności na łączeniach. Szczelne połączenia z murłatą i wieńcem.
- Szybkość wykonania – natrysk pianki pur zajmuje kilka godzin. Izolacja wełną wymaga wielu dni pracy.
- Małą ilość odpadów – w przeciwieństwie do wełny w tym przypadku nie ma odpadów powstałych w wyniku cięcia materiału.
To wszystko sprawia, że termomodernizacja budynków pianką staje się coraz popularniejsza.
Ile kosztuje ocieplanie poddasza?
Cennik ocieplenia poddasza użytkowego pianą PUR zaczyna się od 70zł/m2. Cena ta dotyczy jednak nałożenia 15-centymetrowej warstwy ocieplenia pomiędzy krokwie. W takiej cenie można liczyć wyłącznie na pianę otwartokomórkową.
Im większa grubość ocieplenia, tym cena wzrasta. Dla przykładu 20-centymetrowe ocieplenie pianą to już koszt około 85zł/m2. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podana cena nie obejmuje przygotowania konstrukcji pod płyty G/K.
Nie wliczane są również same płyty, wkręty oraz robocizna za wykonanie zarówno samego rusztu, jak i montowania płyt. W tym przypadku cennik również zależy od kształtu dachu.
Pianka czy wełna, porównujemy cennik – ile kosztuje ocieplanie poddasza?
Bardzo trudno porównać jednoznacznie ostateczny koszt termomodernizacji budynków pianką i wełną. Ocieplenie poddasza wełną mineralną możemy wykonać we własnym zakresie. W takim przypadku interesuje nas wyłącznie koszt materiałów.
Termomodernizacja budynków pianką wykonywana jest wyłącznie przez wykwalifikowane firmy. Posiadają one odpowiedni sprzęt i kombinezony ochronne, które chronią pracowników przed toksycznym działaniem piany.
Warto w tym miejscu dodać, że piana PUR jest całkowicie bezpieczna po wyschnięciu. Podczas nakładania a przed stężeniem ma ona zły wpływ na nasze zdrowie i jest trująca.
Porównując ocieplenie pianą i wełną warto zaznaczyć, że w cenie 20-to centymetrowego ocieplenia pianą, możemy dostać około 30 centymetrów wełny. Jeśli zostanie ona położona w odpowiedni sposób, wydaje się lepiej izolować budynek. Niestety trudno znaleźć firmę, która będzie przykładać odpowiednią uwagę do starannego cięcia i układania wełny. Problem pojawia się szczególnie w miejscach newralgicznych takich jak kosze i łączenia z murłatą. W takim przypadku lepiej zdecydować się na ocieplenie pianą PUR, które będzie miało zdecydowanie większą szczelność.
Ocieplenie poddasza styropianem
Styropian to kolejny z materiałów, który wykorzystywany jest do termomodernizacji budynków. O ile w przypadku ścian i stropów sprawdza się znakomicie. W przypadku dachów skośnych wydaje się nie być najlepszym rozwiązaniem.
W celu zachowania jak największej przestrzeni izolację poddasza układa się w 2 warstwach. Pierwsza z nich wkładana jest między krokwie, druga układana jest bezpośrednio na niej. To właśnie izolacja między krokwiami może przysporzyć najwięcej problemów osobom, które zdecydują się na styropian.
Styropian w przeciwieństwie do wełny i piany nie jest w stanie dopasować się do krzywizny krokwi dachowych. Te układane są na dachu przeważnie mokre. Po wyschnięciu zmieniają swoje wymiary, kręcą się i kurczą. To sprawia, że idealne dopasowanie styropianu w przestrzeni międzykrokwiowej jest niemal niemożliwe.
Ze względu na brak pylenia praca ze styropianem będzie zdecydowanie prostsza. Ma jednak jeszcze jedną wadę – palność! Wełna jest niepalna, styropian się pali. Mało kto chciałby mieć na dachu materiał, który w przypadku pożaru błyskawicznie spłonie.
Ile kosztuje ocieplanie poddasza styropianem? Koszt samego materiału nie jest też wygórowany. Brak możliwości odpowiedniego docięcia dyskwalifikuje jednak ten materiał do wykorzystania na poddaszu użytkowym.
Czy cena jest najważniejsza? Na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu dachu?
Ocieplenie to proces mający na celu zabezpieczyć inwestora przed stratami ciepła, które w dużej mierze generuje właśnie dach. Niewłaściwe ocieplenie sprawia, że rachunki za ogrzewanie rosną, a ciepło z naszego domu szybko wydostaje się na zewnątrz.
To właśnie dach i okna są newralgicznym punktem, przez które ucieka najwięcej ciepłą. Odpowiednia termoizolacja budynków pianką lub wełną sprawi, że mocno obniżymy rachunki za ogrzewanie.
To ile ile kosztuje ocieplanie poddasza i cennik ocieplenia poddasza to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że ocieplenie domu wykonywane jest raz. Ma ono wytrzymać przynajmniej kilkadziesiąt lat. Wydaje się więc, że kierowanie się wyłącznie ceną nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Termomodernizacja budynków pianką i wełną to doskonałe metody, które wymagają jednak odpowiedniego wykonania. Właściwe przygotowanie oraz odpowiednie wykonanie zagwarantują oszczędności. Zamiast patrzeć wyłącznie na cennik ocieplenia, warto porównać obie technologie i wybrać tę właściwą dla naszego domu.