Dowiedz się, jak działa i czym jest pompa ciepła!
Technologia

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Artykuł partnera.

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, którym możemy praktycznie bezobsługowo ogrzewać budynek oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Urządzenia te cieszą się rosnącą popularnością, wśród osób, które poszukują taniego źródła ciepła, jak i troszczą się o środowisko naturalne.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które pozyskuje energię cieplną z gruntu, powietrza albo wody, po czym używa jej w celu ogrzania obiektu oraz wody użytkowej. Warto dodać, że sprzęt ten może być również wykorzystywany do ochłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu pozwalają na ogrzanie domu, bez niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Przed inwestycją w to źródło ciepła, warto poznać jego dokładny sposób działania https://heatergo.pl/blog/jak-dziala-pompa-ciepla/. Wszystkie dostępne modele złożone z następujących elementów:

  • pompa – jej zadaniem jest pobieranie ciepła z otoczenia, po czym przemienianie go w energię cieplną,
  • źródło dolne – pobiera energię niezbędną go ogrzania budynku i może być to grunt, woda albo powietrze,
  • źródło górne – jest to instalacja grzewcza, która odpowiada za rozprowadzanie skumulowanej energii po całym domu. Zazwyczaj to ogrzewanie płaszczyznowe, czyli ścienne, podłogowe czy sufitowe.

Pompa ciepła to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu. Sprzęt ten może stanowić samodzielne źródło ciepła czy też współpracować z kotłami węglowymi, gazowymi czy olejowymi albo kominkiem i fotowoltaiką. W celu obniżenia temperatury wnętrza, pompa pracuje w trybie aktywnym używając klimakonwektorów albo w trybie pasywnym stosując ogrzewanie ścienne, podłogowe, sufitowe albo systemy wentylacji. Co ważne, pompa sprawdza się także do podgrzewania wody basenowej.

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła? Sprawdź!

Jak działa pompa ciepła?

Wbrew pozorom mechanizm działania pompy ciepła nie jest bardzo skomplikowany. Jej sposób działania jest analogiczny do zasady pracy lodówki. Podstawowa różnica polega na tym, iż pompa usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej, po czym oddaje je do wnętrza budynku. Jest to możliwe za sprawą tak zwanej odwróconej zasady termodynamiki. Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Sprzęt ten przepompowuje ciepło ze źródła o niższej temperaturze do źródła o wyższej, a więc do wody krążącej w instalacji grzewczej. Warto pamiętać, że pompa ciepła nie wytwarza ciepło, a przekazuje go ze źródła dolnego do górnego. Co ważne, do prawidłowej pracy wymaga zasilania, które napędzi sprężarkę. Pomimo tego, że urządzenie to wymaga zasilania energią elektryczną, to jednak nie zużywa jej zbyt dużo. Aby ograniczyć koszty jej eksploatacji, warto zainwestować w panele słoneczne.

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Montaż pompy ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze jest to dla nas ogromna oszczędność. Urządzenie znacząco obniża sam koszt budowy domu, co ma związek, z tym że nie ma konieczności tworzenia instalacji kominowej budynku, jak i przeznaczania osobnego pomieszczenia dla źródła ciepła, jak np. kocioł węglowy. Ponadto instalacja pompy znacząco obniża koszty ogrzewania domu, jak i wytwarzania c.w.u. Zakup tego urządzenia grzewczego jest dosyć dużym wydatkiem, jednak co istotniejsze – można uzyskać na nie dofinansowanie zarówno z rządkowych, jak i z lokalnych programów. Przewidziana dopłata obejmuje najczęściej zakup, jak i montaż sprzętu. Ponadto możemy skorzystać też z preferencyjnej oferty kredytowej, a także ulgi termomodernizacyjnej.

Pompa ciepła to też komfort użytkowania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Urządzenia te uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania obiektów mieszkalnych. Warto dodać, że są też bezobsługowe. Taka inwestycja zwraca się w dosyć szybkim czasie. Co ważne, decydując się na to rozwiązanie, można liczyć na jego niezawodność. Pompa ciepła to znakomity sposób na ekologiczne ogrzewania domu. Decydując się na nią, nie zanieczyszczamy powietrza. Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Pomimo ich wysokiej ceny, warto zastanowić się nad montażem tego typu instalacji, jako że takie rozwiązanie niesie ze sobą liczne korzyści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.