Sprawy cywilne
Po godzinach

Jakie sprawy cywilne prowadzi adwokat?

Artykuł partnera.

Prawo cywilne to jedna z najbardziej obszernych gałęzi prawa. Z tego powodu zapoznanie się z nim wymaga wiele czasu, a także doświadczenia w poruszaniu się w jego obszarze. Dlatego we wszelkich sprawach cywilnych najlepiej jest skorzystać z pomocy dobrego adwokata. W jakich postępowaniach z tego zakresu może wesprzeć Cię prawnik?

Prawo cywilne — czym jest i czego dotyczy?

Prawo cywilne, którego podstawą jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny to gałąź zajmująca się podmiotami prawa prywatnego. Należą do niego sprawy rodzinne, rzeczowe, spadkowe, czy też dotyczące zobowiązań. Podstawy prawa cywilnego musi znać tak naprawdę każdy adwokat. Z racji na jego obszerność nie wszyscy jednak się w nim specjalizują. To tak naprawdę wymaga ciągłego śledzenia przepisów.

Częściej można spotkać sytuację, w której adwokat specjalizuje się nie w samym prawie cywilnym, ale w jednej z jego części składowych. Na przykład w prawie rodzinnym. To doskonale pokazuje, z jak obszerną częścią polskiego prawa mamy tu do czynienia.

W jakich sprawach cywilnych może pomóc adwokat?

Adwokat może pomóc w wielu sprawach cywilnych. Przykładem są na przykład te rodzinne. Wszelkie procesy rozwodowe, czy też o opiekę nad dziećmi to jedne z często wykonywanych zadań. Z pomocy adwokata od prawa cywilnego skorzystają także osoby zajmujące się najmem lokali. Prawnik pomoże w sprawach o eksmisję, zasiedzenie nieruchomości, zniesienie współwłasności, czy też o wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z lokali.

Prawnik od prawa cywilnego pomoże także np. w złożeniu skargi pauliańskiej, sprawach o ochronę Twoich dóbr osobistych, czy też z zakresu prawa autorskiego. Jeśli musisz chronić swoją własność intelektualną, to właśnie adwokat od spraw cywilnych będzie najlepszym wyborem.

Ciekawym przykładem może być sprawa o zaniechanie immisji. Jest to pozew składany np. przeciwko sąsiadowi, gdy jego zachowanie zaczyna oddziaływać na sąsiednie nieruchomości. Może to być hałas, ale też nieprzyjemny zapach, czy też zbyt intensywne światło. Możliwości w ramach prawa cywilnego jest bardzo dużo.

Zapraszamy po więcej informacji: Adwokat Gdańsk.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.